Fasoneritë e call-centerat skllavërojne Ballkanin

Skllaveria moderne ne Ballkan po insitucionalizohet ne qendrat e fasoneve e call-centerave, forma investimi te trumbetuara si simbole suksesi nga Politika edhe ne Shqiperi.

Serbia duke qene me e sukseshme se vendet e tjera ne Ballkan persa i perket thithjes se investimeve te kesaj natyre po perballet me pasojat e para te pa-parashikuara te ketij sektori punesues sic jane keq-trajtimi i punonjesve ne pagese e kushte punesimi, punonjes te pambrojtur nga sindikatat apo Shteti.
Fasonerite e call-centerat sjellin skllaveri e varesi e jo zhvillim.

2 Likes

Dolce Gabbana dhe Versace deri vjet e ka pasur fabriken ne Shkozet , e drejtonte nje grua italiane qe qendronte tek hotel Palace ne Durres :stuck_out_tongue:

Keto pra jane investimet , inovacioni dhe vendet e punes qe thithin Agron Shehaj me shoke.

Nga njera ane mire ia bejne se jane fantaksur rinia ose pas llotove ose te gjemojne dashnoret me x6 , ose te kapin ndonje vend ne shtet me mik si militant partie , studentet skllaverohen pas kufjeve dhe telefonatave ne call center, ato me fatkeqet nga rrethet strapacohen pas makinave qepese per buken e gojes…

1 Like

Une ne titull kisha shkuar me larg… Kanabizimi eshte me pak Skllaverues ndonese edhe Kanabizimi krijon varesi tek vendet perreth dhe vret zhvillimin.… por nuk u pa e arsyeshme te jepej si e tille ne blog

Lartgjatesia e tij iu tha :hajdeni ne shqiperi se nuku ka sindikata dhe fuqia punetore eshte badiava.
mungesa e sindikatave dhe fuqia e lire punetore kete syfet ka .hallexhinj qe punojne ne kushte si ne angline e shek XVIII kur u cpik makina me avull.

Pune e mrenshme ajo , nga proletariati akuarium :stuck_out_tongue:

jemi ne evrope (desh zoti), ndjehemi evropiane, pa jemi ne gjendje te gjykojme skllaverine.
Perndryshe per nga stadi ekonomiko shoqeror na takon te krahasohemi me Kinen, Indine, Brazilin etj. (ekonomite ne rritje te shpejte ) ku fenomene te tilla jane norma.

Kjo vajza e vogel Bangladeshase qe eshte ne fotografi ka levizur ne Shqiperi apo ne Ballkan?

Persa i perket titullit bombastik dhe artikullit: nese jo call center e “fasoneri” (sikur quhen rrobaqepesi ne shqip?), cfare investimesh te huaja mund te behen ne Shqiperi qe mos ta quajme si skllaveri? Cdo pune, po ta shohesh ne kendveshtrimin qe do, mund ta quash si skllaveri. Cfare duhet te vije? Sherbime kompjuteri? Fabrika per makina? Fabrika per prodhim iPhone? Ka aq njerez me aftesi qe kerkohen per keto?

2 Likes

Vajza duhet te jete Vllahe nga ato te Delta-s apo Albes se nuk me kujtohet :stuck_out_tongue: Ka pune te veshtira industriale ,fabrika , ka dhe shfrytezim dhe abuzim i te gjithe ligjeve te mundshme civile mbi kodin e punes, fasonerite dhe call centerat hyjne tek e dyta …Dhe me tej ilegale , shumica e fasonerive punesojne vajza minorene, pa sigurime shoqerore normalisht ne te zeze , ndersa Call Centerat tani pas inovacionit te partnerit zyrtar te Google ne Shqiperi , deputetit Agron Shehaj i cili eshte nder te paret dhe me te medhenjte ne tregun e call center , jane licensuar nga Banka e Shqiperise dhe AMF si brokerage forexi , ne kundershtim me te gjithe ligjet evropiane dhe rregullatoret mbi sherbimet e instrumentave financiare.

2 Likes

Syte e s asaj Vajze rrezatojne nje dhimbje universale te perjetuar po njesoj ne Bangladesh apo ne Serbi ne kohe e hapesire.
Ne fakt Ballkani eshte zgjatim dhe konkurent njekohesisht me vende si India e Kina ne kete fushe punesimi e jo aq shume investimi.
Fasonerite perfshijne edhe Kepucet qe skane te bejne me Rrobaqepsite si edhe veprimtari te tjera te pjessheme prodhimi qe jane shtojca te nje industrie qe shtrihet ne shume shtete por zakonisht produkti final nuk perfundon ne vendin fason. Ky eshte thelbi qe duhet te te shqetesoje ne kete rast…VARESIA NDAJ NJE VEPRIMTARIE EKONOMIKE NE TE CILEN TI NUK KE SHUME KONTROLL GJEOGRAFIKISHT.
Jane veprimtari qe sjellin pasoje nacionale kur nuk ke mbi to kontroll nacional.
Zgjidhja dihet nga te gjithe, Gjembi, Shqiperia duhet te gjeje ate qoshe te vecante ne ekonomine globale ku te ofroje dicka te sajen e kur produkti fillon e mbaron ne Shqiperi dhe korrja e fruteve ekonomike do te jete maksimale. Te gjithe e dine Gjembi, qe kur nje shtet bazohet masivisht ne dy themele lehtesisht te transferueshme ekonomikisht me nje ligj te parlamentit Italian si ne rastin e call-center, vendid eshte ne buze te gremines. Ilaci dihet nga te gjithe e quhet DIVERSIFIKIM. Nuk mund te mbeshtetesh tek Call-Center kur me nje votim ti humbet 5-10% te fuqise punetore apo me shume.

1 Like

me c’mbaj mend nga leximi (se mund te kete nja 2 dite) biznesmenet e fasonerive ankoheshin (perkundrejt ankesave te punetoreve) se ata nga ana e tyre nuk suportoheshin nga qeveria (serbe) si kategori te tjera biznesi. Psh. suport ne forme subvencioni, apo apo taksa zero, apo toka pa qera, etj etj.
Pervec te tjerash, ne ndryshim nga fasonerite shqiptare pagat e punetoreve serbe kapnin €230 minimalja, shume kjo jo keq per standartet shqiptare.

Atehere te mbeshtetemi tek kanabis meqe ja kemi marre doren :slight_smile:

Ke te drejte per themelet lehtesisht te transferueshme por ne ekonomine e sotme boterore nuk besoj se ka ndonje vend qe eshte 100% i sigurite ne themele. Prodhimi do te zhvendoset atje ku eshte krahu i punes me i lire dhe i gatshem. E patransferueshme, deri ne njefare pike, mund te jene rezervat minerare.

Ti si mendon, cfare aftesisht kemi ne qe mund te shfrytezojme e mos te transferohen dot?

P.S. perseri mendoj qe fotografia s’ka lidhje.

Hajde ne shqiperi ngjit sholle kepucesh 12 ore per 180 mije leke te vjetra :wink:

Ne nje kohe kur ne Shqiperi kishin plasur kontrrollet per punonjes te pasiguruar dhe haje nje gjobe te majme per nje punonjes te pasiguruar, 500 mij leke te vjetra (gjysem milioni leke) , Urbani na thote se ka minorene ne te zeze. Une mbreme sa u ktheva nga Shqiperia, dhe per fat mbrapa meje kisha nje grua, pronare e nje fasoni, ku puntoret merrnin 300 mije leke te vjetra (sipas saj) 225 euro ne muaj, dhe kjo iu pagonte jo vetem siguracionin qe pune-dhensi duhet te pagoje, por dhe siguracionin qe pune-marrsi duhet te pagoje, dhe sipas saj, shume puntore iu thonin se me mirre t’ua jepte ne dore pjesen e tyre te siguracionit. Shteti iu mirrte dhe nje 25% tvsh per çdo produkt qe hynte a dilte .

Kanabisi eshte me pak skllaverues por krijon varesi ekonomike gjithashtu. Legalizimi i kanabisit nga shteti Italian shkaterron bujqit per disa vjet kurse biznesmenet qe kane hedhur parate e tyre perfundimisht.
Nese nuk gjejme mundesi te shfrytezojme pasurite atehere do mbetemi te varfer sic kemi mbetur dhe Alba do na rikujtoje qe Shqiptaret jane kokecepsha te pakorrigjueshem.
Nderkohe zgjidhjet e gabuara e te provuara thjesht sepse ne nuk kemi aftesi per me shume vec do na shtyjne ne kohe rreshkitjen ne humnere

Po ti merresh me pecogrossot e fasonerise ca te them une , ti ke digastere ministrore poshte vetes qe te perpilojne raporte.

Po ti paske takuar rastesisht per fat nje grua dhe i permblodhe te gjitha , ca pret ti te te thoshte ajo qe kam skllever ne fabrike …Hajde pjero hajde , here tjetr dil neper fshatrat e periferite e Durresit e Tiranes te hapesh syte ca behet , leni grate e botes

Urbano, qe rrogat jane te ulta ne fasonerite dhe call-center, kjo dihet, por qe te thuash qe punojne ne te zeze ne vitin 2017, kjo s’ka llogjike. Edhe ne nje lokal lagjeje, nuk gjeje dot nje kamarier a bufetier pa regjistrim/siguracion, se haje gjobe gjysem milioni.

Pse i verifikove ti kudo ku shkove , i pyete te te nxjerrin sigurimet shoqerore , ti flet ne ajer e Pjer , po vazhdo merru me magazinen

Ja nje alternative:

Une nuk kam nevoje te shkoj tek reparti i qepjeve per te pare a jane te siguruar apo jo, une perdor menyra te tjera kontrrolli, shume me efikase se çifutet e tu, shume me efikase se cia e fbi amerikane e shume me efekase se derbederet e shish-it shqiptar.

Metoda disidentesh :joy: :joy: :joy:

2 Likes