Dopio standard

Pse kur digjet franca keta si pjerdh njeri, por nje xham te thehet ne albanistan bëhet nami?

Mbase sepse ka qene e organizuar nga opozita; gje qe demton imazhin e saj dhe kurresesi mund te shikohet si levizje popullore demokratike.

Po opozita more Yeriho, se populli duron si duroi enverin 50 vjet, e turkun 500.

Une njoh njetez qe botojne hidtorikusht pd, i pyeta pse sdolet, e me thane ‘po cme duhet mua’. Se duan ramen, por se levizin bythen nga divani.

Mbase shkendia e dhunes ishte genuine nga populli, e pa flake si lahen mekatet edit

Kur digjet Franca, OSBE-në nuk e pjerdh njeri sepse në France, ata qe djegin, edhe pse në 90% e rasteve te maskuar (kapuçë, maska etj etj) arrestohen dhe dalin në gjyq (te pakten ata qe arrin ti ndaloje policia). Jane mbi 2000 jeleke te verdhe ne biruce e qe presin te dalin në gjyq (sa per ilustrim).

Ne shqiperi, te pakten rrjetet sociale (Tv shqiptare nuk i shoh) japin me figure njerez qe thyejne deren e Kryeministrise dhe nuk lexoj kerkund te jete ndaluar ndonje syresh.
Thene ndryshe, në France ka shtet ligjor (i ciles natyre klasore eshte ai shtet, kjo eshte KREJT tjeter teme!!) por KA, dhe funskionon pothuaj 100%.
Ne shqiperi, ate rol e luajne (aq sa mundin) OSBE, Ambasada USA, ajo e BE etj etj

E kuptove tani ?

Jo se kuptova, pasi eshte non sense.

Se ske shtet si jep te drejte te hujave te fusin hundet ne ounetbe tua.

Ata le te flasin qe te arrestojne njerez jo qe te mos shprehet liria e njeriut te protestoje, e ti vere flaken ed rames

Francezet kane para dhe I bejne prape po ne s’kemi takat . 100 vjet shtet e mezi kemi nje ndertese km qe fillimisht ishte taksur si kuplara per oficeret e Duces .

Ska mundesi, nje km rruge ne e kemi me shtrenjte se franca, rilindja ka bere hapa gjigande

Kom pershtypjen se edhe ne France nuk dune qe te mos kete te plagosur e mos te cenohet prona publike…

" … se Marloni zotrie …"

Ideja eshte qe si proteste nuk ngjan legjitime sepse nuk zhvillohet nga nje levizje spontane e shoqerise civile por nga elemente te interesuar te politikes te cilet duan ta rrezojne qeverine ne pushtet.

Per te kuptuar psikologjine ose indiferentizmin e shqiptareve me ndihmon te kujtoj eventet e '97. Koha do ta beje qe shqiptaret te sherohen nga trauma dhe eventualisht te organizohen ne shoqeri civile.

Ben sens (gjithmone ne rrafshin politik) sepse cdo vend ka një histori politike. Per shembull, Franca (qe ti more si shembull me te drejte) eshte nje nga 6 vendet firmetare te Traktatit te Romes ne 1957 (berthames se BE ku Shqiperia aspiron te hyje vecse duke filluar nga viti 1992 dhe qe ende nuk ka status kandidati!). Po ashtu, në OSBE Shqiperia eshte anetare vecse prej vitit 1990, nderkohe qe ajo organizate ekziston prej 1973. Pikerisht fakte te tilla perbejne ate qe e quajme histori politike te nje vendi.

Franca dhe Shqiperia i kane teresisht te ndryshme.

lexova qe jane ndaluar nja 10 veta STALKER, gjene jo keq.