Ermal Meta fiton cmimin e pare ne Sanremo

http://www.balkanweb.com/site/historike-shqiptari-ermal-meta-fiton-festivalin-italian-sanremo/

1 Like

del interesant arsyeja se pse e solle ketu? apo per t’u ndje krenar me arritjen personale te tjetrit?

1 Like

Me fal,kerkoj qe admini ta heqe kete qe solla.
Intervistat I lexova pasi e solla ketu.

Dmth meqe tha se e kishte abuzuar i jati, nuk ka me vlere fitimi i Sanremos?

Te kishte thene vetem kaq nuk do ta shaja,por ne cdo interviste qe po lexoj ate ka temen kryesore…

Sic e thashe ,edhe nese eshte e vertete,nuk nxirren plackat e shtepise në pazar,por ndoshta une jam old school dhe tani eshte cool te thuash qe me ka abuzuar babai vend e pa vend.

Une i bera “pelqim” temes sepse edhe une ndjeva krenari qe E.M. ka fituar si shqiptar dhe si emigrant qe me siguri ka njohur vuajtje dhe sfida qe kemi njohur te gjithe ne nje menyre ose tjeter. Por pashe me poshte komentet dhe e terhoqa. E trishte mungesa e njerzillekut.

N.q.se s’ke qene ndonjehere viktime e atij lloj abuzimi, apo viktime e cfaredo situate nuk mund ta dish si ndihet ai/ajo qe ka qene viktime. Nuk eshte ceshtje e te qenit cool apo old school, eshte ceshtje e te paturit nje coping mechanism per te menaxhuar anen psikologjike te abuzimit. Ky ndoshta e sheh te domosdoshme ta permende ate fakt se I sherben si terapi ose si shtyse drejt ambicies se tij, nderkohe qe nje viktime tjeter ka menyre tjeter si te menaxhoje situaten e vet. Sidoqofte kjo s’e ben ate as pusht as cool as njeri te lig. Perkundrazi, arriti te triumfoje e te beje dicka ne jete megjithese i abuzuar.

4 Likes

ca ka thene ky, se na bete me kerku.

thote:

Come sono arrivato in Italia
«L’Albania è un Paese straordinario, per i luoghi e per le persone che ci vivono. L’ho lasciata con mio fratello, mia sorella e mia mamma, con un normalissimo traghetto, più di 20 anni fa. Non in un barcone, come alcuni hanno scritto! Sono nato e cresciuto a Fier, nell’entroterra, un luogo di passaggio verso i luoghi più belli di questa “terra delle aquile”, come la chiamiamo noi. L’ultima volta ci sono tornato cinque anni fa e ne sono ancora innamorato.
Quando nelle interviste mi chiedono com’è stata la mia infanzia dico semplicemente: “Bella!”. La verità è che molte delle cose che riguardano quegli anni le tengo dentro di me, per riviverle mi basta guardare le ferite che porto addosso. Ho lasciato l’Albania in un periodo difficile (al crollo del regime comunista del 1990 seguì un lungo decennio di instabilità politica, ndr) quando gli uomini con le idee, la cultura e la voglia di fare arte non potevano gettare semi di speranza e ribellione. Però io da bambino non mi rendevo conto di quello che stava accadendo: la mia storia di disobbedienza e fuga, che ho voluto raccontare in “Vietato morire”, ha un’origine molto più personale (il brano racconta la ribellione di un figlio agli abusi del padre, ndr)».

2 Likes

Ne nje moment ose tjeter, a heret a vone, viktima mberrin ne nje stad ku shperthen dhe do te shprehe medoemos cfare ka kaluar. Per disa kjo kthehet ne nje gjest terapeutik po ja qe ka disa qe u bezdiskan nga kjo.

1 Like

Po cfare flisni or aman?
Tani qe fitoi Sanremon shpertheu ky?
Apo tani I kane thene menaxheret te shpertheje,se duket cool?

Lerini keto budallalleqe se nuk nxirren plackat e shtepise në pazar.

Ka plot njerez qe jane abuzuar ndoshta me keq se ky,por nuk nxjerrin kenge te tipit “Bastart ta hodha”.

Ky thjeshte eshte ose nje funderine ose ndjek keshillat e menaxhereve.

Nuk e di cfare interviste lexon ti por kjo ishte ne Balkan web

http://www.balkanweb.com/site/bastard-sme-bere-dot-asgje-ermal-meta-kur-e-kendova-me-erdhi-ne-mendje-babai-i-dhunshem/

Ku e shan shqiperine ne ate interviste? Apo per shqiptaret eshte turp te kene ndjenja, te tregojne nese jane abuzuar?

Tani qe fitoi Sanremon shpertheu ky?

Nderkohe qe sjell interviste te bere perpara fitimit te Sanremo.

1 Like

Nuk flitet per babane në ate menyre vetem se ke fituar fame.
Ky eshte mendimi im,por sic e thashe ndoshta jam old school.
Por në Itali ku nuk njihet prindi,ndoshta e kuptojne me mire.

Po ku e di ti qe s’ka thene te njejtat gjera edhe kur s’kishte fame?

Ti jo old school, po tI je old fart mor burre. Sa fiksim i ke keto pergjithesimet “ai eshte funderrine”, “ne Itali ku nuk njihet prindi”. Gjynah qe ke keto lloj mendjesh.

2 Likes

to be fair me ACDC-ne ajo e Shqiperise ishte keqlexim i imi. ai nuk ankohet per kete.

1 Like

Sic duket nuk e kupton emocionin e zemerimit ose te pakten nuk arrin te imagjinosh
cfare permasash merr zemerimi kur integriteti fizik e mendor te jane dhunuar. Mua personalisht nuk do me cudiste te ishte edhe me i shprehur titulli persa kohe percjell te verteten e artistit.

Sic e thashe ndoshta jam old school,por nuk flitet per babane ashtu,sado I keq te kete qene.

Per kete nuk ka fare simpatine time.

Nese do e kishte thene Fabrizio do ishte e pranueshme?

Nuk me ze fare meraku per Fabrizion.

e kuptoj ate qe thua ACDC dhe deri tek etiketimet jam disi dakord me ty. ka menyra e menyra per ta sublimuar zemerimin; Ermali, qofsha une gabim se s’du t’i bie ne qafe, pavaresisht bazes autentike nje pjese e ka te ndertuar artificialisht/komercialisht.

1 Like