Fund dite

Po vdes edhe kjo dite.
Diafragma e muzgut ngrihet drejt perendimit,
flladiten corcafe te bardhe,
si skenografia e nje krimi.

Ne hon te muzgut,
silueta e tim eti tymos nje cigare.
Si ne nje teater kukullash,
nje hije me fytyre kali me terheq…
drejt kufijve te moralit.
Nje kenge femijesh
profetizon te nesermen.

Ne zgrip te muzgut,
dita jep shpirt.
Im ate ndez nje tjeter cigare,
per te bere drite ne mendimet e mia.

3 Likes

Nuk e dija qe ishe profesionist dhe ne Poezi. Urime !

bukur, me lidhje ,

1 Like

Pjer e more mesazhin tek telefoni belg qe te nisa dje pasdite ? Se u bera merak…

e morra xha tani, e morra :grin: rrofsh,
vetem lexoi ngadal dhe mba shenime :heart_eyes:

xha tani, kafenete nuk punojne, se telekomunikacioni punon :yum:

Cfare lidhje? Lidhje me cmimin e kafes, qoftes, birres?

Megjithate per info Pjer , te njoftoj trishtueshem se ne Cerrik qysh nje jave me pare , qepa e thate kushton 1200 leke te vjetra , ose 1£uro ne shqip. Abuzime Ka dhe me domaten dhe portokallin.

une qepet i blej 5 kg = 2 euro, qe i thone 0,40 cent kg,
ka dhe me kile, 0,50 deri 0,90 cent.
patatet po keshtu, ketu u rrit pak hudhra dhe xhember, se njerzit morren vesh se luftojne coronen, dhe dyqanxhinjt, e rriten nga 4-5 euro kg e hudhres, ne 6-7-8 euro kg hudhren,
ndersa gember, nga 3,5 -4 euro kg, ne 4,5 - 5 - 6 euro kg.
portokallet dhe limonat, u rriten me 0,30 - 0,50 kg me shume, ndoshta ngaqe edhe sezoni ka mbaruar,
portokallja, nga 0,99 (pra 1 euro kilja), tani e sheh 1,25 - 1,75 , ndersa
limoni, nga 1,60 kilja ato te voglat plot leng, ne 2,30 euro kilja
limoni i madh apo i mesem, nga 2,40 euro kilja, ne 3 euro kilja.
Siduket, ngaqe njerzit po i konsumojne shume keto dy muaj, mars-prill.

Sa I perket parandalimit te koronavirusit , ktej nga nahija ime , konsumohet rakia. Me hudhra , gjize dhe veze te ziera. Po nga lagjja ime bum bum e pi rakine dhe me fasule. Per dreq Kane fillu dhe e pine dhe grate. Ka dje Arta e Dejes ishte Bo tap me raki mare te zjer dy here. Ja kshu Jane punet Pjero.

po ku e gjeti rakin e marese ajo, une kam 10 vjet qe po e kerkoj, dhe nuk po e gjej

Ne Gramsh Ka sa te duash , me kuintal.

ke noi mik andej, nonje qe e ben per vete, jo per pazar,

Cfare jane xhember dhe gember?

Faleminderit per listen shume te detajuar. Po ne prill-maj cfare mendon do konsumojne njerezit?

gember shkruhet, ndersa xhember shqiptohet/shprehet,

ato qe konsumojne vazhdimisht,

Na e perkthe

Pjer ne Gramsh Kam te njohur , por kjo realizohet kur te Vish vet ketej. Ikim te dy , nderkoh qe ti mind te lesh edhe dy kopje V.Q. dreken me fasule dhe pasterma Grabove e ke ngà une. Fundja Kam deshire te hedh ne tregun e Gramshit iden e nje teleferiku drejt malit te Tomorrit. Ngaqe jam frymezuar nga libri yr. Te pres me mall belgjike Pjer. Perqafime vllazerore.

1 Like

une do vij i nderuar, javen e fundit te majit, dhe do rri 3 jave, qe i thone dhe dy javet e para te qershorit.
bileten e kam prere qysh kurri, ne janar, sapo u ktheva nga Lombardia, ku isha me nje mision special.

Pjer, pse nuk shkruan me per udhetimet e tua - speciale ose jo speciale.

Si shkove ti ne Lombardi kur ata jane mbyllur? Apo shkove t’u japesh nje dore personelit mjeksor per te luftuar covid-19?

Çfarë konsumojne njerezit ne prill-maj???
Se me pare ka qene"prill-maj pusit mos ju ndaj" pjerr, apo tani eshte koha e trangullit!!