FOTOT/ Pamja fantastike: Një shëtitje në fshatrat e Vlorës

http://www.gazetatema.net/web/2017/02/10/fotot-pamja-fantastike-nje-shetitje-ne-fshatrat-e-vlores/19#gallery_photo

keto linqet nga gazetat jane te bezdisura, pervec reklamave qe ngarkohen edhe sistemin e kane te rende e te avashte.

Thuhet qe linku u be per te vra veten

Shum nga keto fshatra, nuk i kisha ndigjuar, ose me sakte nuk i kam pare, biles edhe ne harte duken qe jane fshatra te vogla. Vlora i ka te gjitha mundesite, te behet nje qytet turistik europian, po te vihet seriozisht dore. Do ishte mire qe te vinin foto nga plazhi i Vlores qe ishte bere katrahure. A ka mbaruar katrahura atje, apo vazhdon.

Gryka e kucit kush s’ka shkuar
Dhe zemra si ka qendruar
Udhetari nga te veje
Mal kendej e mal andej
Cajupi
Turisti mirese Te vije .gure dhe perralle ka plot :smile:
Rrugen e ndertoi qeveria e palloshit apo kismet ne mandatin tjater se kete mandat ashtu ishte nje muhabet?

pamje të këndëshme, bile edhe interesante - por që të shkosh deri tek fantastikja e titullit nuk mjafton as dekori natyror i stilit “mali përkarshi me re dhe me lumë” , as rrapi shekullor as edhe lashtësia e shpellave.

Çka mungon është ajo mjeshtëri apo dije e të jetuarit - nuk po e quaj art!
Ja për shembull: mure me gurë të skalitur mbi të cilat është hedhur një tarracë betoni (foto 13/19), qemere mjeshtërorë portash me derë teneqeje të ndryshkur (foto 11/19) - bile edhe me një strehë me blloqe betoni (foto 14/19) apo çati tradicionale me rrasa mbi të cilat ngrihen oxhaqe ibret me tulla me bira (foto 15/19).

fshihet postimi

Sa do kushtoje nje shtepi nga ato ane? A ka njerez apo egersira nga ato ane?

Nje shtepi, me gjith toke, ne fshatrat e Shqiperise, kushton nga 20-30 mij euro.

Investim ideal :wink:
Sa jetojme ketu mes bertonit me mire me ik me jetu andej

gabim, i nderuar. Shtepite ndryshojne nga n-tj. Hapesira, cilesia, afersia me qytetin apo detin, siperfaqja e tokes etj, etj.
Pyet pak vlonjatin te te thote se i ka blere nja 4, me aq sa di une