FOTO: Shqiptarët e vërtetë? Jetojnë jashtë Tirane

Ne nje interviste te shoqeruar nga shume foto interesante, Arber Kadia tregon per Shqiperine qe ka takuar ndersa puna e con larg Tiranes, ne zona ku shtigjet turistike te zakonshme nuk kalojne.

http://www.gazetadita.al/shqiptaret-e-vertete-jetojne-jashte-tirane/

2 Likes

Po pse ne Tirane kush jeton? Vetem gabelet?
Persa i perket fotove duhet te them qe jemi goxha mbrapa. Fatkeqesisht. Edhe komuniteti i Amish ne Amerike qe jeton tamam si ne shek. e 18-te duket prape me i civilizuar. Mjafton te behet krahasimi: https://www.youtube.com/watch?v=6-qavFHqq_M&t=249s

2 Likes

Shqiperia e vertete eshte tek blloku dhe komuna e parisit .

interviste e bukur ☆
Fotot pastaj une them se kishte dicka ne to por profesionistet le te gjykojne me mire

Bukur, me pelqeu.

Ne lidhje me cthote ky Arbri me kujton vullnetaret e Peace Corps ne Shqiperi, me blogjet e tyre. Ata njesoj si dhe autori ketu ju referoheshin kryesisht jeteses jashte Tiranes, banoreve te rretheve e te fshatrave, kultures e kengeve te tyre te preferuara, ne ndertimin e eksperiences me shqiperine
https://dudewheresmygomar.wordpress.com/2014/03/03/the-best-of-albanian-pop-music/

foto madheshtore ! 83 vjec plaku dhe super fit, bravo ! sec paska nje ngjashmeri te natyrshme , edhe ne stil, me Picaso…:slight_smile:

1 Like

Aty jane rrenjet aty jane vlerat e rraces paster shqiptare ! Aty ku eshte prona e patjtersueshme aty jane edhe rrenjet e qytetarise shqiptare ! Pse nuk jane ndotur keto vende ?sepse nuk konsumojne shume dhe cdo gje eshte organike diellit toka uji dhe bashke me to njeriu dhe gjeja e gjalle !

1 Like

Po atje jetojne dhe nuk eshte aq mire sa duket ne syte e kryeqytetasve romantike! Po Arbri mund ta provoje ndonje muaj e, pastaj te tregoje me me shume sinqeritet.

Bera nje “like” per fjaline e dyte e mbrapa se ceshtja e races eshte pak me e komplikuar se ndarja e paster/ jo e paster.

1 Like

-me thene te drejten Arbri tregon edhe per veshtiresite e jetes ne keto vende… te rinjte e zhgenjyer qe kane ikur e ikin sepse nuk kane kurrefare perspektive atje, mungesa e infrastruktures, mungesa e mjeteve bujqesore te punes, shpesh edhe per gjendjen e mjerueshme te jetes apo varferi te skajshme te shume familjeve .edhe e kishte fjalen per familje ne nje fshat diku ne Fier, jo ne ndonje zone te humbur…
por gjithsesi, ai ne kete interviste thekson me shume disa karakterstika njerezore , si thjeshtesia, mikpritja, zakonet ,tradita etj , qe ende kane mbetur puro e te pacenuara, cilesi keto qe ne zonat urbane nuk para i gjen me.

1 Like

Per ata eshte mire per ty jo ! E mira eshte nje concept qe nuk ke si ta matesh te miren ! te shikosh nje 83 vjecar me kose ne dore do te thote se ai ka energjy shpirt dhe vullnet per ta shijuar vleren e punes, njeriu mesohet me veshtirsi .njeriu mund te ankohet edhe duke ngrene ushqim - ajo /ai/ qe ka nje pune "te mire " ne pergjithsi ankohet, ne natyren e njeriut ankesa eshte bashkeudhetare sidomos kur I kalon 40 at, dhe bi rehat !

Ose duhet ta beje per te jetuar.

Puna te mban gjalle edhe po te kesh lek dmth ske nevoj te punosh ! Edhe rehati ne konceptin e turqenis kur heq dore nga puna Nuk eshte mire !

sa u ktheva pas nja 3 javesh nga shqiperia…u cudita nga zhvillimi i pergjithshem!!!..vetem nuk e mora vesh nga vinte!!! …andej nga me ra rruga nuk pash varferi!!!..nuk te linin ndertimet, kafenete, restorantet, makinat etj etj…scaryyyyyy!!!

1 Like

Cere je tu thon ti re…ne ket Blog veq shahet Shqiperia…paske pa zhvillim tina. O administratoro futi i Ban ktij krapaluqit qe i paskan pelqy gjonat ne Shqiperi e per me teper nuk ka pa 7 milion Shqiptar qe skan buke me hanger.

1 Like

Shqipria vje ere shurr hysniu mut çun sheqerje!

un them cer pash o tironco…isha me pushuime, jo me mision…u cudita po them se kom izet vjet ne usa dhe skom brek ne b…po atje ishte parja modhe…

Para ka dhe te gjithe poshte dyshekut i mbajne leket asnjoni si co ne banke. po nuk thuhen kto gjona ktu…

"il denaro è lo sterco (shurr hysniu mut çun sheqerje) del demonio"

Infatti l’amore del denaro è radice di ogni specie di mali; e alcuni che vi si sono dati, si sono sviati dalla fede e si sono procurati molti dolori - 1 Timoteo 6,10