Fuqia e pabesueshme e mendimeve

Ajo që dikur tingëllonte si marrëzi abstrakte, sot mund të provohet shkencërisht – që truri është kaq i fuqishëm, saqë mund ta shërojë trupin tuaj. A mund të jetë ky një moment përcaktues në historinë e mjekësisë?

1 Like

Fuqia e autosugjestionit.

Budallalliqe me oke. Truni thjesht proqeson informacjonin qi i japin organet e tjera.Nese ha kavjar te maskum si groshe, gazra do leshosh me patjeter :smile:
Ose mos shko ma larg se te ramunit me dore, truni snok gjo. Garbiç in, garbiç out.
Po mund ta kem edhe gabim xhanem. Se vej doren ne zjarr me sy hap :stuck_out_tongue:
Sa here esh mundu ky komshiu im me rrit lesht e tulles a-ha hiç lesh, megjithse truni njaty i prehet, 2 cantim nen lendinen henore

Dime shume pak biologjine. Jemi makina perfekte, mbase kemi edhe funksionin e vete riparimit (disabled)

1 Like

hipnoza ta hedh poshte kete. dhe eksperimentet me ane te hipnozes kane nja dy shekuj qe kryhen. mbase* mendja nuk mund te te riktheje (fatkeqesisht per komshiun tend dhe per shume te tjere) dicka te programuar gjenetikisht, por mbase mund te kontrolloje dhe riorientoje disa procese veterregulluese te organizmit.

*fjala kyce

Po amon mo me lini. Nji here qi du me bo nji teori timen :smile: ta digjni si lekure portokalleje :smile:

vete e ke fajin; ja per keshtu batutash te ngacmojme nga n’cik o Fiqo :smile:

Nejse, çfare dua te them eshte qe hiq epshin e herepashershem per ta pa boten si te komplikume, ne thelb esht krejt e thjeshte:

 1. Siguro mbijetesen
 2. Vdis me nder
  :slight_smile:
1 Like

e para eshte jetesore dhe s’ha diskutim; e dyta morale. ca dmth te vdesesh me nder ne kontekstin e ketij artikulli?

Esht thjesht sofizem. Si puna e asaj ‘thirri mendjes’

1 Like

Shumë interesant shkrimi.
Një e njohur tregonte se kur kishte qenë e vogël kishte vrarë dorën keq dhe mjekët, pasi e kishin operuar, ia kishin hequr shpresat se do të mund ta përdorte. Nëna e saj nuk e kishte pranuar verdiktin e mjekëve dhe çdo tre ore (kish vënë zile të mos e harronte) i kërkonte të bijës të imagjinonte për 5 minuta se e hapte dhe e mbyllte dorën. Sot dora e saj është 100% funksionale.

2 Likes

mendoj c’do nate dhe c’do mengjes e gjej. … marshalla, marshalla
Goxhai Modhi

2 Likes

sikur të ishte kështu ,do e kish rrëzuar lul-berisha edin nga pushteti:joy: eh të kishim ca qereste-tha:bikini:

Jo me kot ofrohen gjithnje e me shume programe meditimi ne spitale si trajtime suplementare per pacientet.
Ne rrafsh personal, meditimi dhe autosugjerimi me kane ndihmuar ne manaxhimin e ndjesive trupore te pakendshme, stresit, etj. Nuk di per mposhtjen e kancerit a semundejeve te tjera agresive, por rritja e mireqenjes se personit nepermjet ketyre dy praktikave nuk me ngjan pakgje.

ku mund te mesoj sesi te meditoje ne menyre te efektshme ?

Shkrimtari Tim Ferris qe u be i suksesshem nepermjet botimit te librit te tij “Java 4 oreshe e punes” (The 4 hour work week) intervistoi 140 njerez shume te suksesshem ne fushat e tyre si pjese e hulumtimit per librin e tij te ri, "Tribe of Mentors " duke u perpjekur te gjeje dhe pershkruaje cfare i ben njerezit te suksesshem dhe a mund te kete paralelizma. Intervistat e tij treguan qe te gjithe keta personat e suksesshem ne nje menyre ose tjeter praktikojne meditimin. Ka shume burime qe ofrojne meditim por jo te gjitha jane te efektshme. Sipas Ferris, per dike qe eshte i interesuar ta praktikoje, mund te filloje me aplikacionin Headspace qe permban praktika meditimi.

Thelbi i çdo meditimi është përqëndrimi. I preferuari im është ai i ndërgjegjes së plotë. Mund të meditosh ulur, duke ecur, duke larë dhëmbët, duke larë enët, duke shkruar. Si funksionon? Përqëndrohesh. Psh. përqëndrohesh te ecja nëse je duke ecur. Si i hedh këmbët, si po merr frymë, mos je ndrydhur dhe kërrusur etj. Me rëndësi është të përqëndrohesh dhe të mos kesh vajtur me mendje në punë kur je akoma duke ecur. Cdo njeri mund të meditojë. S’ka nevojë për njohuri paraprake.

Meditimi ulur (zazen) është një tjetër metodë, e thjeshtë, por dhe e vështirë, pasi kërkon vullnet, sidomos në fillim, nëse ke vështirësi të rrish ulur, pa folur dhe pa bërë asgjë.

 • Pastroje dhe rregulloje vendin ku do të meditosh.

 • Vendi duhet të jetë relativisht i qetë, sidomos në fillim. Kur të bëhesh maestro, mediton kudo edhe në autobus.

 • Vër një zile fillimisht 10 minuta. Më pas mund ta zgjasësh meditimin sipas dëshirës.

 • Ulu rehat mbi një jastëk ose në karrike, me këmbët përpara.

 • Drejto shtyllën kurrizore në mënyrë të natyrshme. Mos u mbështet në karrike.

 • Sytë mund ti mbash gjysëm mbyllur ose mbyllur.

 • Kokën e përkul shumë lehtë.

 • Duart mund ti vësh mbi gjunjë, drejtuar nga qielli apo nga toka.

 • Qëndrimi duhet të jetë i denjë por jo i tendosur. Duhet të rrish lirshëm, por jo i ndehur.

 • Përqëndrohu te kontakti që ke me jastekun, me karriken, me tokën. Nëse të sëmbon diku, ndërroje pakëz pozicionin, por në princip mundohu të mos lëvizësh.

 • C’të bësh me mendimet?
  Ti lesh të kalojnë. Mund ti vesh një etiketë: tip kjo është vërejtje, ky është plan për nesër, etj. dhe i le të shkojnë dhe kthehesh te frymëmarrja. Ti je ulur dhe po merr frymë. Kaq mjafton. Nëse je i pakënaqur me veten, tregohu i durueshëm.

 • C’të bësh me emocionet?
  Nëse je i trishtuar, pranoje trishtimin. Nëse je i gëzuar, pranoje gëzimin. Nëse je i qetë, pranoje qetësinë. E kështu me radhë. Por gjithmonë kthehu tek frymëmarrja.

 • Si të rri i përqëndruar te frymëmarrja?

Një metodë është të numërosh nga 1 deri në 10, çdo frymënxjerrje. Dhe rifillon. Por jo automatikisht, i përqëndruar.

Një metodë tjetër është të shoqërosh frymën me mendje. Nga hyn ajri, ku shkon, si del.

Dhe nëse herën e parë nuk arrin të shkosh as deri te 3-shi pa një mendim në kokë, s’ka gjë, rifillo.

Këshillohet praktika e përditshme, qoftë dhe 10 minuta, por ama me vullnet.

Nëse anglishtja të flet https://www.wikihow.com/Meditate-for-Beginners

Nese di frengjisht te jap une disa regjistrime audio. Variojne nga 15-45 min.
Ushtrim fillestar mund te jete bodyscan.

Nuk ka semundje, ka vetem te semure.
Mund te kemi te gjithe nje lloj truri, por puna eshte se nuk kemi te njejten mendje. Psh hajde mbushi mendjen atij qe eshte i bindur se eshte koke shkence, se nuk eshte koke shkence. Ka lexu revistat shkencore tjetri.
Heretikut i propozoj nje ese me teme: “Krishti dhe revistat shkencore”.

Lexova edhe une nje here per kete punen e manstras e si quhet dhe fillova si budalla duke thene tu ec ne rruge 100 here ne dite: “Jam i pasur” dhe “Jam i bukur”. As me i pasur, as me i bukur nuk u bera。 Domethene pak a shume si puna e leshit mbi tullen e komshiut te Fiqos. Sic thote edhe fjala e urte komuniste: “S’rritet vreshti me urata, por me shata e lopata”.