Ekuilibri shqiptar midis jetës dhe punës tërheq të huajt

Disa nga njerëzit që e shijojnë vërtet Shqipërinë janë të huajt që punojnë këtu, për shtete, organizata apo biznese ndërkombëtare. Kombinimi i pagës së mirë me çmimet modeste dhe natyrën funksionon mjaft mirë për disa.

3 Likes

Si mos e shijojne Shqiperine te huajt qe punojne ketu?
Dieta dhe rroga astronomike trajtohen si Mesia dhe bejne cfare te duan me vendasit qe ne fund te dites paguajne faturen ne nje menyre apo nje tjeter.
Edhe nje shqiptare qe punonte per OKB ne nje shtet afrikan e kishte qef ate vend.

1 Like

Ti nuk te zhgenjen asnjehere. Gjithmone komenton pa lexuar artikullin dhe keput te trasha.

1 Like

Kam vene re se shume nga te huajt qe punojne ne shqiperi ju hapen syte, andej nga vijne jane askushi bile ne shume raste edhe nenvleresohen per aftesine qe kane apo injorohen si qenie njerezore. Ndersa ne Shqiperi jane Italiani, Amerikani etj. Nuk paragjykohen por perkundrazi ju tregohet nje miresjellje e vecante. Plus qe nuk kane stresin apo presionin qe kane ne vendet e tyre te lindjes. Me nje fjale, nuk kane faj, shqiperia eshte parajse krahasuar me andej nga vine.

1 Like

E Iexova gjithe artikullin ore zoteri.

Si tha ai femija te Barcalwta, edhe une dua te jetoj ne shqiperi, zotni mesus.

1 Like

ACDC nuk e ka aq keq. Edhe nje nga te intervistuarit ne shkrim e thote kete indirekt:
"Tani Berryman e ndan jetën e saj midis Shqipërisë dhe Indisë. Ajo e konsideron të parin një vend social, spontan, ku njerëzit janë mikpritës dhe i trajtojnë shumë mirë të huajt."
Edhe pervoja ime ne Shqip. e konfirmon kete. Te huajt e shumte qe punonin ne OJQte e shumta qe lulezuan nga mesi i viteve '90, benin cmos qe te siguronin fonde per vazhdimin e aktivitetit ne Shqip., edhe kur ai e kish mbushur misionin.
Shqip. eshte nje mundesi shume e mire per te huajt qe duan te lene gjurme ne dicka. Kete mundesi ta japin shume mire vendet ne zhvillim, kryesisht edhe fale mangesive qe verehen. Gjithe vendi kish vec 2 instruktore per yoga, thote ajo. Dhe kjo vete, nje amatore ne yoga, perfiton nga ky vakum dhe hap nje qender yoga. Do kish pasur te njejten ambicie ne Virixhinia? as per 100 vjet!
Sa per raportin pune/shoqeri, ky eshte relativ po nuk eshte sekret qe ne Shqip., sikurse ne pergjithsi ne Ballkan ose disi me gjere, ne Evrope, ky raport eshte me mire krahasuar me ate ne Amerike

4 Likes

Per te huajt ka me shume mundesira sepse sjellin nje culture tjeter dhe kane avantazhe vetem sepse jane te huaj dhe kane nje diplome te mbrojtur ne nje vend te huaj. Ka edhe nga ata qe e shikojne si aventure dhe ngelen aty se ju pelqen. Kjo eshte levizja e lire qe ka filluar te praktikohet edhe ne Shqiperi ska ndonje gje per tu cuditur.

ia u kemi nevojen te vijne perderisa bota nuk na le te shkojme ne tek ajo.
Vendi eshte i mire sa kohe jeton si i jashtem ne te & sa kohe ke mundesine alternative t’i ikesh realitetit te tij.
Qe dmth, hiq keta te shkrimit, borgjezine e re vendase, dhe oligarkine e pasur, kusuri qe jeton aty veshtire se dallon ndonje pune balance ne ket mes.

1 Like

Vijne se u duket cudi, 45 vjet thone te mbyllur keta ollbenian people. Missionare, Kane dediku jeten neper kisha e charity organizations. Nje njeri normal si ne nuk ndermerr aventura te tilla :stuck_out_tongue_winking_eye:. Ne fakt kam my best friend ( kemi qene besties ne elementary n high school back in Tirana) ajo qe atehere i hyri ketyre gjerave e sot e kesaj dite shkon ne Afrike me muaj. Do te marrin peng ndonje dite I them me Shaka. Lol.

cfare dickun flet o robo? E ke idene per ca po behet fjale ketu? lol JO se thone pastaj qe i ekzagjeroj une.

Me ke e ka ky salbja???

Ca aventurash flet? Zyrtarisht, statistikisht, me e rrezikuar per jeten je ti atje se shqiptaret ketu o robo. me shume vrasje per 100 mije banore ka amerika se sa shqiperia. Te huajt jane edhe me te sigurt madje, sepse trajtohen me mire. Madje, zyrtarisht, raporti per turizmin tregoi qe turistet jane me te pasigurt ne amerike se sa ne shqiperi., sipas shifrave Kete po thtoe artikulli. Ne fakt te huajt ne Tirane, ngaqe cmimet jane te lira, shijojne jete me komode se andej sepse me nje rroge me te cilen andej nuk mund te bejne shume gjera, ketu kane mundesine te paguajne sherbime qe atje do t’i quanin luks, qe nga spa-te e shumta e deri te restorantet me te mira. Ke menaxhere te huaj qe punojne ketu dy-tri vjet sepse i sjell puna per te menaxhuar deget e kompanive private qe vijne ne shqiperi, pastaj blejne ndonje shtepi e bejne cmos qe te vijne ketu prape, me ndonje pune te tille, per te vazhduar ate lloj jete. Disa hapin biznese vete. Ka plot te tille, sidomos italiane e austriake. Ti vjen e flet per afrike e per rrembime.

1 Like

Ta thashe Jane njerez qe merren me kisha e organizata humanitare keta qe vijne. Nuk cohet nje le te themi ‘normal’ ne thojza eee te vij atje se qenka me lire ushqimi. :flushed::roll_eyes:

jo pra po te them qe jane menaxhere kompanish qe dergohen nga firmat e veta per te menaxhuar deget ketu, e pastaj bejne cmos qe te vazhdojne te rrine. S’ka lidhje kishat. Fetaret nuk konsumojne gje. Nje austriak qe njoh une erdhi ketu fillimisht si inxhinier i nje kompanie. Hapi nje firme inxhinierie pastaj dhe ndenji ketu deri sa vdiq, sepse jetonte si mbret. Kishte nje shtepi ne pogradec, nje ne tr, nje ne durres. Italiane te tille ke me mijera pastaj.

Ok po te ardhurat vinin nga Austria ama. Ej te kesh nje rroge 2 million e lart jeton mire atje. Si mbret!!

Jo pra, kishte firme inxhinierie ketu. Ke mijera biznesmene italiane qe kane falimentuar ne Itali e kane ardhur ketu per te hapur biznese, qe nga restorantet, e deri te servise motoresh, klinika dentare, etj.

ashtu si thua ti, ka dhe pensioniste qe vijne me pensionin italian e jetojne ketu.


Kam degjuar dhe pensionistet vijne te pleqerojne atje tani se eshte lire. Une ashtu e kam ne mend kur te behem 70. Ose 75 me mire se do jem e mbajtur mire deri atehere. Ketej shkojne nga 10mije $$$ ne muaj keto nursery homes. Me 10 mije dallare atje puneson 10 veta te te mbajne si princesh :stuck_out_tongue_winking_eye:

Lol sapo e shkruaja. Me lexove mendjen. Scary lol