Edhe urdhëri i dytë ekzektutiv i Trump, bllokohet nga një gjykatës

Presidenti Trump ishte qartazi i acaruar me lajmin se edhe urdheri i tij i dyte ekzekutiv, lidhur me ndalimin e udhetimeve nga gjashte vende drejt ShBA-ve, u ndalua nga nje gjykates ne Hawaii. Gjykatesi Derrick K. Watson e konsideron urdherin te lidhur me besimin fetar te njerezve te cileve u ndalohet te hyjne ne ShBA, edhe pse urdheri vete shprehet se nuk ka lidhje me fene.

1 Like

Keshtu eshte kur gjykatesit bejne rolin e politikanit.
Nese urdheri i pare ishte i nxituar,i dyti deshi 3 jave te shkruhej duke marre parasysh veretjet nga gjykatat ne urdherin e pare.
Pese gjykates nga gjykata e Apelit kane thene nderkohe qe urdheri i dyte ka qene shkruar shume mire.
Ky vendim politik I ketij gjykatesi,do te rrezohet ne Apel apo ne Gjykaten Supreme.

Meqe gjykatesit kane vendosur te bejne rolin e politikanit,atehere me mire te votohen dhe jo te emerohen.

Presidenti ka te drejte te leshoje ate urdher, duan apo nuk duan funderrinat liberale.

Ne fund, na doli qe Trump paska paguar 25% te te ardhurave taksa,nderkohe qe Obama ka paguar 19% dhe Socialisti Sanders 13%…“mendjendritura” Rachel Meddow padashje ndihmoi Trumpin me partizanllekun e saj.

2 Likes

Per ça po diskutojme sot?

2 Likes

Gjykata te korruptuara. Gjykates qe kane bere shkollen e plepave! Urgjentisht te filloje vetingu atje tek ju . nese nuk dini ju mesojme na! Si ka mundesi nje gjykates ta beje te pavlefshem nje urdher te presidentit? A jane ne terezi apo jo! Apo nuk eshte presidenti ne terezi se u be hera e trete qe e shperfillin te shkretin. lol

Eshte vendim politik dhe jo vendim I mbeshtetur ne ligj.
Gjykatesi ne vend te merrej me ligjin e shkruar,citonte deklaratat e Trump ne fushaten elektorale!!!
Po eshte e vertete qe gjykatat amerikane duan nje vetting se vertet jane katandisur me keq se gjykatesit tane te Plepave.
Po habitem me mbeshtetjen qe kane islamistet nga aleatet e tyre te majte ketu ne SHBA.Bravo ju qofte,kur gjejne shesh do te bejne pershesh…

Djema, ju te Amerikes, si duken muajt e pare, a ka noi permisim ne ekonomi aty.

1 Like

Rritja ekonomike filloi qe me 8 Nentor Peter, qe me shpalljen e fituesit Trump. Ka nje optimizem te tejskajshem per gjendjen e ekonomise ne 4 vitet e ardhshme. Pjesmarrja ne tregun e punes sa vjen e rritet, kjo tregon optimizem qe njerezit do gjejne pune po te kerkojne. dy muajt e pare kane qene rekord punesimesh. Pune te paguara mire Pjeter ne ndertom dhe teknollogji, jo ne sherbime dhe pasticeri si me pare. CEO-te e kompanive te fuqishme shprehin nje entuziazem te papare per atmosferen e favorshme te biznisit, jane te inkurajuar per te sjelle punet mbrapsht ne Amerike. E gjitha kjo pa filluar akoma reforma e taksave, kur te ndoshe reforma e taksave ne muajt e ardhshem atehere niveli i jeteses per shtresen e mesme do rritet konsiderueshem.
Por me e rendesishmja Peter eshte se nuk ka asgje, as edhe nje gje, qe te mund ta ndale progresin.

2 Likes

hahahahah - c’fare kontradikte!!!

1 Like

Si gjithmon Pjer per ata qe kan pas gjithmone leke, ose thjesht nje pune te hajrit ekonomia eshte gjithmone mire. Pjatalarsit e shkrete dhe te pashkolle qe votuan Trump do hajne pallen si gjithmone, duke filluar me pakon e re te shendetsise.

Volejboll! Ngri njoni, zhyt tjetri! Obama si te ish Tit Maci, nje te kollitme, 3 u nderrote me 2, e pasote mrapsh per ke 4, por per ta zhyt e zhyste 5 me kercim te gjate. Vje tjetri hap krahun nga Hauai, i nxiu i nxiu!

http://i2.cdn.turner.com/money/dam/assets/170316095045-mcdonalds-trump-tweet-780x439.png :smiley: :smiley:

Cfare qenka ky urdher i ri ekzekTutiv? Keni marre huqet e te madhit dhe ju qe shkruani me gabime?

Tani per tani Z. Trump ka nje tjeter axhende me te rendesishme qe ai langaraqi qe iku e çoj deri ne kete pike.
keto te tjerat as nuk e gudulisin fare jo me te qeshe.

e mo … keto ketej domestically i ka vu ne vije … tani le ti chii robt pyongyang-ut!

Pas Kimit te N Korese, do i vije rradha edhe Kimit te Albanies. lol, po kete do ta kete sa per gallate😂

1 Like

Nuk eshte fare kontradiktore.
Mjaft te shohesh John Oliver,Seth Meyer,Samantha Bee,Rachel Meadow,Von Jones,Chuck Todd etj qe spo me kujtohen tani.

P.S. I kishte paguar Trumpi taksat apo jo?
Se nga sa doli ka paguar me shume si perqindje se Obama dhe Sanders…

Kane zene rradhe kryeministrat dhe presidentet e botes per te tagliar zotin Trump,sot ishte Irlandezi meqe eshte Shen Patriku,neser vjen Merkel,pasneser kinezi shkon ne Florida…
Lideri Rajonal Rama aha nuk eshte akoma ne liste.

lexo me kujdes pastaj pergjigju … shprehja ‘funderrinat liberale’ eshte absurde … shikoje njehere kur te kesh kohe kuptimin e fjales ‘liberal’ ne anglisht.

Mjafton te shohesh … nje seri humoristash? Ca ke me ata mo vlla? Ata bejne punen e tyre.

Taksat e Trumpit? Ku di gjo une a i kishte paguar. Ne 2005 paskerka paguar ca. Edhe ca pastaj? Pse nuk i ka release komplet. Jo se me hyn gje ne xhep. Ai te paguaje sa te doje ai ngelet presidenti me jo-president qe ka ekzistuar ndonjehere.

1 Like

Jo se NYT thoshte qe nuk ka paguar asnje cent takse ne 2005…
Fjalen liberal e di une me mire se ti,fakteqesisht kete fjale e kane uzirpuar funderrinat qe permenda dhe te tjere qe ti I die me mire se une dhe cicerojne cdo dite nga CNN,MSNBC,NBC etj.

President me jo-president ishte edhe Reagan dhe sot mbahet si presidenti me i mire.

Kur te kesh kohe merre ndonje civics class qe te kuptosh ndarjen e pushteteve ne atdheun e ri. Jo per gje po nese ke marre provimin per qytetari ka patur pyetje te tilla aty.