Fotografi nga protesta e 1 tetorit

Mijëra qytetarë marshuan sot në një protestë civile kundër importit të mbetjeve.

7 Likes

https://www.instagram.com/p/BLBfuanjdkf/

1 Like

Ajo qe me beri pershtypje qe kjo me shami i paralajmeronte njerezit nga podiumi se me mbetjetet do vershonin epidemite e semundjet ne Shqiperi, per te gjithe dhe per familjet e atyre qe nuk ishin ne shesh. Nuk eshte kjo gjuha e duhur dhe diskutime te tilla tregojne mungesen e informacionit ne rradhet e protestuesve.
Protesta filloi me 300 vete dhe mbaroi me 1000 vete, numri i punonjesve ne industrine recikluese este 3400 kurse i mbledheseve te angazhuar 30 000. Mendo sikur te bejne proteste ata javes tjeter.

Ti plako ishe ne proteste gje? Une isha dhe pashe me shume se 2000 vete. Por ka me mijera ne Vlore, Fier e gjetke qe nuk i duan. Keshtu qe keto numerimet mos na i trego nga amerika pash Zotin.

1 Like

Ke morr rolin e Shkabes …pak a shume…kur ste pelqen cfare diskutohet ndan diskutuesit ne baze kilometrazhi, ves i keq qe trashegojne Shqiptaret nga e kaluara komuniste.
Une gjonat i ndjek me shume vemendje dhe raportoj me perpikmeri. Nxorra mungesen e kualifikimit dhe racionalitetit te kesaj vajze. Po me boni pershtypje sharlatanizmi i Sazan ambientalistit perseri sot, 4 dite perpara kur u Pyet pse nuk ishte me protestuesit u pergjigj qe protestuesit nuk dinin cfare kerkonin dhe ligji nuk ishte i keq…2 dite me pase u thirri pedagogeve pse nuk bashkoheshin me protesten apo kishin frik per vendet e punes, kurse sot deklaronte se nuk u ishte bashkuar protestuesve sepse kish qene jashte shtetit. Ne Shqiperi OJQ jane kthyer ne leva ngritjesh parash per ate qe sponsorizo nje kauze apo jo. Prandaj bon shume mire ata te rinj e te reja qe ti pe personalisht ne Fier e Vlore qe nuk levizen nga vendi e sju bashkuan. Genjeshtra Paturpesia e sharlatanizmi nuk jane atribute te Politikanve vetem me sa shof

“Ajo qe me beri pershtypje qe kjo me shami i paralajmeronte njerezit nga podiumi se me mbetjetet do vershonin epidemite e semundjet ne Shqiperi, per te gjithe dhe per familjet e atyre qe nuk ishin ne shesh.”

Zonja pedagoge, ajo qe veren ti “me shami”, nuk e ka gabim. Dyndja e plehrave epidemi dhe semundje sjell. Shqiperia ka tashme plot hapesira natyrale dhe metropole ku jane perhapur, nga te cilat jane ndikuar jo vetem njerez por dhe fauna dhe flora ne pergjithesi.

Eshte naivitet te mendosh qe industria e perpunimit te plehrave nuk do te vije pa lene shenjen e saj dhe pa deme, apo me keq qe do ta beje Shqiperine me te paster.

Vertet? Me vjen gjynof per studentet.
Industria e perpunimit eshte jetike dhe ne jemi vone. Racionalisht, Reciklimi i ble mbetjet dhe ka nxitje ti utilizoje ato ne maksimum e jo ti hedhi si plehra ato qe ble. A do jete industria e reciklimit e afte ta beje Shqiperine me pak te piset e jo me pak te paster eshte pyetja se ne si Shqiptare ndosim 83% dhe recikluesit pastrojne 17%. Ne prape do te ndotim ne ekstrem edhe sikur reciklimi te shkoje tek 43% i plehrave lokale si Italia.
E di si eshte puna, e ardhmja duket hapja e incineratoreve qe do zevendesojne djegiet ne fushe te hapur, dhe Ambientalistet ndoshta duhet te monitorojne se mos vijne plehra nga jashte per tu djegur vec lokaleve, sepse reciklimi eshte shume larg.

Idealja eshte qe ambientalistet Shqiptare te shkojne me makinat e tyre dhe te marrin mbrapsht gjithe ato tona plera qe jua kan plasur pa shume vrasje ndergjegje fshatareve dhe qytetareve te dores se dote si Elbasani e Durresi, keto 25 vjet , e ti trajtojne ne shtepite e tyre. Krimi ekologjik ne Shqiperi fillon qe ne guzhinen e thjeshte Shqiptare dhe te pretendosh qe nuk do reciklosh eshte rreshqitje e metejshme ne ndotie.

do vjedhim tha, por jo kaq hapur.
Papritmas, ju dogj xhani per industrine e riciklimit qe po punon vetem me 30% te kapacitetit…
Do thush ti, pse nuk ju dogj dhe per bujqit qe u kalben prodhimet sepse s’ka frigorifere ose sepse importohen nga jashte…ajo eshte ceshtje tjeter. Te behen edhe bujqit bashke, t’i votojne naj gjosen ne dore mikut dhe e bo ky, pa problem

2 Likes

Porotest e pa edukuar pa edukate :slight_smile:

Nuk ka rendesi se sa ishin…nuk eshte ceshtje numrash…edhe sikur vetem nje protestues i vetem te ishte,ka te drejten e zotit te degjohet…opangen ne goje ka pas thene ati i urte…

Ndërkohë, un i shkrova nje koment Edi Ramës, por jo vetëm që ma fshiu por dhe më bllokoi. Deri tani, më ka bllokuar Berisha, Veliaj dhe Rama.
Ja komenti që më fshiu Rama
I panderuar kryeminister, lenda e pare nuk ka nevoje per riciklim. Trishtuese te shohesh si po don tua shesesh sapunin per djath shqiptareve. Te shikosh riciklimin si industri strategjike (meqe kemi krahe te lire pune) eshte si te shohesh biznesin e hashashit investim strategjik, apo pse jo dhe prostitucionin si eksport. Nderkohe qe shkenca thote se duhet te minimizojme mbetjet, ti po promovon industrine e riciklimit si krahasimisht zhvillimore. Te lutem shikoje pak hierarkine e nevojave te nje komuniteti, pasi dicka me thot se apartamentin tend e mban paster. Un si qytetare perpara shesheve e parqeve me beton si investim publik, dua te me jepet mundesia te diferencoj mbetjet e mia. Njekohesisht edhe njehere sic kam qene nje nder autoret e projektligjit te heqjes se qeseve plastike njeperdorimshe nga qarkullimi, te bej thirrje ta zbatosh si ligj. Edhe njehere, po te them nuk ka riciklim 100% te nje materialim riciklimi listohet si nevoje pasojash jo si industri per tu promovuar. Hejvalla paraprakisht sidomos po nuk ma fshive komentin.

3 Likes

Asnji argument te vetem te justifikueshem me normat e logjikes nuk jep kush ne favor te importit te mbeturinave.

Pervec lidhjeve te politikes me biznesit kurrkujt nuk i hyn ne pune importi.

Per parkun bate namin ju,po ja qe s’dul dhe aq keq. Jo se jam me ket palloshin per plehnat,kam firmos at referendumin e pare e tash po tall bythen me mu,po dhe kto reagimet tuja ngjajne histerike kur duhej te ishin racionale.
Ti me te drejte ankohesh se te ka fshi komentin,ama guximin me ju drejtu KM-s “fort i panderuar”,t’a dha ky KM. Jo per gja,po atij tjetrit,edhe sot kur e shajne,e shajne me profil fallco nga frika

Ku e shikon histerine, ma argumento pak po deshe. Hejvalla paraprakisht.

Qindra metra katrore te shtruar me beton dhe nje shtroje me ngjyre persiper. Nje furrik basketbolli!! dhe nje derro tren mes pemeve ?! Dhe ku pa? Ne ate cike hapesire qe ka mbetur e qe prape e kafshojne here anash e here ne zemer vit pas viti.

Histeria pra ishte ne reagimin qe pate per Parkun,a thu se aty do hidhej bomba atomike dhe ja ku jemi a posteriori. Gjithe epitet stigmatizuese ju drejtune KB-s, si perbindshi qe po hante parkun,dhe kjo zonje, tingllon e gjitha histerike. Te njejten gja po bani dhe me KM-n. Nje pordhac i medias e qun deshtak sipas vrimes se fyellit te SB-s,a thu se ai e ka ndrit dhe me jeten e vet e ka qan inspirim per shumkan,nderkohe qe s’e njef lagjia e vet. Nje qurravec tjeter i frustrum i permen leket pa pas asnje fakt,po ashtu e percepton ai. Po kur akuzohet KM-ja ne publik aq rane,minimalisht duhet me i pas nja dy fakte.
Tani,ai, KM-ja, ka dhan ca argumente,ne perpjekjen e tij per te mbrojt ligjin. Ti i hedh poshte me ni t’rame te lapsit,kurse si cuce e shkollume, mund te me ndricosh ne mu,duke i rendit dhe duke i hedh poshte me kunderargumenta me tablo krahasuse si veprojne vendet e tjera. Ja kesaj kisha me i than racionalitet.

Koment alla Alidea.
Esenca e kundershtise nuk eshte riciklimi ne vetvete por mosperputhja e kesaj nisme me stadin ne te cilin gjendet shteti yne sot.

"Po te them, edhe njehere po te them…hejvalla po ma fshive komentin "
Tani pse ankohesh ti edhe i thua faleminderit, edhe ben lapa llapa :slight_smile: Mire ta paska bo ! E ke merituar , nuk ka kryeminister, qe edhe te jep mundesi te komunikosh edhe ta ofendosh, e kupton tani pse ta paska fshire ?! Mbaje per vete tani , se peshku nuk eshte tavoline llapazonessh ! :slight_smile:

Poshte qeveria.

1 Like

Doli komenti pa 15 shkronja🔦