Fakirat e dikurshëm të provincave ekstreme, sot janë të majmur prej politikës

Me sa duket kemi ecur sy mbyllur. Mjaft eshte mjaft! Ne duhet te ndjejme vetveten. Duhet te besojme ne perkrahjen e perendimit. Cilado qofte arsyeja qe mberritem keshtu, cilado qofte fuqia e mizorise, jemi mbas kaq vitesh, totalisht te pakenaqur dhe gati te permbysur. Liria ne demokraci nuk eshte te jetosh parazit i pasur, as i vetmuar i varfer, as si njerez te nje bote te humbur, as sikur te jemi ne anen tjeter te henes. Asnje popull nuk mund te kenaqet me nje histori te ngjashme si kjo e jona. Zullumet e cmendurite e politikaneve na e kane bere jeten e perditshme si beteje, njesoj se beteja ne trupin e njeriut midis shendetit dhe semundjes. Zhgenjimet radhazi sfidojne cdo pershkrim mbi ne. Jemi ende si femije te paritur. Jemi pezull, por mendoj edhe ne momentin e shumepritur. Moment qe ndan te shkuaren me te tashmen.

1 Like

Dy rruge jane:
Ose te futemi tek çadra e “lirise” pa kauze dhe pabesueshmeri, ose te çadra tjeter te firmosim pro vetingut. Çadra e pare me banore te vjeter dhe te konsumuar pa kthim. Mekatare pushtetesh te shperdoruar. Çadra tjeter eshte shprehje e shpirtit qytetar per drejtesi. Le ta bejme hapin e duhur.:innocent:

Kushdo që e ka shkruar qenkësh kokrra e trapit…Bie dakort vetëm me titullin që është mësipër, fakirat megjithëmend janë majmur prej politikës, pa përjashtim që të gjithë

Ne duhet te ndjejme vetveten

Republika çeke me 10 milion e gjysem banore, ka rreth 70 te denuar me burgim te perjetshem.
Shqiperia ka aq banore sa e dime te gjithe, me 400 te denuar me burgim te perjetshem! Me mijera viktima gjakmarje dhe anarshie…
Shto edhe 44000 diploma fallco.
Shto edhe fakirat e dikurshem te provincave ekstreme qe sot jane te majmur prej politikes. Shto dhe nje çek te bardhe nga fuqia e mashtrimit…
Shto…shto gjithe zullumet e zhgenjimet…Shto emigrimet, krimet e pandeshkuara…shto…oh sa shume pikellim!

Me sa duket kemi ecur sy mbyllur. Mjaft eshte mjaft! Ne duhet te ndjejme vetveten. Duhet te besojme ne perkrahjen e perendimit. Cilado qofte arsyeja qe mberritem keshtu, cilado qofte fuqia e mizorise, jemi mbas kaq vitesh, totalisht te pakenaqur dhe gati te permbysur. Liria ne demokraci nuk eshte te jetosh parazit i pasur, as i vetmuar i varfer, as si njerez te nje bote te humbur, as sikur te jemi ne anen tjeter te henes. Asnje popull nuk mund te kenaqet me nje histori te ngjashme si kjo e jona. Zullumet e cmendurite e politikaneve na e kane bere jeten e perditshme si beteje, njesoj se beteja ne trupin e njeriut midis shendetit dhe semundjes. Zhgenjimet radhazi sfidojne cdo pershkrim mbi ne. Jemi ende si femije te parritur. Jemi pezull,


Deri ketu ishte e arrira ! Perfeksion ne sugjestion kolektiv. Mendova qe rilindi Krishti ! Me poshte kesaj ne shkrim e gjitha ishte propagande e paster per numer ne taborre .
p.s.
perse more i madhi Zot akoma nuk me nxore ne siperfaqe nje shqiptar qe nuk do te me zhgenjeje !!

fakir = mother fucker?

Fakirat apo fakirët? Si thuhet. Ca sinonimesh ka kjo fjale? Pabuks?

Pabuks - ofendim , sharje .
Fakir - Titull.

ka rreth 70 te denuar me burgim te perjetshem.

…sorry por duhet korrigjuar ne 69 sepse; sot Aldo Bare shpëton nga burgimi i përjetshëm, Gjykata i heq dënimin

Ish-kreu i bandës së Lushnjes Aldo Bare ka shpëtuar nga burgimi i përjetshëm.

Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar vendimin e gjykatës, duke i hequr dënimin me burg përjetë.
Aldo Bare ishte dënuar me burgim përjetë për 5 vrasje, krijim të organizatës kriminale dhe akuza të tjera.

399 kapo mendjen ne mesim :smile:

I pelqen ai numer kapos, thone sjell fat.:smile:

1 Like

Ne fakt edhe mua me pelqeu si shkrim, sidomos ato qe nje komentator nenvizoi ne koment. Ne fakt Shqiperia dhe shqiptaret ndodhen ne dilem, se te dy palet jane te dhjere, te korruptuar, e megjithate, njera pale qendron jashte vetingut e tjetra brenda. Kjo eshte disi paradoksale.

Urime aldos e ne koke Te Zani caushit nashi ne menyre qe ne zgjedhjet e ardhshme keta trima me flete Te jene ne listen e deputeteve .

2 Likes

Thjeshte shqiptaret nga padija dhe izolimi I gjate rane viktim e arkitektures mashtruese te berishizmit Kush eshte dhe cfare eshte berishizmi eshte e nevojshme te studiohet pasi tani mbas 25 vjeteve eshte e qarte deshtimi I asaj qe ne shpresuam se do te ishim me mire me te sigurte ekonomikisht dhe me nje shtet ligjor ku te gjithe do te ishin te barabarte perpara ligjit kur nuk do te kishim me Lufte Klasash sot eshte evident dhe fakt ! Deshtimi .Ajo eshte ne nje form tjeter komunist/demokrat dhemb per dhemb nje konfkikt Pa mbarim I ashper , per pushtet personal kaq…E gjithe kjo histori 25 vjecare e majte e djathte dhe e mesit ka nje strukture te shtrembur politike, Berishizmin. Ku Lufta per pushtet personal dhe jo lufta per shtet ligjor dhe Drejtesi para ligjit eshte qellimi I vetem, ne vetvete . Cdo gje tjeter eshte mashtrim ose krim ! Dmth se kemi ndertuar demokracine dhe shtet ligjor ! Shqiperia te pakten ekonomikisht eshte me e varfer sec ka qene dhe me e pa konsoliduar ne stabilitetin politik ! Shqiperia vuan shume prej politikes konfliktuale per pushtet te pandershem personal dhe mashtrues ! Kjo ka bere qe shqiptaret te jene te lodhur dhe te coroditur prej politikes duke humbur llogjiken deri aty sa nje vote e kane ndruar dhe e ndrojne me nje thes Miell ! Kaq ky eshte viktimizimi qe politika I ka bere shqiptareve ne keto 25 vjet !

http://www.lapsi.al/lajme/2017/03/08/gafa-e-linda-ram-s-kur-citon-bukuria-q-vret-t-migjenit#.WMA2J_JcDGg