“Familjet e shqiptarëve të ISIS në Siri, rruga e gjatë për në shtëpi” -

http://www.gsh.al/2019/04/19/familjet-e-shqiptareve-te-ne-siri-rruga-e-gjate-e-kthimit-per-ne-shtepi/

atje të rrinë. çna duhet haremi i isis-it! ose ti marrë serbia e birn-it që qënka shqetësuar

Femijet nuk duhet te paguajne per krimet e prinderve te tyre dhe eshte detyre morale e ketyre shteteve t’i riatdhesoje.

1 Like

Po ato grate,femijet i kane bere me vullnetare çeçene apo somalezë!
Çi do ne shqiperi ata??? Vetem po i mori sala per protesta🙁

Me kedo t’i kene bere,prape shqiptare jane. Nuk i takon deltes por ligjit te caktoje kush e ka dhe kush nuk e ka te drejten e nenshtetesise.

ky problem eshte evident edhe kendej ne perendim, dhe shume qeveri nuk duan ti riatdhesojne grate dhe femijet e IS-it.
kjo gje kuptohet, nga frika e radikalizmit qe ato kane dhe mund te ushtrojne kendej.
ne fakt, femijet nuk kane faj, ata jane te pafajshem, prandaj une jam per riatdhesimin e femijve, rishkollimin dhe riedukimin e tyre, mbeshtetjen ndaj tyre, por, por, por, jo per riatdhesimin e nenave te tyre, sepse shume prej tyre kane shkuar me deshire e koshient te plote atje, pa i menduar gjate pasojat per femijet e tyre.

ja nje lajm interesant nga Kosova ;
Gazeta Express
20 Prill 2019 22:27

Kosova gjatë natës së mbrëmshme ka rikthyer 110 qytetarë të saj nga Siria, prej tyre 74 fëmijë, 32 gra dhe katër të luftëtarë të dyshuar xhihadistë. Aksioni për kthimin e 110 personave nga vatrat e luftës në Siri u bë i mundur falë angazhimit të institucioneve kosovare, SHBA-së dhe Forcave Demokratike Siriane.

Për kthimin e tyre kanë reaguar thuajse së të gjithë institucionet e vendit. Kanë shkruar edhe mediat më të mëdha të botës.

Por, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj deri më tash nuk e ka thënë asnjë fjalë për këtë çështje.

E vitin e kaluar i pari i Qeverisë së Kosovës në një deklarim për mediat e huaja pati thënë se gratë kosovare që shkuan në Siri kanë bërë fëmijë me komandantët e ISIS-it

Rreziqet kryesore me të cilat përballet Kosova, sipas Haradinajt, kanë të bëjnë me Serbinë e cila po mbështetet nga Moska; me kosovarët e rekrutuar për të luftuar në forcat e ISIS-it; si dhe me grupet mafioze që udhëheqin në pjesën veriore të Kosovës, ku ditë më parë u vra politikani serb Oliver Ivanoviq.

Daily Beast ka rikujtuar se gjatë tri viteve të fundit 300 kosovarë myslimanë u janë bashkuar grupeve militante në Siri dhe Irak.

“Policia e Kosovës dhe prokurorët i kanë riatdhesuar me kujdes të madh qytetarët që vijnë nga Lindja e Mesme. Siç e ka thënë Anne Speckhard nga Qendra për Studime të Ekstremizmit të Dhunshëm: Kosova dallon në mënyrë të veçantë duke pasur numrin më të madh për kokë banori në Evropë të qytetarëve që kanë shkuar në Siri dhe Irak që nga viti 2011. 44 gra dhe 29 fëmijë nga Kosova besohet se kanë udhëtuar në zonat e konfliktit në Siri dhe Irak”, shkruan Daily Beast, transmeton Gazeta Express.

E kryeministri Haradinaj ka ngritur një shqetësim tjetër, duke alarmuar si rrezik për të ardhmen.

“Nganjëherë ne nuk e dimë se me kë i kanë fëmijët këto gra. Ata mund të jenë fëmijë të komandantëve të ISIS-it. OJQ-të radikale dhe imamët lokalë kanë bërë propagandë sistematike për më shumë se një dekadë, duke e bërë atraktive idenë e shkuarjes në Siri nëpërmjet ofrimit të të ardhurave për fëmijët e paarsimuar”, ka thënë Haradinaj.

Keto grate, ishin haremi i isis-it. Vritej njeri,vinte tjetri per remont ne harem.
Femijet e tyre vijne kryesisht nga race e keqe,prandaj te rrine aty me vellezerit kurde. Shteti shqiptar ska asnje detyrim per femijet e bin ladit.
Shoket internacionaliste,te shkojne vetjakisht ne siri dhe ti biresojne.

grate vertet ishin haremi i isit aty, ama femijet jane te pafajshem, keta po duhen ndihmuar.
s’duhet te harrojme se shume nga keto gra, jane shprehur se, femijet e tyre jane luftetaret e ardhshem te kalifatit, gje qe tregon se nuk jane penduar per rrugen e gabuar qe ndoqen.

s’duhet te harrojm, se keta qe shohim ne media e programet aktuale te tanishme, jane te kapur nga bastionet e fundit te IS-sit, se shume te tjere jane vrare, burgosur apo arratisur ne vendet rrotuul Sirise apo dhe brenda Sirise.

U mor vesh, i gjithe diskutimi vertitet rreth termave harem dhe bordello. Ju sqaro Marloni per kete pune, qe ka fitu bordello.

Ne Ukraine ka fitu zgjedhjet nje person qe ka per zanat komik estrade.

i modho, po ç’hyn ketu Marlon Brandi qe e permen ne çdo teme, ketu kemi te bojm me njerez, qe truri iu eshte shplare nga dogmat fetare, ndersa Marloni eshte nje artist gei siç e quajne, ku IS-is do ta kishte zhdukur direkt. Kemi dy natyra te ndryshme, nje grup qe ne emer te Zotit, te moralit, ben amoralitete, vret, perdhunon, dhe nje njeri qe bente jete pasive, te terhequr.

por jo vetem, sepse po ketu kemi te bojm edhe me njerez, qe truri iu eshte shplare nga dogmat laike. Pra njerez qe kane per profet Marlonin.
Ja pra qe ketu hyn qe ç’ke me te Marloni, e jo vetem hyn, por fut e qit vazhdimisht marloni ne çdo teme, e permend apo nuk e permend, ai e ben punen e tij. Pranej eshte shum i veshtire diskutimi nen zhurmen e marlonit shllap e shllup. Nuk e kupto qe e ke mren me nji fjale, te ka shpla trute marloni.

Jo me patjeter. Ne nje reportazh qe lexova kur lufta ne Afganistan ishte ne kulmin e saj, shkruhej se si konfliktet mes bajraktareve vendas (warlords) shpesh nisnin sepse ju merrnin dylberet njeri-tjetrit. Secili kishte cuna te rinj qe i perdornin mes te tjerash edhe per masazh tailandez dhe vente kumandari tjeter e ja merrte e pastaj ky me luftetaret e tij shkonin per ta marre dylberin pasj dhe plaste lufta. Ta kam fjalen s’jane vetem oksidentalet qe ju pelqen Marloni, edhe orientalet nje mut jane. Thjesht era eshte ndryshe…mbase.

1 Like

Afganistani nuk jane tamam IS. Plus qe sikur ka dhe gjak shqiptar ne Afganistan.

ne orient, kemi shume gei, se i shof edhe kendej ne perendim, tek emigrantet nga keto vende, por jane me te meçefur

Po pra, prandaj permblodha oksidentin dhe orientin, permenda Afganistanin si shembull.

Ti s’je orient, por te sugjeroj te shkosh nje here ne Tel Aviv te bulevardi Rothschild. :slight_smile:

pse ç’ka te veçante ky bulevard