Eqerem Çabej: Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri

http://www.gazetatema.net/web/2016/10/03/eqrem-cabej-pse-bota-na-quan-albania-dhe-origjina-e-emrit-shqiperi/

4 Likes

Pse bota na quan Albania dhe Pjeri Albanie🤔?

1 Like

sido që te jete,jemi i vetmi popull vendas,ne gadishullin ilirik. sllavët jane nga uralet,dhe te ashtuquajturit grek,jane nje përzierje, shqiptarësh te gjysëm asimiluar dhe kaukazianesh. teorira pastaj ka sa te duash

mire qe sna quajne albanistan

une mendoj se te treja emertimet: Albani, Arberi dhe Shqiperi spjegojne natyren malore te vendit. -Albani ka per baze fjalen Alpe.
-Arberi, ne Gjermani kemi mal qe quhet Arber . dhe Arber eshte mali me i larte i krahines se Bajernit… https://nl.wikipedia.org/wiki/Großer_Arber
-ndersa Shqiperi ka ne baze fjalen ‘‘iper’’ ashtu sikurse fjala '‘hiper-aktive’’ , apo shqip themi s-iper, pra dicka e larte. kemi gjithashtu edhe gadishullin Iber-ik. nje gadishull ne vetvehte eshte mal.

Po jo s’e s’jemi vetem ne, kinezet , gjermanet etj. per maskim mbase.

…edhe greket, edhe holladezet.

Doja te kopjoja dhe citoja vetem nje citat nga fjala e gjuhetarit tone, mirpo teksti i gazetes TEMA nuk mund te markohet fare! Si i behet tani ku komentuesi don te sjelle nje fjali, nje citat nga artikulli ne fjale, por nuk mundet???..

https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Diskutim:EpiR

E kemi kete huq, ne dhe perenia. Ai qen jermani na prish cik pune se naiher na del nje rrote perpara.:smile:

Na nxorre mallin e profilit :smiley:

1 Like

jo jo une nuk bej spjegime pellazgjike… dmth, spo them qe keto fjalet jane shqip.:smiley:

1 Like

E ka lene hapur kete teme Eqeremi qe ne 72 dhe kuptohet qe do rri dhe ca e hapur. Per t’mos thene qe nuk do mbyllet kurre.
Nese lundrojme pak ne fantazi konspirative, mbase mund te heqim nje paralele dhe me rastin e Kosoves sot, ku po i jepet shume peshe quajtjes kosovar ne vend te shqiptar/shqiptar Kosove. Pra termi shqiptar mund te jete “sponsorizuar” nga turqit me qellim per t’i vecuar ata qe ngelen nga ata qe iken.

Jo jo, as une nuk thashe qe levroni te njejten nen-fushe te albanologjise :stuck_out_tongue:

Cabej kete hedh poshte, qe s’ka gjasa qe Albania te jete prej terrenit malor. Fare mire mund te kete lidhje me alba (ita.) qe dmth agim ne shqip meqe per ta ne perfaqsojme agimin e diellit (jemi ne lindje)

Cabej i hedh poshte te gjitha, ose me sakte thote qe asnje nga keto nuk ta mbush mendjen tamam, keshtuqe debati eshte akoma i hapur.

Per nje gje thote Cabej qe nuk ka shume vend per diskutim: qe “shqip” eshte quajtur gjuha qe ne krye te hereve. E kjo gje m’u duk interesante ne fakt.

po kjo nuk shpjegon faktin qe arbereshet qe u zhvendosen ne Itali nuk i njihnin termat shqip ose shqiptar

Nuk e shpjegon, dakord jam. Por ne fakt i gjithe shkrimi nuk m’u duk shume i vlefshem, me gjithe respektin e vleresimin per Cabej. Ai hedh poshte teori ekzistuese, por nuk shton ndonje teori tjeter. Edhe kjo e gjuhes shqipe, qe eshte quajtur “shqip” e jo arberisht apo tjeter, nuk me duket se e shpjegon pse. Ose nuk e kam lexuar me aq vemendje.

jo, jo. Ate pershtypje me la dhe mua. Prandaj me krijoi pershtypje qe diskutimi i tij mbase nuk ishte paraqitur i plote

Cabej e hedh poshte, por jo me bindje.

eshte nje fakt ama: te huajt, historikisht, kur i rreferohen Shqiperise theksojne faktin qe eshte nje vend i ashper dhe malor. duke qene se keto emertime mund ta kene zanafillen qe ne kohen Romake, eshte gjithashtu fakt qe romaket kur emertonin nje vend , benin nje pershkrim te koncentruar topografik te natyres apo relievit te vendit…