Eurovizion 2019

Shqipëria do të marrë pjesë në natën e dyte kualifikuese të Eurovision Song Contest 2019 me këngën " Ktheju tokës" kënduar nga Jonida Maliqi. Parashikimet e deritanishme thonë se kënga ka mundësi të mira për t’u kualifikuar për në natën finale që zhvillohet të këtë të shtunë ne Tel-aviv. Suksese!

Perditesim3: Shqiperia e perfundon garen ne vendin e 18. Cmimin e pare e fiton kenga perfaqesuese e Holandes.

Perditesim 2: Performanca gjate finales:

Përditësim: “Ktheju tokës” kualifikohet per ne finale. Performanca si me poshte:

1 Like

po ta degjosh 7 here, nis e te duket ok

1 Like

Tekstin s’po arrij t’ja kuptoj dot.

Me duket se eshte thirrje per emigrantet qe te kthehen ne atdhe. :stuck_out_tongue: po nuk ta garantoj qe eshte keshtu.

2 Likes

Kur nuk e kuptoni as ju qe jeni atje, si mund ta kuptojme ne emigrantet e varfer qe e kemi harruar shqipen se vijme ne shqiperi nje here ne 4-5-6-7-8-9-10 vjet?

nje nga te shumtat kenge te keqia te festivalit te fundit ne te cilin, perfundimisht, kenga me e mire, sipas meje, ishte ajo e kenduar nga E. Libohova :

këngë të lodhura, ashtu si realiteti zvarritës!
mungon e veçanta, shqiptarja! ndërkohë ronaldinjot shkojnë në festivalin evropian me mendësinë e kundërt,atë të ‘‘si gjith të tjerët’’! tufëzim -integrim, ashtu siç, ‘‘e duam shqipërinë si gjith evropa’’.
nuk vënë ndonjë ambasador të këndojë më mirë:sweat_smile:

1 Like

Fatkeqesisht kenga e lehte shqiptare ka padur vetem nje periudhe te shkurter lulezimi ne fillim te viteve 70 dhe pastaj mbaroi njehere e pergjithmone pa mundur kure te krijoje nje identitet kombetar. Dhe zor se do krijoje ndonjehere nese vazhdon te krijohet vetem per te marre cmime apo leke ne festivale nderkombetare.

2 Likes

Besoj se, në instance te fundit, ka te beje me rigorozitetin profesional. Marrim nje shembull: Hajg Zaharjan. Kompozitor i shkelqyer.
Qe nga ky moment, nuk çuditesh qe ka qene autor i kengeve te tilla (qe s’kane te dyta ne muziken shqiptare sot) si psh

1 Like

Pse,vetem ky armeni te paska bere pershtypje???
Nga nacional-komunizmi i ljubos,ne kemi çuar ne straknah nacionalen dhe kemi mbajtur komunizmin. Duke i shtuar nje anti perpara.

Ishte fjala per ‘produktet’ e viteve 70. Armeni eshte njeri prej tyre dhe eshte shume më shqiptar se une e ti, sepse ka dhene per Shqiperine (rrjedhimisht edhe per shqiptarine) shume me teper se une e ti.

2 Likes

Jo domosdoshmerisht nen presion diktatorial

Une besoj se ti e zgjodhe qellimisht per shkak te prejardhjes. Qe lidhet me perbotizmin,marksizmin etj. Nuk e di,ai vete si identifikohet kombetarish(me duket se nuk rron). Megjithate ,slogani "“atdhe eshte atje ku rron”,nuk eshte i vertete,eshte thellesisht materialist. Kombi eshte nocion shpirteror,ku gjuha ka vendin e pare. Siç thone dhe galet

ahahahaha, ti je bere me hije! (ka pas thene gjyshja ime rahmet paste)

1 Like

cfare ore fillon eurovizioni sot mbasdite

une nuk heq dore nga LEYLA,
shoh se i rikthehem shpesh, do kish qene xhevahir per vete eurovizionin
Nje krijese te ngjajshme ka pas Montenegro ne 2015 me ADIO

gjithmone ne 9pm, me oren e Uropit

1 Like

Shpifesire ze, element te vjedhur pafund.

Ndonje kenge te Votres a Ritfolkut e te prezantohemi njehere sagllam.

Ose ose ashtu si duhet tamam:

1 Like

dhe kot per lloqe: kete e ke gabim. marksizmi (ose me sakte, socializmi qe u praktikua ne vendet e Lindjes) nuk ka qene aq i perbotshem, globalist sa mendon ti. Ka qene nje tjeter korent (majtizmi) ne Bashkimin Sovjetik (BRSS si modeli i modeleve) nê vitet 20 qe mendonte se kombi nuk kish pse ekzistonte mê dhe, ne rrafshin estetik, ishin kunder folklorit, traditave popullore etj. Quhej proletkult

1 Like