Euro në Shqipëri, sot në pikën më të ulët të vitit

“Një euro u këmbye sot me 134.91 lekë, 0.02 lekë më pak se fundi i javës së kaluar, duke vijuar tendencën rënëse të javëve të fundit. Ky është niveli i ri më i ulët i këtij viti, pas atij që u vendos të premten e kaluar. Për të ruajtur raportet me bursat ndërkombëtare, dollari ka rënë edhe më fort në tregun vendas, me 1.75 lekë në 124.25 lekë.” - shkruan sot gazeta ekonomike Monitor, duke përmendur si shkak të kësaj rënieje hyrjen e madhe të valutës së huaj në Shqipëri. Grafiku më lart e krahason vlerën e euros karshi lekut sot me vlerat e një viti më parë.

dmth tani duhet blere evroja dhe e shesim ne vere?

1 Like

kjo dihej prej dhjet, pesmet vjetve per ne qi do lexojm librin

shume mire, kjo tregon rritje te eksporteve shqipetare, qofshin ato mallra apo fuqi punetore. Bollek vetem bollek po sjell nga dita ne dite kjo qeveri dhe qe opozita enderon ta ndryshoje.

1 Like

eshte e kunderta, berber. Ulet euro, behen me te lira eskportet e BEse dhe me te shtrenjta prodhimet shqiptare ne leke. Po nejse, jam i sigurt qe do gjesh dicka tjeter per te qene optimist

2 Likes

Do ngrihet Euro qysh sot meqe me Moszgjedhjen e LePen largimi i Frances nga Unioni behet i larget dhe Turmpi po perpiqet qe te kete Dollar te dobet.

Renia e euros ben qe importuesit shqiptare te ulin shpenzimet e tyre duke blere me lire me euron e zhvleresuar, ndersa eksportuesit shqiptare do te fitojne me pak nga shitja e mallrave te tyre.

Nuk te kuptova. Po ja do presim Pier te na sqaroje. Ne ate qe thashe une me siper duhet te shtoj se behet fjale per rritje te eksporteve tone ne drejtim te BE-se. Mbas ketij saktesimi jam plotesisht i sakte ne ate qe kam thene. Nje nga problemet madhore qe ka shoqeruar periudhen post diktatoriale ka qene zhballancimi maramendes midis eksoporteve dhe importeve ne favor te kesaj te fundit. Permiresimi i ketij zhballancimi tregon performance ne rritje te ekonomise vendase dhe kete ti nuk mund ta mohosh dot se shifrat jane kokeforta. Po ju prandaj kerkoni turbullitra sociale per te ulur ritmin e rritjes ekonomike , te friksoni investitoret dhe te shpetoni nga drejtesia e munguar. Deme te vogla kete vit mund te shkaktoni, por me ndihmen e BE-se dhe te vellait te madh SHBA-ve do ta kalojme me sukses edhe kete perpelitje te fundit perpara ngordhjes se madhe te balozit te zi.

guvernarori i BKSH s’ka shume, shpalli forcimin e monedhes vendase kundrejt euros si prioritet te politikes monetare
Po funksionon.

Zakonisht Euro ne Albanie ulet ne krahasim me lekun o nga luhatjet nderkombetare qe skane te bejne me Shqypnine ose me Ardhjen e Emigranteve ne Vere qe kembejne Evrot ne leke me shumice per nevojat e tyre e familjareve, si edhe turisteve qe vjet jane rritur ne krahasim me nje vit me pare. Me aq rroga te vogla qe kane Shqiptaret Leku duhet te ishte i forte por ka mbetur thjesht i dobet por stabel. Qeveriu ka rritur rrogat e pensionet pas 4 vjetesh e llogjikisht kjo con perseri ne dobesimin e Lekut. Eksportet nuk besojne te hyjne por ka qene frika per LePenin ne Presidence.

po si qenke i sakte mo berber? titulli thote euro zhvlersohet dhe ti thua, shume mire, do kemi rritje te eksporteve shqiptare.
Keshtu ju meson Ben Ahmetaj, mo? qe kur forcohet leku, rriten eksportet? :smile:
Do kete gisht hashashi, them une berber

1 Like

Bo c’me lodhe. Nuk kam thene qe do kemi rritje te eksporteve, por kam thene " qe kemi rritje te eksporteve" dhe qe do te thote se prandaj kemi edhe zhvleresim te Euros ndaj lekut. Pra gjate kesaj periudhe , te themi 1 vjecare, eksportet tona ne krahasim me importet tona me BE-ne jane rritur. Psh eksportet drejt BE-se u rriten me 20 % ose 30% dhe importet nga BE-ja me 0%. Si rjedhoje e ketij fakti, forcohet leku ndaj euros.
PS. edhe hashashi mall eksporti eshte, biles me shume vlere. Ndryshimi eshte se ne kohen e kriminelit sali e gjithe vlera e eksportit te hashashit pra eurot nuk mbrinin ne shqiperi pasi familja qe kishte edhe monopolin i transferonte ne off shore, ndersa ne kohen e sotme hyjne ne atdhe dhe i shperndahen fshatareve te shumte.

ai mekanizem primitiv, funksiononte si rregullator me ekonomine brutalisht informale qe kemi pas der tani.
Shteti po nderhyn te formalizoje ekonomine dhe ne ket veshtrim edhe nderhyrjet e Bankes qe te marre ne dore kontrollin e vleresimit te monedhes vendase. Nje nga te shumtat levizje te planifikuara te bankes e ministrise se financave publikuar ne shtyp.

Ajo pjese e ekonomise qe eksporton ne shqiperi Formale ka qene. Nuk eksporton Shqiperia aq sa ndryshimi te reflktohet ne kursin valutor e as Hashashi nuk hyn se parate e hashashit groposon per tu pastruar me vone me qetesi e dashuri ne ndertime e resorte turistike e jo ne qofte e birra. Me qe politizohet cdo gje edhe luhatjet valutore me egocentrizem i atriobohen Tahirit qe ka dashnore apo Norieges ne Qeverisje.

Nje pyetje kisha une per guvernatorin, qe duhet gazetaret t’ja bejne;
A llogariten keto diferenca ne luhatje, si paketa me vehte?
dhe nese llogariten, sa gjenerohen ne dite, dhe ku shkojne keto vlera?
Jam i sigurte se Palloshi, jo e jo qe s’merr vesh, si trungull qe eshte, por kam frike se edhe guvernatori i BQ, sikur çalon ca ketu.

Lajm i keq , duke ditur qe gati gjysma e Shqiptareve jetojne me dergesat e emigranteve kjo ben qe Shqiptaret qe jetojne nga keto dergesa te jetojne me keq .
Ja ku e degdisi Rilindja kete vend .

Ti e di qe berberi e rrit ne vazo ne ballkon apo jo? Vete e ka thene ketu.

Po gjembo, por eshte per konsum vetjak e maksimumi familjar. Ne pergjithesi e perdorim ne formen e cajit pasi te qeteson dhimbjet kur ke, por edhe te rrit humorin kur e ke te prishur ndonjehere.

Ndoshta ke marre pak me te forte kete here se s’dua te besoj qe dikush si ti, qe ben dhe projekte ekonomike dhe biznesi me te huajt (sipas teje) vazhdon te ngule kembe qe kur rritet vlera e lekut qenka mire per eksportuesit shqiptare.

Bo, bo sa mbrapa qe jeni me nocionet ekonomike! Fakti qe zhvleresohet euro ndal lekut, tregon se jane rritur eksportet drejt BE-se. Tani ky eshte fakt. I mire apo i keq varet si e sheh goten gjysem plot apo gjysem bosh. Por me aq njohuri qe kam une per ekonomine (se ne fund te fundit berber pa licence jom) nje vendi si shqiperia me nje deficit tejet te theksuar valutor (diferenca midis eksporteve dhe importeve) eshte jetike te rrisi eksportet. Dhe nese eksportet jane rritur, kjo eshte nje shenje e mire qe ekonomia po gjallerohet ne drejtimin e duhur. Uffffff!