“E çfarë është e vërteta?”

@BeluliXVI, te kam gjetur:

1 Like

une kam gjetur Mentor Xhemalin…

1 Like

1 Like

un gjeta nje qe s’ka nevoje per breke fare:

edhe nje tjeter, pak a shume njesoj ne popullin vlla grek:

shife , shife vizionin per moden qe ka pas shqiptari mesatar i viteve 80-te…

Sulo Asllani vs Giorgio Armani

3 Likes

ahahaha :grinning: e paske gjet bukur Belul.

Un kom gjet nje tjeter top model te atyre viteve, nje pasagjer i ngarkur si hamall vrapon nen shi tek stacioni trenit Tirane. Eshte shum e bukur si fotografi artistike, efekti i perspektives ne maksimum, e shum te tjera qe i kisha shkruar disi ne kete koment, por qe i fshiva me synim te shkruaj nje teme si analize me e gjere e kesaj fotoje t’modhe.

o tiku, ti kur flet per artin e modh ngaprapamodern, per kete lloj arti e ke fjalen ?

po, po, po edhe me teper, lu parja:

@BeluliXVI, te kam gjetur, dhe kam gjetur nje tjeter “Shqiptari e don shum armen”:

gjithashtu te kam gjetur e kam gjetur nje foto qe ti ke prure ne gjendje jo te mire qe i humbte vleren, e un prandaj e kam kritikuar pa te drejte se ne fakt eshte fotografi e mire si informacion, e me teper per figurat e personazheve, sidomos garibi majtas, tip udheheqsi karizmatik popullor lap.

variantin e kesaj fotografie qe ke sjelle, e ke me cilesi shum te dobet si stampe dhe per me teper e prere me gershere, e gjen ketu:

‘‘Dorezimi i stafetes’’ -shahit Ismail beu, imzot Fan Noli si dhe kali i bardhe i Skenderbeut qe shikon cuditshem gjithe parodine…
kali ne fakt eshte edhe figura me madheshtore ne kete tablo, ja 10-t edhe kuajve me cizme meksikane te Koçit te Tetos…

mos o Belul se na qelbe syte me kete pikture qe me siguri e ka bere nacionalisti del-ta pa dhembe, te cilin me thene te drejten ti e ke i çik shok, po aq sa un kam shok Muç Nanon.

na dhe nje foto tjeter gjigande me autobuz tiku e bere ne kryeqytet, Tirane… -keto fotot me autobuz , se bashku me ate ate foton bere ne 89 ne Korce, jane deshmi e perkryer Shqiperise dhe shqiptareve , rezultat i 50 vjeteve diktature… (jo vetem ) figurativisht, autobuzi shkataraq pa dyer e dritare, per skrap, eshte Shqiperia… ndersa udhetaret e lodhur e te telendisur nee te jane shqiptaret.
-ndersa foto e bere ne Korce, e kemi thene mo ; Shqieria e zymte e izoluar si nje spital psikiatrik apo kamp perqendrimi , dhe shqiptaret e shperfytyruar branda ketij kampi.

Belul djali, kape kete vjershe te vjeter (por te arte) te shkruar nga Din Hyka:

Grdaf, grduf
e bam bam bam.
Blldaq bllduq
And ham ham ham
Per memetsheun ndjeva mall.

Belul djali, as ne te keqe nuk jemi te paret, nuk mund te mburresh dot si nacionalist: