Gëzuar Bajramin

Besimtarëve myslymanë dhe gjithë shqiptarëve, urime për paqe, bashkëjetesë dhe vëllazëri. Në foto, besimtarët myslimanë që bënë lutjen e mëngjesit të festës së Bajramit të madh, pas muajit të Ramazanit.

Ja me ne fund nje shesh dobiprures. Ja vlen investimi dhe dizenjimi. Ndoshta me vone i shtojne edhe ndonje minare te larte, shume te larte. Ky po qe eshte sheshi allahut.

Gezuar Eid Mubarakun.
Shpresoj qe allahu ti fale keta mekatare qe i drejtohen Bengazit e jo Mekes.

Ky po qe esht organizim politik tu befsha.

Dy gezime ne nje dite. Ka faj Shkaba qe nuk i iket nga ai vend.

13-15k vete ne shesh. Hallall!

E c’kane me shume vendet e Gjirit? Do thush ti naften. Pune e madhe.

Ky praktikimi ne mase vetem ne Meke e Medine behet ketej, brenda territorit te shenjte gjithmone. Ndryshe secili ke xhamia lagjes, ose ke oda vet. Nejse. sot mbase nuk eshte dita per te diskutu keto gjera.

2 Likes

kur te mos i lejne me te falen ne sheh, do te kjijojne grupim politik dhe i kane votat ne xhep, siç i kane ne turqi. prandaj dhe politikanet tane, nuk guxojne te nxjerrin ligje per t’i ndaluar manifestime te tilla.

duket qarte se asnje parti politike e sotme nuk e mbush dot sheshin ne kete mase.

Thashe se foto ishte marre nga Meka…

1 Like

Me vjen edhe pak per te qeshur pasi jane ball per balle me Gjergjin, mbrojtesin e flakte te krishterimit. Skenderbe, Skenderbe sa i bukr je!

1 Like

s’ka mbrojt gje krishterimin se ishte dhe vete musliman qe femije, dmth i edukuar i tille deri ne moshe te madhe. (qe do te thote keshtu siç falen keta ne shesh sot, falej edhe ai deri kur shkoi 44 vjeç)
ai luante vetem me politikat e kohes, per te fituar fonde me armatos dhe pagujt ushtaret.

ai desh me bo histori. dhe e beri.

Skenderbeut i pallohej gruja, Donika, pranej donte me u hy ne histori si njeri i modh si hajdari!

1 Like

s’mund te kuptohet nga nje minable njeri, ajo qe deshi ai te realizoje. te jetoje ti ne kohe te tij me siguri do ta konsideroje Idiot qe guxonte te luftonte Sulltanin me nje grusht barinjsh. s’kishte asnje shanc te fitonte.

per te mos thene qe shqiptaret e shane per 150 vjet, luften qe ai u beri osmanve, duke demtuar ATA VETE ekonomikisht dhe me tej. me pas pastaj filluan ta konsiderojne si Hero, se ai arriti dhe u be Legjendar.

si t’fitonte, si te mos fitonte, u pa puna, gruja ju pallu dhe ai hyri ne histori dhe u be hero kombetar per kete shkak. Njesoj si shkrimtaret e mdhej qe nuk ja japin femrat, pranej shkrujn, e behen t’mdhej.

1 Like

s’eshte çudi qe gruja t’i pallohej se u martu plak.

e s’eshte çudi qe t’ja kete pallu i nipi Hamza Kastrioti qe ishte çun i ri.

Tobe Stafkullah…tamom muhabet Bajromi

4 Likes

s’besoj te ishte ai. dhe e di pse, sepse Hamzai ishte me trimi nder shqiptaret e asaj kohe dhe mendonte t’i zinte vendin kur Skenderbeu te plakej. mirepo kur ky lindi femije (qe do te trashegonte Fronin Shqiptar) Hamzai atehere shkoi dhe u be me turqit, sepse ai s’kishte me asnje shanc te kryesonte shqiptaret. (pra Hamzai s’kishte asnje interes vetjak te bente me barre Doniken, se femija e saj do t’i zinte fronin, duke qene mbreterit hereditere.)

keshtu e shpjegon “tradhetine” e tij, nje shkrimtar, filozoz dhe matimaticien i kohes.

kurse nje filozof, fizikan dhe linguist francez e ka shpjeguar me faktin qe Donika genjeu Hamzen per daten e ardhjes se mestruacioneve, dhe Hamza u nxitua te “tradhetonte”. Po te kish pas pak durim, atehere do te kuptonte qe trashegimtari do te ishte biri i tij kopil hajdar dhe nuk do te tradhetonte atdheun.

Lol :joy::joy::joy:
Per hajer kjo e qeshme.