E keqja

Gjithmonë kemi qenë në luftë me atë. Vjedhurazi, për shumë arsye që i njohim dhe nuk i njohim, ajo ka ardhur mes nesh. Fshehurazi, pa e kuptuar ka hyrë nga horizontet duke pushtuar fusha e male, sheshe e qytete, dyer dhe dritare. Herë herë dhunshem, ajo befas është shfaqur mes nesh, si një gjë e lig, e zezë, e mavijosur dhe plot dredha.

Ajo është “e keqja”. Ajo nuk ka emër tjetër, ajo është thjeshtë “e keqja”.

Për “të keqen” mund të jetë shkruar shumë, por jo për “të keqen” që do të shkruaj sot. Ose për atë llojin e rrallë të saj, për variantin hibrid që ka përbledhur “të gjitha të këqijat e botës” brenda vetes, në formën më të tmerrshme të saj, dhe ia ka mveshur vendit mbarë, nga veriu në jug, nga mali dhe fusha, nga qyteti në qytet.

Monstra e saj është para syve tanë. është mes nesh, brenda nesh, në rrugë, shtëpi, hardhi, peme, kullota, lumenjë, ndërtesa, pallate, shkolla, spitale, farmaci, zyra, komuna, bashki, parlament, ministri, Kryeministri.
“E keqja” është “Rilindje”. E keqja nuk ka nënë dhe babë, por ka vetëm një prind, që është mbarsur me “të gjitha të këqijat”, edhe me ato të botës, të vjetrat dhe të rejat. Ky prind i vetëm është i përzgjedhuri i saj, ose Mbreti /Mbretëresha (që ka të dyja gjinitë, edhe femër, edhe mashkull). I përzgjedhuri u rrit mes nesh, u mbars mes nesh, edhe me “të këqijat” tona, edhe me “të këqijat” e fqinjëve, edhe me “të keqijat e botës” dhe ngadalë, polli “Rilindjen”. Ne nuk e kemi kuptuar, ne nuk e morëm vesh, megjithse ai na e ka thënë shumë herë: “Ju nuk keni parë gjë akoma”.
Ne vazhdojmë të heshtim, durojmë, shfryjmë, ofshajmë nga dhimbja, por vetëm kaq. Nuk u besojmë syve se “e keqja” po na ha, po na përqesh, po na zgërdhihet në surrat. “E Keqja” mbledh para me ligj në formën e taksave dhe keto para ua jep vetëm disa “të përzgjedhurve” prej saj. Duhet të përmenden emra? Janë disa qindra, mbase rreth 200, 300 ose 500 bijë dhe bija të “Rilindjes” së keqe që i marrin të gjitha, me të gjitha mënyrat, format, stilet dhe rrugët e mundëshme. Kur ato më të sofistikuarat mbarojnë, u kthehen metodave më të thjeshta, si grabitja e pastër me armë.
“E keqja” ka sjell një farë të keqe, në formën e një bime, që trullos njerëzinë, shumicën e tonë, dhe e ka shpërndarë kudo në Shqipëri. Cdo fshat, shpat, kodër, luginë mal dhe fushë është mbjellur me këtë “farë te keqe”, për të zezën tonë. Ne e mbjellim, e ujisim, e rrisim me frymë dhe përkushtim, e tymosim me afsh, dhe si në prrallat e lashta të Homerit, nuk e marrim vesh dhe nuk e kuptojmë se ajo, “e keqja e madhe”, Rilindja pra, me Mbretin që ka dy gjinitë brenda vetes, është duke pirë gjakun tonë, te familjeve tona dhe ajo cfarë është më e tmerrshme, fëmijve tanë. Oh, fëmijët. Vajzat e vogla, djemt e vegjël, që harbohen duke ëndërruar jetë mes luksit, famës dhe imazhit, por në fakt përfundojnë në ferrin e “së keqes” mavi të Rilindjes, shpikjes mashtruese të Mbretit dy gjinish.
“E keqja” është bërë kaq e keqe, kaq e shëmtuar, kaq e pacipë, kaq shpifur, sa tani ajo thjeshtë vibron nëpër vale televizive, media të shkruara, natën dhe ditën, majtas dhe djathtas, para dhe mbrapa, në shtëpi dhe në rrugë, lart dhe poshtë, rrotull kokave tona, kudo, në cdo cep, në cdo metër, kilometër dhe centimetër. Ajo është bërë ajr i helmuar, që brutalisht na serviret si e vetmja mundësi, e vetmja shpresë, e vetmja rrugë shpëtimi.
Por është Mashtrim o Njerëz! “Rilindja” nuk është zoti Krisht, Mbreti me dy gjini nuk është Profeti, ata dhe pasuesit e tij janë “e keqja e madhe”.
Të shpëtojmë familjet, fëmijët, të ardhmen tonë dhe të Shqipërisë.

Shkurt 2017
©

Beni su pa te fliste me kaq vrull opozitar edhe kur bente pjese ne opoziten e ps. Tregon vec qe inati i tij eshte personal dhe aspak alternative me e mire se Rilindja. Gjate kesaj logorreje gjen jo pak mbeshtetje e sponsorizim nga 70 perqind e medias anti rame. I jane errur syte aq keq sa cdo gje e nxin duke e barazuar rilindjen me te keqen absolute nderkohe qe duke gjykuar ftohte konsideruar kushtet ku ndodhej shqiperia me privatizimwt e borxhet, plackitjen cez e kesh, rilindja nxorri nga koma vendin. Qeverisja duke konsideruar pamundesine e rilindjes per te kontrolluar cdo emerim dhe drejtesine e korruptuar kontrolluar edhe nga sefmente te dyshimta shqupi ka bere mbi mesataren e asaj cka pritet ne kontekstin e rrethanave idollogjiko politike.

Qe ne momentin qe thua “shqupi” e ke thene plotesisht mendimin tend. Eshte e tepert te sjell ketu argumenta, ne nje kohe qe dihen.

Faktet nuk pushojne se egzistuari, sepse ato injorohen,- keshtu ka pas thene dikur nje burre fort i zgjuar.

Pastaj te protestosh kunder “fares se keqe” qe ka pushtuar Shqiperine anembane, nuk besoj se eshte keq.

Vogelsia e njeriut, ne mase te madhe ne shqiperi (jo ne kuptimin e pushtetit), mes kufizimeve te shumta qe perballohen aty historikisht, determinon nderveprime njelloj te vogla e te ngushta.

Te ngritura ne nivel forcash shoqerore, pra raportet politike, nderveprimi eshte ekstrem, i semure, patologjik, si ky ketu.

A mund ta thuash ne ndonje forme qe te jete me kuptueshme per ne te zakonshmit? Sepse, me ngjan se ajo cfare ke shkruar me siper eshte shume e thelle.

Shqup ja ka gjet fiks ai se vetem gatuajne corba per te ardh ne pushtet si dhe sepse me shume jane nje klan se sa parti qe ben politika, nuk duan tia dine per te bere analizen e asaj qe ben keq dhe qe nuk ndryshuan asnje presje tani ne opozite, me te njejtit personazhe si dhe per faktin qe gjitha fijet i terheq serish ne prapaskene kryeplaku sale.
te gabojne njehere kur ju mbajten qofte dhe per shkak te vjedhjeve 8 vjet u falet shqiptareve, por te gabojne per here te dyte duke ju perkrahur ne protesta per hir te protestes nuk falet.

1 Like

Beno mos haro neser ora 12 tek sheshi bashke me sali kriminelin te largoni “te keqen”. Po a mund te hiqet e keqja nga nje keqeberes, kriminel, rrugac, i pa fe si sali berisha?

O Ben, “e keqja” qe ke pershkru ti nuk eshte ndonje gje krahasuar me te keqen qe ka pushtuar eliten e intelektualeve te shquar mbareboterore ngambrapa, ku ben pjese Korriksja dhe nje takem ketu tek Peshku, dikur shume, e sot mbetur ca mbeturina qe diskutojne per filma me fraza pa pike kuptimi, qe as ata vete nuk i kuptojne, por futja t’ja fusim sa me u duk me kulture.

Neqoftese elita eshte truri i shoqerise, atehere pare llojin e muhabetit qe behet ne kulture, e jo vetem ketu, bota ndodhet ne gjendje handikapatizmi universal. E sa me handikapatizma hermetike zbrazin nga goja dhe çdo brime e trupit, aq me me kulture superiore ndihen ne krahasim me injorantet inferiore qe nuk kuptojne gjo mer jau!

2 Likes

Ja modeli i shqupist o Ben, erresina mesjetare
si nata me diten me driten qe tenton te sjelli rilindja

1 Like

Do thonin ca qe s’ka as te mire dhe as te keqe absolute. Qe jane relative. Hec e mos e beso.

Ju lutem mos me pushkatoni, dmth nese keni mundesi mos me denoni me vdekje, por edhe burgim te perjetshem… jo, te pakten me jepni 25 vjet per axhtacion e propogande…

E keqja tek ju eshte se pranoni gjithcka, dmth gjithcka thote udheheqsi i larte, mbreti, fyhreri, pranoni te gjitha brockullat, fyerjet, vjedhjet, kapriciot, pranoni nje Shqiperi te palluar me hashash, pranoni te jepen nja 200, 300, 400 milion euro shoqeve dhe shokeve rreth e rrotull… vetem se ai eshte udheheqesi, fyhreri, mesia, profeti, mbreti!

Nje shoqeri e ndare me dysh, qe nuk pranon pjesen tjeter te protestoj, qe nuk reagon, qe fle, sepse keshtu deshiron Ai, sepse keshtu i prishet Muza artistit kryeminister…

E dini? As qe dua tia di per Salen, por gjithesesi ky tmerr qe quhet Kryeminister nuk mund te pranohet me tej. Prandaj eshte e kote diskutimi, sepse ju te denoni vetem qe une mendoj ndryshe nga ju. Dhe une besoj se nuk jam vetem. Dhe si une mendojne afer gjysma e shqiptarve.

Po mire mo argumentoje “tmerr” in qe te behesh me i besueshem, se qe te thuash tmerr dmth qe realiteti ketu ka qene roze dhe ka ndryshuar per keq tani, ndersa mua nuk me rezulton keshtu;

hashashi ka ekzistuar po njesoj gjate viteve 2000, nuk eshte fenomen qe filloi sot, u fitua eksperienca qe ne mbreterine e lazaratit. ne hashashit ja kemi ndjere eren ketu e 10 vite te shkuara.
Ne kushtet kur fshati ka mbet pa ekonomi pa mundesi jetese (cka nuk ka filluar keto tre vjet) nuk me duket tmerri se u mbollen rrenje cannabis per eksport klandestin, Kannabis eshte me teper pasoje e politikave qofte edhe te shqupit ne te kaluaren qe rrenuan ekonomin duke mbullur fabrika uzina, duke shkaterruar ekonomi me privatizime dhe shpresa per punesim e zhvillim te qendrueshem se sa simptome e kesaj qeverisje ne 3 vjet qe dhe te doje nuk e ndalon dot 100 perqind ate aktivitet ilegal apo do ta beje me policet qe marrin nga 300 mije rroge. Te pakten rilindja me gjithe borxhet e trasheguara me gjithe shkopinjte nen rrota te likes, beri cberi i bleu nja 61 sllavatore per fshatin e bujqesine, po ju cfare bete ne 8 vite kur deri dje u bllokoheshin hidrovoret peridodiisht e permbyteshin toka bujqesore si me qene zakone grash. Shkriu me reformen administrative disa komuna parazite.
Kshu Ben mendohu para se te shkruash, asnje nuk mendon se kemi mesine perpara por pa analizuar realitetin sic eshte dhe perse ka ardhur, pa pranuar pergjegjsite e djeshme nuk mund te pergatiteni as per te ndryshuar ndonje gje neser ne pushtet (se cdo gje ben vaki allah allah)
Se ok, haj bejme cik gallate duke protestu dakort jam, po duhet dhe me e vra cik trunin se perse po protestojme kundra kujt per te sjelle cfare se keshtu ne hava nuk shkon, humbet serioziteti dhe vlera e protestes…

2 Likes

“sepse ju te denoni vetem qe une mendoj ndryshe nga ju”

Ti po kenaqesh duke fol si te vjen per mbare, ne s’gaboj
ke gjithe ket hapesire virtuale te lexohesh, ne perroin tend psiqik, ndac vetem, ndac bashke me shoq,
Madje po debatohesh duke u trajtuar si civil ndersa shoku yt melart cfare s’nxjerr nga goja, ku ka me te ndyre, me shkak vetem diferencen politike. Apo jo.

Ore nuk pretendoj te jeni dakort me mua, une keshtu mendoj, quajeni si te doni, une mendoj se Rama dhe Rilindja e tij jane e keqja e momentit, me e keqja qe ka mbreteruar ndonjehere ne keto troje. Une kam argumentat e mi, qe edhe po i thash ketu, edhe po nuk i thash, eshte njesoj, ju nuk do te jeni dakort me mua.

E shoh, eshte absolutisht e kote qe te perpiqem te them ndonje gje me shume se sa kam thene: Shkurt, Edi Rama eshte asgje me shume se sa nje garip 24 karatesh, pa asnje vlere si KM, qe punon fort per interesa te nje grushti njerezish, ne funksion te pushtetit te tij. Po, batutat shpesh here i ka te goditura. Po, ka nje merite; eshte fodull i madh. Por une dyshoj nese eshte vlere te jesh fodull, garip, mafioz, batutaxhi.

U shtuan truprojat, e ka mor me fryk shqupin.
http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/02/17/ekskluzive-rama-merr-vendim-për-t’i-shtuar-10-truproja-vllautinit

s’e besoj. Duhet ta kete ngaqe eshte garip e fodull

Neser merr goditjen perfundimtare fara e keqe Sorriste !

Beno mire i ke thene te gjitha. Dil vete neser ne protest Une nuk vij te bashkohem me kriminelin e ballkanit sali berisha. U tha u bo! hajt shnet tani e byth te forta per neser. Saliu dhe ai koqja me pasaport hollandeze koka turku duan. Prandaj kujdes se e han nga i joti. lol

Ore kane dalur aktiviste te shoqerise civile per plehrat kam dalur edhe une. Dolem per shkaterimin e armeve kimike. Do dale prape nese duhet protestuar , por JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO kur e organizon sali krimineli. Dhe ky eshte ndryshim i madh qe ti mesa duket nuk e kupton.

fara e keqe Sorriste, sipas fjalorit Trump, i bie te jete Demokracia.
Keshtuqe cfare kerkoni ben komplet sens