Gezuar 8 Marsin

Gezuar 8 Marsin, Dita Nderkombetare e Grave te gjitha nenave e motrave tona.

2 Likes

Gezuar, gezuar e t’i thoni “Faleminderit “ grave te Amerikes per kete dite feste. Edhe per 1 majin, punetoret amerikane e kane meriten. Edhe Ciljeta.

1 Like

Merr disa sekonda kohe kete 8 Mars per t’i thene #MeFal çdo vajze, gruaje & nene te internuar, burgosur dhe persekutuar!
Per sakrificen e tyre te jashtezakonshme!

S’ka shembull me te fuqishem te qendreses dhe forces perball egersis se komunizmit! Shembuj qe duhet te na inspirojne ne cdo kohe!
Per gjyshet, nenat dhe cdo grua shqiptare qe i detyrohemi nje #MEFAL!
@idmc_albania
#nottobeforgotten


4 Likes

1 Like

pa pardon , fjales- gezuar ,kam filluar ti frigesohem sepse lakohet shume ,sidomos nga injorantet qe i hasi ne perditeshmeri …Gezuar shen Valentinin , gezuar diten e njohjes ,gezuar diten e gruas , gezuar diten e nenes ( 11 majin ) gezuar diten e emrit , ,gezuar diplomen (pa dije ), gezuar vendin e punes ( pa merite ) gezuar auton ( dhurate ),gezuar kepucet firmato ( nga overdrafti nese i paguan vete )
sot…
Gjithe diten e kalova me, gezuar 8 marsin , Gezuar ,! e gezuar ,Ani ,gezuar edhe ti … e cka me shume ?
Tash fillon histeria e shtyrjes se dhuratave te pranuara kush me shume e kush me pak , kush ku e feston .pispillosjes here me sharm e here pa shije . dhe te krijohet neveria , neveria e vertet …
Mjerimi qendon ne syte e mij kur shof kahjen qe i ipet nje kauze ,kauze jo vetem madheshtore por jetike per civilizim , e ku jemi sot ?
Kauza e kesaj dite eshte harruar , morali i saj nder vite nder popuj injorant eshte degraduar , ( ata te menqurit e realizuan ) vlera e saj eshte komercializuar , e si rezultat kemi nje hiq qe prodhon diferencim dhe komplekse
Motrat e kombit tim nuk e kuptojne qe duke i jap vlere vehtes kete dite, duke materjalizuar dhe priviligjuar vehten ne favor te kesaj dite vetem sa thellojne hendekun e pabarazise . Jane po aq te pavetedishme ne kete akt jetik sa qe haptas japin te kuptojne qe jane objekt vital qe presin nje vlersim ne pozicionim dhe besim si pjese te zhvillimit te shoqerise por vetem si trofe ( ???!!! mos te them argetuese dhe prodhuese ,kaq i ofroj natyra )
Gjuha e trurit kolektiv te motrave te kombit tim ne forme transparente deklaron qe pozita ku gjindet i konvenon dhe e konverton …
ky eshte fati i mendjeve te vogla …
Urime 8 Marsin grua shqipetare ! E festofsh gjithmone ( dhe aq )

1 Like

Ti Dafine po thua qe nje darke me striptista nuk e ndihmon kauzen e emancipimit dhe barazise se femres shqiptare?

shume i lezecm mendimi (per mos te thene ofendues nderskllaverues ) edhe shfenimi eshte pjese e pseudocivilizimit qe e vrej si trend nder snobe te pseudopasaniket shqipetar .
p.s.
veq darke , nuk do ta quaja gjithcka tjeter po , mos ma dergrado rendesine e emrit darke …te lutem !

Pa u futur ne si duhet e si nuk duhet ta perjetojne grate kete date, me duket e mjaftueshme qe sot mendojme pak me shume per njera-tjetren.

ky thirret mobilizim ?
Ashiqare , mobilizim , dhe nje trup mobilizohet vetem kur ndjehet ne gjendje alarmante , e kupton ?
Une kete gjendje mobilizuese ne nje dite te shenuar nuk e vreje ne kulturat e avanzuara ,quditerishte ?( sepse qellimi i dites eshte realizuar , masa eshte shkrire ne nje , nuk ka diferencim qe femres sone i pelqen )

Jo, Dafne. Nuk thirret mobilizim.

OK jo darke. Mbremje tematiko-defrimi.
Megjithate jo te gjithe shkojne ne klub striptizmi per te pare lakuriqesira. Une kur shkova heren e pare, shkova se me pelqenin berxollat dhe me thane qe ai klubi I bente te mira.

jam vegetariane , besoj qe kuptohemi,tash !

:joy::rofl: Dhe me siguri u cudite kur pe femra lakuriq dhe i turperuar doje te dilje me vrap por s’te lane shoket.

P.S. e kam degjuar dhe here tjeter kete excuse per berxollat. I bejne vertete te mira? apo te lezeton me shume duke ngrene e duke pare?

Kjo e fundit. Do t’i prishesh qe do t’i prishesh leket, te pakten shijoje darken tamam. Do dhe syri te ngopet ndonjehere, jo vetem barku. Megjithate varet nga kuzhinjeri

1 Like

Thjesht per kuriozitet: si i uroni grate ju meshkujt e ppu-se?

1 Like

Zhardin, a e di qe kjo feste eshte false, dhe e manipuluar politikisht ngjarja qe e ka krijuar?

Pranej festohet me striptiz dhe Kthupi mush barkun me berxolla.

Grate tona apo te botes, ne pergjthesi?

Pjesa me e madhe e ketyre festave ashtu festohen tiku.

Te dyja rastet.