Franca përmbys kastën e vjetër politike. A mund të ndodhë në Shqipëri?

Partia e Emmanuel Macron-it, Presidentitt te ri te Frances, ka shenuar nje fitore qe permbys rendin politik francez te Republikes se Peste, duke u dhene goditje gjunjezuese Republikaneve dhe Socialisteve qe kane qeverisur vendin per dekada me rradhe. 32.3% ishte rezultati i La Republique en Marche ne raudin e pare, me i larti me diference te madhe me te gjitha partite ne gare. En Marche pret te marre nga 415 deri ne 445 vende ne dhomen e ulet te Palramentitl, e cila ka 577 vende. Ne kontrast te forte, partia e rivales se tij ne garen presidenciale, luhatet nga 1 deri ne 4 perfaqesues.

Partia e Macronit, e cila u krijua pak me shume se nje vit me pare, garoi me 526 kandidate, nga te cilet, sipas CNN, 266 ishin gra dhe 219 vinin nga jashte politikes. Shume nga kandidatet ishin interesante, mes tyre edhe nje Nobelist, nje torreador apo nje pilot luftarak ne pension. Republikanet jane tani per tani partia e dyte me e madhe ne France, me rreth 21% te votes, ndersa Socialistet e vjeter qe deri para pak ditesh qeverisnin, tani kane rene ne 10%. Pjesemarrja ne keto votime ishte teper e ulet, 48.7%. Mbeshtetesit e partive tradicionale jane ata qe duket se nuk kane shkuar te votojne si zakonisht.

Pyetjen e shtroj si ushqim per debat mbi situaten politike ne Shqiperi. Shqiptaret kane plot arsye per ta braktisur kete klase politike, e cila ne kete pako vend njohet nga shumekush per cilesite qe mbart. Por Shqiperia nuk eshte Franca, dhe nese provon te flasesh me njerez te thjeshte, perkatesia si “socialist” apo “demokrat” shpesh shihet si e vulosur perjete. Si feja, apo ekipi i zemres. Nese perpiqesh te flasesh per nevojen qe tu degjohet zeri realisht, merr pergjigje te sinqerta dhe paqesore, “po ne jena me…X !” Si e mendoni ju?

Grafiku Le Monde

Permbysjen ne Shqiperi nuk mund ta bejne sorrosianet, por shqiptaret nacionaliste pa komplekse.

s’ka permbys gje se elektorati socialist jane. ata qe votuan per hollande votuan edhe per kete te riun qe hollande e emroj minister ekonomie, sepse hollande hoqi dore. te kish marre pjese ne votim prap ai do te ishte president, edhe pse shume pak vete e donte si ftyre.

ajo qe bene komunistet shqiptare pas vdekjes se enver hoxhes, bene dhe francezet me makron, luajten karten e vazhdimesise. duhet thene qe ne sistemet demokratike eshte karta e vetme. nuk vijne ndryshimet drastike me zgjedhje elektorale. kete e ka thene edhe Le Pen. ndryshimet e verteta vijne gjithnje nga rruga - tha ajo. duke treguar qe nuk eshte budallaqe.

demokracia (pushteti popllit) eshte nacionaliste par excellence. shqiptaret behen te gjithe nacionaliste prej demokracise. (as ne kohen e enverit nuk ka pasur flamuj te shpalosur gjate gjithe kohes, sa ç’ka sot neper te gjitha sheshet e qyteteve shqiptare).
PRA ata qe quhen shqiptare te vertete, nuk quhen nacionaliste po PATRIOTE.
nacionalisti ka Shtetin si forterese te tij (pika e perbashket e te gjithe veprimtarise behet SHTETI I FORTE, ndersa patrioti ka ATDHEUN. per rrenje te dyja fjalet edhe Patriot edhe ajo Atdhe kane fjalen AT = baba. ETHNIE = Eterit = baballaret e kombit.

Shqiperia e permbysi 27 vite me pare, ne vitin 1992.
Edhe ata qe u permbysen, erdhen duke permbysur kasten e vjeter qeverisese ne 1944.
Edhe ne keto 27 vjet, kasta e vjeter e PS u permbys me ardhjen e Rames.
Edhe PD u permbys disi nga LSI qe i beri corap.
Dhe po te ikin keta e te vijne te tjere, pak gjera ndryshojne nga pikepamja politike.
Nuk eshte se nuk e kemi bere. Problemi yne tamam-tamam nuk jane vete politikanet.
Problemin e kemi

  1. tek deshira per t’i bere gjerat duke anashkaluar shtetin, fare qe e mbolli dhe e rriti sali berisha. Rrezimi i rendit ligjor.

  2. Ideja se gjithe “jashte shtetit” eshte me mire dhe ketu nuk behet gje, fare qe e mbollen komunistet duke u mbyllur nga bota dhe duke e bere boten te duket magjike

  3. ideja se nje person eshte idhulli yt deri ne vdekje. Ka njerez qe nuk duan t’ia dine se c’ben Berisha. I mbrojne edhe krimet me te renda, sepse ate karakter kane formuar me faren qe mbolli Enveri. Thjesht e zevendesuan enverin me kete.

salben psh, eshte prototipi i nje nacionalisti. po ta germosh sado pak ne farefis, ai s’ka origjine shqiptare hiç. kushedi nga ç’fare vjen. nje kuluf i tille ka nevoje per shtet te forte, se ndryshe e ha ujku. ai s’ka mbrojtje tjeter. s’ka rrenje shqiptare apo amtare.
shqiptaret s’ka pasur kurre jo shtet te forte po asnje lloj shteti, jane gjalle te gjithe akoma. kjo tregon qe nuk i shpetoi gje shteti por diçka tjeter, shume me e qendrushme se shteti, qe eshte organizim artificial dhe korruptif qe ne baze te tij.

neqoftese ka thene kete eshte handikapate me keq se shkaba, sepse ndryshimi me i madh qe ka bere Franca ne politike eshte revolucioni francez qe u be nga rruga. Nje i djathte fashist, qe e shan Stalker nga nena, nuk duhet ta thote kete.

Ne fakt ky eshte ndryshimi i madh, qe tani çfado te thuash ne politike (dhe jo vetem) rezulton handikapat kunderprodhues, eshte nje deformim i kohe-hapsires historike.

ate pra thote dhe lepenja, qe ndryshimi i vertete apo revolucioni vjen nga rruga jo nga parlamenti.
merr nje çik me kohe kur te lexosh komentet se ndryshe s’ka asnje shanc t’i kuptosh.

ate po them dhe une pra, qe lepenja eshte handikapate sepse eshte e djathte, dhe revolucion nga rruga me perkufizmim do te thote i majte.

llogjika tende eshte per fillore mor daj.

me ate shprehje ajo desh me thone qe kushdo te zgjidhet per president, edhe ajo vete, nuk do te beje dot ndryshime te thella shoqerore. se nuk i ben dot. historia na meson qe nuk behet gjo ne parlament.

s’ka rendesi, ka rendesi qe logjika ime nuk eshte handikapate me shkolle te larte dhe diplome harvardi.

Kasta e vjeter permbyset vetem nga kasta e re , ne skemi kaste te re .

si i tha njoni Rames ne Facebook, na the qe do e fusje Berishen ne burg, nuk e fute dot, pse duhet akoma te te besojme ?
i pergjigjet Rama : pse more une i fus njerzit ne burg ? duke i tregu kllufit qe pushtetet jane te ndame ne demokraci. se ka ne dore, presidenti t’i fuse kundershtaret ne burg. gjykatat (apo pushtetet) jane te ndara.

nese lepenja do te ishte melejezysh e shkolles fillore, atehere logjika e saj do te ishte ne rregull si melejezyshe qe vetem thote, por lepenja eshte politikane, domethene nuk mjaftohet me vetem thote melejezyshe, por presupozohet te beje ate qe thote, dmth te beje revolucion francez rruge te djathte.

E kuptove tani pse eshte handikapate? Apo ke veshtirsi se ke mbaruar harvardin?

Mendjet e vogla merren me njerzit(kasten), te ndriturat me fenomenet, te mesmet me ngjarjet.
Makron ishte zgjedhje e detyruar ne kushtet e kastes se vetme te re ne evrope, neofasisteve.
Por nuk duhet mohuar se u mbeshtet edhe nga bankieret.
Duhen mbyllur hundet e votuar makron, bente thirrje varufaqi…
Zizek mendonte te kynderten, makron eshte “kaste” e vjeter.

makroni eshte MONDIALIST jo neofashist.

ja dhe prova qe te gjithe jane detyrimisht handikapate ne epoken ngambrapa, qe jua qifte nonen Stalkeri ishalla!

ajo ndoshta ka qejf te beje revolucionin rus dhe jo ate francez.
ajo do me zhduk te huajt nga franca, kete gje kerkon ajo te beje, ky eshte revolucioni i saj. dhe kete ajo nuk do ta beje kurre edhe po te jete presidente e frances. se ligjet demokratike ne fuqi e pengojne.

ndersa kur vjen nga rruga, ti nuk pyt me per ligjet ne fuqi, se vendos te tuat. Napoleoni SHTIU me TOP mbi protestuesit, ( qe e kishin bere mode te protestonin perdite per çdo gje) dhe beri çfare deshi pastaj ne ditet ne vijim. per tre minuta e pastroi sheshin tjetri.

ketu po flitet per menyren se si do ta beje revolucionin, nga rruga, per kete logjikoja une. Sepse zhdukjen e te huajve nga Franca teknikisht mund ta besh edhe me menyra elitare. Ka Stalker filma utopike per kete.

Nga pikpamja e rruges nuk ka asnje dallim midis rev francez dhe revolucionit rus.

ti lal ke llogjike te mbrapshte. ke llogjike speciale. zogu nga rruga e mori pushtetin. nuk beri gje revolucion, as desh te bente. kete e beri Noli. Zogu desh pushtetin vetem, dhe u bo Mbret. c’est tout.
s’ka çfare nderlikon me shume me revolucion. s’po flet tjetra per revolucion apo se çfare kupton ti prej kesaj fjale. tjetra do me bo ndryshime. dhe vret mendjen mbi çeshtjen. kerkon PUSHTET TE VERTETE, te kete gjithçka ne dore, se ndryshe asgje ben nga ato qe ka si objektiva politike apo personale.