Dritë jeshile kullave tek Diga, qytetarët kundër

po kush i pjerdh qytetaret, me 20 mije lekesh do blihen serish

ato 20 mije leksha nga keto kulla nxirren

po fabrika mo kur do te ndertohen.

1 Like

Bravo Edvin Kristaqi!

1 Like

ne fakt keto leje kullash i kemi peshqesh nga Basha ne kohen kur ishte kryetar bashkie.
Per mendimin tim jane bukosja perfundimtare e gjithe zones. rreth liqenit, qe dhe pa to eshte mjaft e tille. Nuk e di kush ka ngele pa blere por ai park po shemtohet perfundimisht.

Rama me kompani nuk kane dhene keshtu peshqeshesh?

A vendosi Gjykata Administrative e Apelit? Cpune keni me lali Erin a fiqte?
Kur flet Gjykata populli duhet te heshte, rrofshin pallatet e Lulthimit gjithashtu, Tirana sdo rrije pa u zhvilluar.

1 Like

Radio kapelja thoshte qe kjo eshte nje qoke nga rama per lulen. Ngelen duke ia be qejfin njeri tjetrit! Mire e kane, se mos e kane mendjen te delet qe i votojne dhe behen mish per top per ta.

Asht mush me gropa pallatesh Tirana rreth e rrotull qendres, kudo ku asht gjet ni bythe ven. Ndyrsirllik. Asht hap veni te bulevardi i ri dhe mund te ndertohe aty me nje plan te rregullt urban qe t’i vije era qytet, jo te vazhdoje koncepti urban bathorist mu ne qender te Kapitalit. Ja ajo lagjia te fusha e aviacionit te knaqet syni kur e shikon, gjithcka asht e sistemume per bukuri, po kta kane venos me ja qi nanen qytetit, me shtrydh deri ne oborrin e funit.

Duhet te jesh ma pozitiv Pjeter. Ajo toke ka pronare vendali qe do bojne leke si fis me keto ndertime, fabrika ska, le te gezojme zhvillimin e Qiellgervishesve se ndoshta fale real-estate te lire terhiqen Bankat e Finacat e Tirona kthehet ne min-Malayzi a mini Singapor. Ku i dihet…lereni lekun te levize e mos e pengoni me qelozi.

1 Like

Po s’ndertohet ne mes qytetit me mendsine “toke e xanun”, se mrapa ju bini ne qafe malokeve, harroni se qytetaret e lashte te Tirones e kane ngrejte Bathoren e tyne mu permidis krieqitetit. Leket pronaret e tokes t’i marrin e t’ju bajne mire,kur harmonizohet xhepi dhe qyteti, po nuk sakrifikohet qyteti per xhepin,vetem ne ket katunin tone na nodh kjo.

edhe qytetaret e lashte te tiranes maloke jane. po nuk ua beri dikush tjeter qytetin me dajak, kane per borxh ta bejne tiranen me hale se c’e kishin bere para italianeve e komunisteve

Pjeter ti sdo me pagu takse 5 evro per i rruge qe nuk para kontribo, do me bo ene Hyqem ne tirone se ku ndertohet e ku jo. Cer tu bojm Malokve neve, ne Tirone e Sarande Zdrypen e po jetojne me ne si vllazen, Biznesment Maloke u bon ma te fuqishmit ne Sqhypni e po ja u japim koncesionin ne zone tuaj e spo ja japim ndonje kolonjari, e ju prap u ankoni.
Pjeter, ne Tirane do ndertohet ku do kete para per tu investuar e per tu fituar, kur te ndodhi kriza imobiliare atehere flasim por tani per tani nuk sho krize. Shof deshire nga Tironcit e ndertuesit me rreziku ne Real estate.
Le te ngrihen qiellgervishesit, ceshtja eshte a do mbushen dot. Po u mbushen eshte fitore ndryshe lene brekt ndertuesit kryesisht.

Po c’i ke kto mo?! Si u ndertoka shkel e shko mu ne mes kryeqitetit. E kam than edhe i here tjeter, ai merhumi i pare s’te linte me ndertu jashte vijes se verdh ne nje fshat te humun te Mirdites. Ka hap tjetri gropen mas ministrise se arsimit me ba pallatin,per qef dhe xhep te vet,a shkon surrati i pallatit me surrat-pallatet rret e rrotull, as nuk e rrun kush ne bote

Harrove dhe ate pallatin ne oborr te presidences :wink:

Ne Kryeqytet ndertohet sipas marreveshjeve apo mos-marreveshjeve te familjareve te Tironcave. Ku ka marreveshje pronesie kercen pallati, ku nuk ka marreveshje midis pinjolleve shtepia shkon e degradon per toke. Ka shume kerkese per ndertim tirana e perderisa ka Tironca qe dun me ndertu ti nuk mund ti ndalosh me sepse eshte ndertuar prej 27 vjetesh ngakomshinjte e tyre. Ste pelqen mos jeto ne Tirone po nuk mund ti bosh hyqem Tironcit qe pasi merret me ndertuesin nderton grataciel. Po sjeni ju mer pronare te tokes se vendaliut. Ti mbron te drejtat e Kuksianit per mos me pagu me te te drejte 5 evro por do me ma dhunu mu te drejten te ndertoj 15 katesh ne toke time.

Atje ku jeton ti qyteti te lejon te ndertosh ku te duash e si te duash? Ketu te une jo.

Ketu ku jetoj une shof se si ndertohen grataciela dita dites…ne shtepite e vjetra me qira qe kam jetuar vete… dita dites…grataciela te holle sa per nje apartament 2 dhome e guzhine…eshte lemeri…ndertimi. Shqiperia eshte ne fillesat e saj, Betonizmi ne bote quhet Bllomberg e jo Lali Eri qe eshte …fatos …as pioner.
Grataciela kudo…kantier ndertimi i pa imagjinueshem…leke i modh amerikon e aziatik

Pyetja ime s’ishte sa ndertohen e cfare zevendesojne. Lexoje dhe njehere, horizontalisht.

Po ku jeton o moter se po hap dis-informim per Ameriken. Ku ka faliment bohet si Detroiti, shtepi te Braktisme qe kthehen ne lendina, ku ka lek meqe me pyete mua une ndertoj po aq SA KOMSHIU…po ndertoji komshiu im 15 katesh… ndertoj edhe une 15 katesh …pop gjeta ndertues. A jetoni ne amerike ju apo jo.
Sot shkova me ble qingj tek nje lagje Grekesh, shkurdhata jane e ma shesin ene koken me te njejtin cmim ndonese une ble vetem cerek qingji… nuk u orientosha dot. Lagje qe e njof prej 25 vjetesh afer metropolit e vetem Grataciela kercejshin me ven e pa ven. Nuk e ekzagjeroj qe ne nje shtepi qe kam jeto une kishin bo grataciel me hapesire 2 dhome e guzhine e nj 12 kate…si kishin shpuar afer shtepive prane te ndertuar ne 1925…grataciela kudo pa shije e ku i tekej SECILIT …ajh me kosto te mbedha per ndertuesin e nje SHTET AMERIKON TOTALITAR qe ndryshon rregullat e ndertimit gjate lejes per te MARRE ME SHUME LEKE PREJ PRONARIT. Shteti amerikon ndryshon rregullat gjate lojes me grumbullu taksa ekstra, shtet hajdut, dhe Kuksianet ktu nuk ndihen.
Nuk eshte mire te dis-informoni njerzit per ameriken…cer jane 5-7 pallate ne tirane cdo 4 vjet? Luli sndertoji dot asnje se nuk e linte Edvini…po nuk vjen keshtu ndryshimi mer jahoooo