Feja nuk jep më përgjigje për problemet por i shkakton ato

Bota është kënetë. Ne arabët jemi primitivë. Ne jemi akoma në Mesjetë dhe ju po bëni pyetje të kohëve moderne. Mos u gënjeni nga makinat e huaja apo nga Universiteti Amerikan në Kajro. Ne nuk mund të prodhojmë makina. Ne nuk mund të prodhojmë as edhe një kupë kafeje. Si qenkemi modernë atëherë? Politikanët perëndimorë po na tallin. Ju jeni intelektualë. Ju duhet t’i njhni faktet.

http://www.respublica.al/2016/05/05/intervistaadonis-feja-nuk-jep-më-përgjigje-për-problemet-por-është-shkaktare-e-tyre

2 Likes

Machitewa jam aktualisht ne kosove. Eshte e dhjeta dite qe e vizitoj kosoven si turist. Neser do iki se nga java tjeter filloka bajrami. Ndoshta shkruaj dicka per pershtypjet pasi te kem pertypur kete perjetim 10 ditor ne kosove.

1 Like

ja dhe nje loqe tjeter intelektual i modh qe nuk di çfar flet, kujton se eshte modern, por i ka ngel sahati ne revolucioni te tetorit te vitit 1917, dmth te pakten ka mbet nje shekull ngambrapa kur kujtohej se pergjigjet per problemet i jep shkenca.

Ne fakt, si ka ardhur puna, eshte feja qe mund të jape pergjigje për problemet. Për arsyen é thjeshte: në shek e XXI, terrorin nuk e ushtrojne fetarë (islamiste) te radikalizuar por rradikalë te… fetarizuar(islamizuar). By default (meqe ra fjala).

1 Like

Tung, Kelt,
Do ikesh sepse filloka bajrami, apo si? :stuck_out_tongue:

Paske qelluar ne periudhen e nxehte te “gurbetgjive”. Plot gjalleri, dasma (nga dasmat e shumta vera ne Kosove ngjan si nje festival gjigant :slight_smile: ), DokuFest (nese ne Prizren).
Ne fakt keto 17 vitet e fundit, “turistet” s’na kane munguar (unmik, nato, eulex…), me intereson gjithsesi rrefimi yt me pershtypjet nga Kosova dhe sidomos vendimi per te zgjedhur pikerisht Kosoven.

Cdo te mirë

Ti flet nga italia e Ferrarit e Lamborghinit, nga evropa e CERNit e Oxfordit e Kembrixhit, ky loqja flet nga lindja e mesme e Alepos e kajros se pergjakur nga deshira per te shqyer njeri tjetrin pa asnje arsye.

Kur je ne shtratin e bute (te sinjora bertinit) te kaplon merzia e dashnia per nje cike mesjete, mbytje me gure ne mes te sheshit e skllaveri femrash :slight_smile:

1 Like

Mos te ishin keto turiste ne thonjza qe permende, shqip jo e jo qe sdo flisnit po dhe kur te flisnit serbisht do merrnit leje. Prandaj me respekt me ato turiste.

2 Likes

Feja pune m-hi

Te vetmet fe te hajrit jane aro orientale

Mund te jetosh ne shek. e 21-te e prape mund te jesh fetar. Nuk e kuptova kete punen e prodhimit te makinave dhe fese. Karl Benc-i e shpiku makinen pikerisht ne nje periudhe kur Europa ishte fetare dhe konservative. Nejse…

Ka shum Itali i dashur, dhe un flas nga nje Itali qe he per he eshte akoma e fshehte meqe e panjohur. Gjithashtu nuk flas nga shtrati i ngrohte i sinjora Bertinit qe eshte vertet i ngrohte, por eshte edhe shume pis me lloj lloj njollash te lene nga hidrauliku, komshiu, mekaniku, Beti dhe prifti ne seks grup me Sinjoren, il dattore del lavoro, e kush mos. Keshtu mu nuk me kapllon asnje “merzi e dashni per nje cike mesjete, mbytje me gure ne mes te sheshit e skllaveri femrash”. Bota eshte olistike, eshte nje e tere, pra munoja i çike se ndoshte gjen lidhje eros-thanatos midis shtratit te ngrohte te Sinjores ne perendim dhe pergjakjes se seksit me gure ne lindje,

Ky loqja, meqe flet nga lindja e mesme e Alepos e Kajros se pergjakur nga deshira per te shqyer njeri tjetrin pa asnje arsye, ben mire te flase kryesisht ne kontest, sepse konflikti ne Siri nuk eshte vetem fetar, ka edhe nje komponente shum te konsiderueshme laike.

Pastaj arsyeja kryesore qe eshte nje loqe me permasa kozmike, eshte se flet per fene ne pergjithsi dhe ne menyre ahistorike. Pra ben mire te flase ne kontestin e fese ne Siri, sepse ne bote ka lloj lloj fesh, psh ekzistojne edhe Deshmuesit e Jehovait qe nuk prekin kallaçnikov me dore (ka edhe ne fete e Lindjes sekte me tipare te ngjashem me D.J.). Eshte pak me e sterholle puna, por ky nuk eshte vetem loqe, eshte edhe maskara me permasa kozmike, sepse inotin nuk e ka kunder fese, por e ka kunder Zotit.

Pa problem, kjo histori eshte e ditur, histori e intelektualit iluminist, te shndrruar ne intelektual konsomolas dhe sot ne intelektual i modh ngambrapa.

1 Like

Biles konflikti ne Siri nuk ishte fare fetar. Keshtu i erdhi për mbare pushtetit (të dikurshem, dmth edhe të sotem) dhe ashtu ndodhi. Kaq eshte e gjitha

Sha je be tu folen???!!!

Te shava eulex-in une ty, e?!

Qysh po flet bre ti shqip, pa unmik pa nato pa eulex?

isis eshte kalifat, qe i ka rrenjet ne sheriat e kuran.
Nuk cohet libri ose feja ty me te ra kokes, cohen pasuesit e tyre. Psh nga kosova ne siri kane shku edhe imamë, dmth muslimanë te edukuar qe nga femijeria. Kam pase miq e shoke qe as mizes, sic thuhet, nuk i benin keq, njerez te urte e te mbare, u shoqeruan me imamë iu futen fesë, sot jane ne gjendje te te nxjerrin syte e te presin koken. Te tille qe i njoh personalisht.
Ndersa ti me thua “jo po nuk jane islamiste te kthyer ne radikale, po jane radikale te kthyer ne islamiste”.

A jane pergjigje (zgjidhje) per problemet e botes Deshmitaret e Jehovait?

???
Te q… intelektin. Dukesh qe nga gjuha e folur. Me fal se populli shqiptar eshte trim dhe liridashes. Po ne fund mbetet servil dhe plot te tjera… Mos u merzit po se do te kaloj.

Xhi ie tu thanen be taj??!!
Po a fuolet be kshtau kur ie intelligjent?! E ki qunen be nivelin kejta termau. Nauk be se nuk buon be kshtau. Nauk, uo Tani.

Ketu e ke gabim Ingeborg, se 1 shekull perpara se te shpikej Benci, ne Angli kish filluar revolucioni industrial, dhe Europa po pesonte nje zhvillim industrial.

Sidoqofte djema, intervista me pelqeu

Keshtu fol lale, se tamom tregon inteligjencen e krahines nga je.