Fitorja e Tramp dhe tre mirditore

Zgjedhjet ne amerike kane ngjalle gjithmone interes ne mbare boten per arsye te kuptueshme dhe qe dihen, ne Shqiperi ku politika eshte sport kombetare,zgjedhjet e atjeshme ndicen gati me tifozllikun fanatik per partite e ketueshme. Megjithate,ky president i ri i Shteteve te Bashkuara me ngjan se ka shkaktuar nje debat te ethshem mes politikanesh,gazetaresh,analistesh e popullit te thjeshte,aq sa debati perzihet me tollovi emicionesh provinciale, qe gjithe jeten kane enderruar sikur te jene qendra e botes.
Duke i ndjek dhe une bashke me te tjeret, nga pozitat e rangut te ulet te shtreses se tifozave, ne vemendjen time ka zene vend ngazllimi per fitoren e z Tramp ne amerike, i tre patrioteve te mij.
I pari eshte Frrok Cupi. Gazetare i njohur ne kete vend. Frroku,me aq sa jam ne gjendje ta kuptoj une,mundohet te marre pozat e gazetarit filozof,i nje njeriu qe qendron MBI,sic thote dikush ktu, dhe qe i duket qe shkruan per nje publik qe s’e meriton. Ne shkrimet e tija te shumta gjate famemadhit vit 97,vija re qe fuste ven e pa vend fjale ne anglisht,qe me la te kuptoja qe sapo kishte kaluar isenshellin e dyte njelloj sikur une . Frroku,kto dite po na e pershkruan prsidentin e ri te shtetit te fuqishem,si Skenderbeun qe po vjen te na cliroje nga elitat zaptuese,nga estabilishmenti. Ben analiza qe fillojne me deshtimin e globalizmit dhe mbarojne me zbythjen e Edi Rames nga pushteti. Frroku feston.
Patrioti i dyte eshte deutetja e PD ne parlament. Ajo e shkreta ne perpjekje qe te zgjase edhe me vaftet e saj parlamentare, sa here ulet te mbllacise gjellen e adhuruar,falenderon zotin e saj Sali Berishen, per buken e perditshme qe i ka fal edhe per sot, e t’ja fale edhe neser. Dhe per ta siguruar te perditshmen edhe per neser,shkon e ben ne fb statusin e ngazllimit per fitoren Trampit, qe gati ja njeh si merite Berishes,e qe gjithe dynjaja tallet me te.
I treti eshte shoku im,Fredi. Atijt i eshte bere Edi Rama,burri i nenes.O ho,ca do t’ju bajme mas 21 janarit! - me thote i dite. Mendova si nje batute nga ato qe shkembjme sa here zihemi per politike,por pashe qe Fredit ja kishte mubuluar gjithe fytyren cipa e yndyrshme e kenaqesise.
Edhe ai,si keto dy patrotet e mij,mendonte se Trampi kushte ardh ne pushtet me nje mision;t’i shpetoje nga Edi Rama!

2 Likes

E cka po don me thon me keto storje, ti gjin, qe na ka myt katunarizmi, qe pidhi-ja eshte parti katunare reaksionare, apo qi mirditoret mbeten provincjale te panreqshem, kudo te vene.

1 Like

Pdhi,katunarine e ka konstitucion ,bash per kte nuk votohet ne kryeqytet,qe mire a keq,jane te perqendrume ato vlera civile qe kemi.Jo per gjeografine katunare, po per katunarine konstitucionale, nuk i’a japin voten.
Mirditoret jane provincialet me te civilizum,ku provinca asht vetem nje konvencion gjeografik. :slight_smile:

Pdhi ka konstitucion dhe peedhin, jo me kot bazhellat me te medha bejne tifo per te, si ajo prostituta e politikaneve eva aliko qe doli te arjan cani, greta koci qe u ka bo bootheve shtese kati pa leje, ciljeten etj e prandaj mbeshtesin trump sexistin maskilistin.
Ndersa ps, per antiteze, pisomat, u themelu nga bijte e bllokut qe kishin pa bote me sy ala pa rene perdja e hekurt, atehere kur kjo kish nje kuptim.

Po ngazellimi qe ka zene qytetare 24 karatesh si Moza dhe Fiqo si shpjegohet?

Fiqo dhe moza po perpiqen te ndertojne alteregon e tyre antiqytetare duke mbeshtet trump, duhen marre te mireqene si eksternalitete.

Njefare “perjashtimi perforcon rregullin” po thua?E mundshme.

Ne nje fare menyre po, fiqo perben perjashtim, gjithnje ka qene gruppie.
Make america great again ne thelb eshte thenie reaxionare…

Reaksionarja me revolucionaren jane dy felat e se njejtes b… do thoshte heretiku inkuizitor.

nuk di per mirditoret, por di qe trump, ne metropole nuk fitoi. Voten, me shumice ai e mori nga katundaria amerikane.
Katundare te te gjithe botes bashkohuni, po thote ndoshta kjo fitore.

Pjeter noten 10 vetem per pershkrimin fantastik qe i ke bere treshes. Treshe perfaqesuese e nje shtrese te trashe ( te gjere) te shoqerise shqiptare qe fillon nga idiotlliku dhe perfundon te shejtan-budallai katundar shqiptar.

1 Like

Pershkrim subjektiv, i njeanshem dhe tendencioz :stuck_out_tongue:

1 Like

Frroku sa me pak te permendi se eshte nga mirdita aq me shume nder I ben mirdites.

Une kam pershtypjen se ne shqiptaret, jemi tifozet me te flakte te politikes, asaj se brendeshme dhe nderkombetare. Duhet ta kemi si semundje ndoshta :slight_smile:

mirditoret jene t’mir me bo vetem zanatin e diversantit qe tani eshte zanat i harruar.

1 Like