Do jete mengjes

xha tano, driteroi ka bo nje kryeveper , e cila quhet; " shkelqimi dhe renia e shokut zylo " , plot humor dhe shpotites ndaj sistemit se athershem,

botuar ne revisten Hosteni?
pastaj si arrinte te shpotiste edhe veten e vet me hosten, meqe ishte nje prej funksionareve drejtues te sistemit? Apo keshtu jane kryeveprat, bejne salto mortale me rrafishate autogol me hosten.

Te lumte Pjer. Me siguri xhatani nuk e njeh ate veper te Agollit. Ajo ishte shkendija qe te beri ty te kthehesh kunder sistemit te athershem?

1 Like

jo jo, ka qene Marksi shkendija, sepse Marksi ka thene: "Une nuk jam marksist! (pyet Stalker po te dush)
Te gjithe vijne rrotull per te zgjidh kete problem filozofik:

Si behet e mundur qe 2 bolet e Marlonit, hem jane te ndara, e hem nuk jane?!

(deri edhe vete problemi i ka 2 bolet brenda, osht tamon Mise en abyme, qe eshte teknike kinematografike, edhe per kete pyt Stalker po t’dush)

jo jo “problemi filozofik” eshte zgjidhur me kohe te pakten nga materializmi dialektik, lexo Uniteti dhe kontradiktat e te kundertave

1 Like

shum e vertete, prandaj ndryshe nga Marksi une jam marksist, dhe ndryshe nga Stalker dhe Godard, jam diçka me teper se marksist, prandaj jua bej njerzve mendjen pordhe, dhe nuk arrijne kurre te me kuptojne bolet e Marlonit.

(per te bere drejtesi tamom, shif Hegelin per unitetin dialektik te te kundertave, kapitullin e kam harruar se nuk lexoj me filozofi, nuk ben mire per shendetin, mise en abyme do te thote literalisht dhe realisht i vene ne humnere)

shembell tipik i mise en abyme

Titulli i vepres:
Salvador Dali from the Back Painting Gala from the Back
perkthimi:

Shpetim Daliaj ngambrapa duke pikturuar Galen ngambrapa :smiley:

Keshille:
mos ndani autorin nga vepra siç bejne demokratet e medhenj ngambrapa :upside_down_face:

Kete e besoj. Nuk ka pas si te thote se nuk kishte dale Marksizmi ende. Edhe Jezusi nuk ishte Jezuit, as i krishtere.

Na e nxore Alben demokrate te madhe ngambrapa. Alba ngambrapa vetem zametet dhe ftohjen ka, se demokratizmin e ka ngapara.

e ka thene vertet, ja ka thene Lafargurt:

ce qu’il y a de certain c’est que moi, je ne suis pas marxiste

sidoqofte Marksi si figure nuk eshte pa lidhje me çfare ndodhi me pas, teknikisht dhe shpirterisht. Teknikisht: nuk eshte se vetem “shkrujti libra”, ishte krijues i Internacionales se I-re. Kurse iternacionalja e Jezuit pati vetem 12 antare, dhe qe e treguan veten frikacake te poshter, e lane vetem mjeshtrin. Ndersa shpirterisht ishin njesoj te dy pergjegjes per Levizjet qe krijuan dhe i dhane shtyse.
Keshtu edhe Jezui ka qene i krishtere pjeserisht, ate qe ka pas te mire krishterimi eshte merite e tij. Psh ti flet me ironi per jezuitet, por Urdheri Jezuit ka shkolluar tere Evropen. Jezuitet jane ne fakt themeluesit e shkolles laike qe tallet me fete, dhe shkollaret qe “lexojne libra” duhet t’ju jene mirnjohes.

Alben nuk e nxjerr une demokrate, Alba rezulton demokrate ne baze te perkufizimit te demokracise.

Ose nuk me ke kuptuar tamam ose nuk jam shpjeguar mire. Nuk fola fare me ironi. Por sipas logjikes time si gje e trashe qe jam jane ndjekesit e dikujt i vene emer “levizjes”. Krishti nuk tha “ju qe me ndiqni jeni te krishtere”.

nuk te kam quajtur kurre gje e trashe, te pakten sa je bere admine, sepse jam fuks servil, nuk jam disident rebel kunder autoritetit. Pavaresisht nga problemet, moskuptimet dhe keqkuptimet qe mund te kemi bashke.
Ne shqip “jezuit” nuk ka kuptimin vetem te pjestarit te urdherit jezuit, por edhe “hipokrit i pabese”, me dy fytyra. Gje qe perputhet me pjesen negative te krishterimit, e sidomos te postkristerimit, krishterimit te sotem, dmth ngambrapakrishterimit. Prandaj edhe keqkuptimi im.

Jezui, nese vertet ishte Mesia, dmth Shpetimtari, nuk vinte te krijonte nje fe te re. Aq me teper kujt t’i thonte qe ta ndiqte kur vdiq vetem i braktisur nga te gjithe? Krishterimi si fe eshte pasoje e nje deshtimi, dhe Krishterimi ka vlere vetem si premtim i Ardhjes se Dyte. Mirpo deri tash, duke gjykuar nga çthone mediat dhe intelektuaret e shquar, verdalle duket vetem Marloni i adhuruar nga ngambrapakrishteret.

1 Like

Nuk e di , me te degjuar e kam. Por thone qe Jezusi ishte coban nga kastoria , dhe ca tregtare egjiptiane e shiten si skllav ne Jerusalem. Bile e ndruan me nja dy sixhade arabe, nga ato me mozaike qe shtrohen ne sallonet mondane te arisokaterve… Pastaj kaluan vite e vite , ne mos shekuj dhe shkrimtaret qe tentuan Cmimin Nobel , e sajuan si lider fetar , dhe vune emer e pasuri , qe femijet e tyre te studionin ne kolegjet ushtarake , me kollona te larta , sa per pak te merren mend , ose te ze gjumi top. Ja kshu ja.

un e kam degjuar qe e shiten si skllav ne Devoll ca tregtare greke nga Follorina per dy damixhane raki.

Kujdes me fjalën, zonjëz me çantë
Kujdes me fjalën dhe ti zotëri
Pushteti i fjalës është i veçantë
Gatuan male dhe kakërdhi.

Epo ja thash me vete. Po bej dhe une nje cik si historian , se ktu Tek ne behesh cte duash , mjafton te Kesh pak fantazi…sidomos kur je tjetersuar Pak nga rryma te brendshme dbe te jashtme alkoolike cilindrike.haha

vete e keni fajin nuk ditet te manovronit ne kushtet e reja demokratike qe kollonen e distilatit te naftes ne Cerrik ta modifikonit per te prodhuar distilate alkolike nga bersia e panxharsheqerit si ne Maliq.

Uzina e cerrikut ishte rafineri , pasi nafta vinte nga kucova a patosi. Pra ishin pa fat.

T’i kam sjelle t’i ngrohesh o nënë!
Jeton dashuria per ty, se birin tend s’e thau
civilizimi .

S’e thau shekulli i atomit dhe i zbritjes në hënë;
Në buzët e plasura s’iu vyshk belbëzimi,
Belbëzimi i foshnjes që përgjerohet për nënë.

Biri yt di te ulet në sofrën që shtrojnë fshatarët
në oborr,
Sic ulet në banketet që shtrojnë kryeministrat;
Biri yt di te hyje në laboratorin termobërthamor,
Siç hyn në arën ku zgjatin mustaqet misrat…