Donald Trump shpallet president i Shteteve të Bashkuara – bota nuk do të jetë më kurrë njësoj

Për herë të parë që nga viti 1928, ata do të kenë në duar Shtëpinë e Bardhë, Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve në Kongres.
Trump dhe aleatët e tij do mund të zgjedhin edhe të paktën dy, në mos tre anëtarë të Gjykatës Supreme në katër vitet e ardhshëm.
Kandidatja demokrate nuk e pranoi humbjen, publikisht, por Trump tha se ka folur me të në telefon dhe ajo ka pranuar humbjen. Ai e lavdëroi dhe tha se i kemi borxh të madh për kontributin që ka dhënë. - Ruben Avxhiu, Lexoje te plote tek Illyria.

2 Likes

tezat, se na mbron natua dhe amerika duhen marrë me rezervë. antiislamizmi dhe prosllavizmi i trampit nuk janë shënja të mira për shqiptaret. duhet nxituar që të bashkohen trojet shqiptare përpara se te ndodhe ndonjë konference e re e londres. duhet hedhur poshtë i gjithë sistemi aktual ne shqipëri. një vonesë tjeter faze 20 vjeçare do të e dëmshme për shqiptaret. në këto kohë që po vinë nuk do të ketë mëshirë për të paaftët dhe të pazotet. do të fshihen pa mëshirë nga harta.

Analiza e këtij Avxhiut duket e saktë në disa pika të shkrimit.

Amerika esh si shpirt

1 Like

nuk e prisja qe Trump te fitonte.
me thene te drejten nuk kisha ndonje interes per zgjedhjet ne Amerike (iken ato kohe kur çoç na dukeshin zgjedhjet ne Amerike.:smiley: ), por preferoja te fitonte zonja Klinton.

sidoqofte, kjo fitore e Trumpit eshte e jashtzakonshme sepse ky i kishte te gjithe kundra… madje edhe partine e vet. inat kije, por hakun mos ja ha, tha… hallall !

punet nuk jane mire . uroj mos kete mass shooting , uroj mos pajisen me arme me shume amerikane, uroj diskriminimi mos coj ne revolucion , uroj e keqja mos i zente deren njerezve. nje njeri i cmendur eshte maestro ta beje masen te bindet dhe ta drejtoje drejt gropes me deshire.

thjesht uroj. bile ai duhet te kete kujdes per jeten e tij. e ka ne gjak gjermani shfarosjen.

Kryeministri hungarez…e quan triunf te madh fitoren e Donald Trump…ky eshte fundi i “”" liberalizmit jo-demokratik"" …Kjo eshte e vertete…mjaft me me eksprimente …vitin tjeter eshte e sigurt Marine Le Pen…e Frontit Nacional behet presidente e Frances …Angela Merkel s`do te jete me kancelare e Gjermanise …dhe keshtu me radhe do ndyshojne qeverite e gjithe Europes…ehhh kur u be dhe Sadiq Khan kyebashkiak i Londres nuk kishte gje me te neveritshme … https://www.rt.com/news/366295-orban-hails-trump-win/

Per ata qe duan te ven bast:
Muri ndaj Mexicos 5.00
Arrestimi i Hillarit 9.50
Vendi i pare qe do ta vizitoj Sllovenia 15.00

Trump nuk eshte burre te mbaje premtime, eshte burrec showman llafolog. Ska bythe ai te arrestoje njeri.
Ky spo beje asgje ne 4 vjet, vec do dale ne tv cdo dite si dikush qe njohim…

Hillari tani eshte e rendesishme sa bora e vitit te kaluar…njeriu ka pune me te rendesishme …duhet make america great again.
Bastoret duhet te mbulojne te gjitha mundesite.

ky jo vetem do bej murin dhe te tjerat po do bej gjera qe si ka then fare

O Fiqo kom nji deal per ty. Me jep adresen e ketij hale gjarprit e te sjell Ramen t’ia cosh peshqesh votuesve te Trump. Si per car i duhet? Po ta leshojne ne pylle pra e ta gjemojne me pushke nga mrapa.
Fiqo une nuk e kuptoj se car kenaqesie ka te jesh me i zgjuari i carave, se prape te klasa e tyre hyn. Prandaj shkeputu se nuk mendoj se te takon ai vend.

Sa per ty mer Belul, Amerika ka qene e mbetet nje vend i percare dhe me nje numer te paimagjinushem carash. Ndryshimin me para 4 vjetesh nuk e beri ndryshimi i votes. Nuk shkune votuesit e Obames te votojne Trump, por nje pjese e tyre nuk votoi, kurse per Trump votuan pa perjashtim te gjithe carat e Amerikes.

e paskemi pas ketu temen, s’ka qene nevoja me hap nje te re…
(po ka mundesi, le te transferohet ketu e reja - merge both of them)