Flisni pra shoke, a eshte faj te thuash te verteten?

Ja pra, sic e dime te gjithe dhe sic e thashe edhe te shkrimi im i meparshem, Edvin Kristaqi vetem disa jave me pare deklaroi ne CNN se zgjedhja per president te Shteteve te Bashkuara te Donald Trump, perben rrezik per demokracine,rrezik per Ameriken e rrezik per gjithe boten mbare. Nje deklarate qe jovetem s’u mireprit nga bashkeatdhetaret e tij, por u shfrytezua per t’ju hedhur ne gryke, duke e cilesuar si te papranueshme, delirante dhe idiote.

Ja ku jemi vetem disa dite nga emrimi president i amerikes i personit ne fjale dhe cfare po ndodh? Nje vale e gjere zemerate njerzish ka shperthyer ne protesta kunder akteve te nenshkruara nga presidenti,vecanerisht kunder atij te ndalimit te hyrjes ne amerike te myslimaneve.Njerez qe kane kaluar te gjitha prcedurat aspak te kollajshme burokratike te shtetit te madh dhe kane fituar te drejten e qendrimit ne SHBA,po ju refuzohet hyrja apo qendrimi ne kete vend, vetem per shkak se i perkasin nje besimi qe presidentit s’i pelqen. Shumekush po e sheh presidentin e ri, si nje rrezik per demokracine tashme,ashtu sic e pat parapa Edvin Kristaqi.Madaleine Albright,ish sekretarja e shtetit,thoshte, se Statujen e Lirise qe kishte qendruar krahapur ne shenje mikpritje per njerezit qe vinin ne amerike,sot e shihte ne lot duke vajtuar.Duke njekur permes BBC parlamentin anglez,deputet te atij parlamenti, e quajten presidentin e amerikes fashist dhe e krahasuan me Hitlerin dhe Musolinin.

Ja pra shoke,cfar tha Edvin Kristaqi ate mbremje dimri ne kanalin e shquar ne oren me te ndjekur?! Ai parapa kush ishte Donald Tramp. Edvini Kristaqi njelloj si Kasandra,ishte i denuar qe profecia e tij te mos besohej. Sot jemi perballe te vertetes. Flisni shoke,a kishte faj qe na e tregoi ?!

2 Likes

Pjeter, me behet qefi qe ti zbulove rendesine e shkrimit shtrire ne shtrat me pixhama, aq me teper me behet qefi qe ndikova une me shpjegime shkencore, gjithashtu shkruar me pixhama, per vleren e ketij lloj shkrimi.

Te verteten tregoj edhe Manjani po ça i ndodhi me vone!!

Kot nuk e kemi quajtur Lider Boteror,Edvin Ramen​:grinning::grinning::grinning:

1 Like

Pse,nuk e dinim ne kush ishte ai mut muti qe te na e tregonte Edvin Kristaq Rama.Po ai le te merret me Trapin e trapat qe ka aty permrena e ta leje politiken e madhe globale.Deri per lider Ballkani i ka kellqet.Ja,e rrezoi Gruevskin.

po pregadit pranveren shqiptare ne ballkan. :stuck_out_tongue:

Po aty pra te rrije,ne Ballkan,te mos hapet si vaji ne lakra,se edhe Dolfi prandaj e humbi luften,nga mungesa e sensit te mases.

1 Like

Eh, te kishte ndjek edhe vete Rama kete linje sinqeriteti, si Pjetri.
http://www.respublica.al/2017/02/02/dje-ishte-dje-sot-është-sotfilozofia-lësëiste-si-parim-i-politikës-së-jashtme

Nuk i meriton keta mbeshtetes.

1 Like

problemi eshte, a te konformohesh me te keqen meqe ajo ka pushtet, apo te percaktohesh ne kahun e perparimit.
Gjate L2B, beme zgjedhje te sakte.
Manjani nuk njihte veten dhe u ngaterrua me kabinetin e Rames. Le te shohe opsione te tjera, nuk e ndalon kerkush.

Ta quash te keqe eshte njecik shume; nga karrigia e nje kryeministri them, se une dhe ti, ne nje blog anonim mund te kalojme nga nje epitet ke tjetri pa problem. Ishte nje nga 2 opsionet qe do te qeveriste Ameriken per 4 vitet e ardhshme.

1 Like

Liderat e BE, e sheteve evropiane jane prononcuar njelloj…

Me ashper madje,se ata s’e kane kompleksin e inferiorit.

1 Like

“Ta quash te keqe eshte njecik shume”

eh, shifi monstrat qe po grumbullon rreth vetes, njelloj si ftyrat e alabakeve te sales.

Dara e konformizmit ka per t’u ngushtuar me kohe, me prapesite qe do ngaterrojne ne te ardhmen.

Being upfront qysh ne nisje eshte taktika me e sakte, edhe po t’i hysh muhabetit me llogari.

1 Like
1 Like

Kyt Trapin ene Tereza e boni lanet.
E le masanej sekretari i pergjithshem i UNRRAs !

Po ata ose kane bomben atomike,ose ekonomine e fuqishme ose kane popullsi te madhe ne shtetet qe perfaqesojne.
Cfare kemi ne nga keto me siper?
Asgje!
Ne disa raste heshtja eshte flori dhe kryeministri pavaresisht se mund t kishte te drejte,sipas rradakes se tij do te bente mire te kafshonte gjuhen dhe te merrej me punet e shtetit te tij mikroskopik qe ka mbijetuar shekullin e kaluar vetem ne saje te SHBA-ve.
Nuk behet stan me lepuj dhe as shqiptaret nuk kane per te nxjerre udheheqes te sakte, qe nga koha e Gjergjit te Madh qe ishte edhe luftetar edhe diplomat kalibri.
Ai stan ate bulmet ka.
Njerez mosmirenjohes do te nxjerrin udheheqes te tille.

Tani, Rama i tha ato fjale mire apo keq (per mua pak tha) kur Trump ishte kanditat dhe ato fjale nuk jane asgje para atyre qe Trump degjoi nga Clinton por edhe vete nga Republikanet gjate fushates… Tani qe u zgjodh president ne Britani po behet debat i madh me fjale shume here me te renda per ti refuzuar ftesen per te vizituar vendin qe me gjasa ka pak qe te ndodhe por qe as qe nuk diskutohet qe do jene me qindra mijra neper rruge kunder tij.

Sot degjuam qe kryeprokurit i ishte deformuar keq koka nga Lu dhe eshe hedh ne sulm si skrapalli intacor. Viza i qenka hequr dhe qenka merzitur ky Palla i prokurorise… Se kuptoj se si mund te perfundojne ca njerez ne kete lloj niveli, paskan qene te trashe fare.

Ky rame parimori ne anen tjeter eshte i marrosur pas sulltan erdoganit.

2 Likes