Fest' 58

Festivali i 58 i kenges ne RTSH zhvillohet kete vit te enjten 19, te premten 20 dhe te djelen 22 dhjetor.

Te gjitha kenget jane tashme ne youtube.
Nisur nga klikimet (meqe eshte epoka e tyre), kenga e Elvana Gjates (mbi dy miljon në nje jave!) distancohet dukshem nga te tjerat (e dyta vjen kenga e Arilena Aras, me veçse 400 mije klikime).

Te gjitha ketu:

ps: Kenget jane si jane por, gjithsesi, krahasuar me evenimente te tjera muzikore (si psh me Kengen Magjike, per shembull me fituesen e edicionit te ketij viti, nje horror i vertete), Festi i fundvitit në RTSH mbetet e vetmja shprese…

1 Like

nuk i pashe kenget akoma
me shume prej thashethemeve te keqija e mosmarreveshjrve qe u perfolen ne media

Perveç tekstit te tyre (si titra), s’ke ç’te shoç tjeter (perveç se ti degjosh)
:stuck_out_tongue_winking_eye:

eh jam shprehur keq… :crazy_face:
doja me thene, nuk i kam degjuar akoma as kisha kerkuar deri tani, dmth pa kuriozitet

thank you per playlisten ty dhe albanos qe i ka vene ne tralala

ne shtyp lexova pakenaqesi per komisionin e pranimit te kengeve te festivalit, V. Grabocka, Z. Ciko, Soni.
nga kompozitorja D. Ziu
nje artikull tjeter perfliste se ky festival per here te 1re ne histori do lejonte konkurimin e autoreve te huaj a dicka e tille

ndersa Zhani Cikon e degjova ne konfirmimin e listes perfundimtare, me duket 20 kenge, mbahej akoma por si me konsensus foli, jo si Zhani Ciko kerkues qe njihet…

vetem plenaxhijte kerkojne neper plehra

Adrian Hila paska dy kenge ne ket festival

ndersa ky duket biased , preferon gjithnje ritem, variacion e high pitch


kjo eshte Ju flet Tirana, pelqeu kjo dhe Kamela Islamaj
Robert Berisha like, Eli Fara & Stresi like, megjithate keto 2 te fundit s’jane kenge Festivali por ky vit eshte viti i ktheses sepse festivali kenges u be festivali eurovizionit

E degjova, jo keq, por mu duk çik patetike, sepse sot nuk flet Tirana (Ju flet Tirana), kshu qe çik pa sens. Dmth cik patetike.
Po te ishte në ‘second degree’, mund te fuknsiononte (por une nuk e di se di mund te ishte në ‘second degree’ se nuk jam autor kengesh)

top3 sipas meje (vetem me te degjuar, duhet pare performanca ne skenë neser) :

  1. edhe kesaj rradhe Adrian Hila ka bere pune te mire. Fundi i kenges eshte gati-gati i mrekullueshem :

  1. kjo me duket kenga me e mire e festivalit. Më e verteta :

  1. Kjo me poshte eshte kenga me e komplikuar e festit, sepse ne shikim te pare, duket tallavà. Por nuk eshte ne fakt. Shto sharmin e te folmes kosovarçe dhe notat, me te gjitha gjasat, personale (te historise qe rrefen).
    Performanca do ndikoje shume në perçimin e kenges :

1 Like

skeda :

1 Like

pelqeu qamet!! nr. 3, per arsyet qe shkrove

Kasro Zizo ka komente te mira ne media sociale, une vete s’e kuptoj.

Ju flet Tirana eshte per radio tiranen sot,
ndoshta eshte personale se s’kam degjuar njeri te merret me radio tiranen ne kohet moderne. Por eshte e cuditshme ekoja e kenges per diasporen… Nese do behej fjale per kombetarizem/shqiptarizem kjo eshte kenga me subtile e elegante qe i dedikohet ndonjehere kesaj ndjenje…

Diaspora sot nuk degjon “Ju flet Tiranen” (s’ka se si njehere!) por lexon 200 portalet (apo sheh youtubet). Ne kete sens thoja se mu duk qesharake (patetike).
por sekush ndjesite e veta…

gumezhin youtubi me preferencat per Fest 58, pelqimet mospelqimet zhgenjimet shume ndjekes te huaj japin komente pozitive per festivalin ne pergjithesi, megjithate kete kengen (e radio tiranes) nuk para e vendosin ne renditje te mire

Kjo s’ka lidhje fare me ç’themi. Pergjithesisht, publiku (sidomos shqiptar) zgjedh kengen më ‘magjike’ (ajo qe i ngjan kengeve te Kenges Magjike), dmth Elvana Gjaten
:nauseated_face:

ka, sepse opinioni yt per kengen ne fjale perkon me opinionin mainstream te huaj.

meqe kerkon debat, patetizmi potencial i nje kenge si kjo anullohet prej undertone-ve ku mbeshtetet interpretimi i saj

interesant reviewja (dhe komentet)

rrofsh stalker, nga e shtuna po e shoh :smile:

amà e vetmja kenge moderne (baladat me klithma datojne nga vitet 90-2000, ndersa kenget-folk-alla-Elvana-Gjata jane bere boze e shkuar bozes!), pra e vetmja kenge e shk XXI ne ketye fest eshte :

1 Like