Gezuar Festen e Grave

Ju uroj te gjithe grave, nenave e motra Diten e 8 Marsit.

Gjithashtu, megjithese me vonese, ju uroj mesuesve festen e 7 Marsit.

4 Likes

Si 8 Marsi edhe 14 shkurti jane dite mbushur plot me hipokrizi.
Megjithate Gezuar 8 Marsin!

1 Like

E ke bezdi te na thuash cfare jane keto hipokrizite?

Nena eshte i vetmi person qe te do para se te te shohe… gezuar :blush:

Gezuar dhe mesuesve, te mos harrojme qe 7 Marsi eshte dita e gjuhes shqipe qe na mban si magnet te lidhur me njeri-tjetrin.

1 Like

Lexo statusin e dikujt ne FB.Besoj se do te marresh pergjigje:
Nuk e zgjedh vete te jesh femer apo mashkull. As fetusi brenda ne barkun e nenes nuk te pyet ty si do te dalesh. Te pelqen te jesh e bukur, e gjalle, turbulluese, por nuk te pyet kush. Te sjellin ne jete dhe kaq. Madje te vendosin dhe nje emer si Lumturie, Shpresa, Lule, Fatbardha etj dhe vone e kupton qe ske lidhje fare me emrin qe mban. Ti do luash lojen qe ka vendosur Lojtari i Padukshem pa te pyetur, nese, je dakort apo jo. Do luash dhe do shohesh lojtare te erret si nata, te qarte si drita, do shohesh lot tek gjithe lloji yt, ke pare dhe do vazhdosh te besh ashtu sic ke pare, duke u perkujdesur per burrat dhe per gjithkend qe te rrethon, por asnjehere nuk do te dalesh jashte rregullave te lojes. Nuk ia ka ngene njeri te meret me ty. Nuk ia kane pasur ngene asnjehere. Do kujtohen per ty kur tu duhesh per dashuri, seks, ndihme, kur te duan te behesh nene, edhe kjo per egon e tyre qe te riprodhohen, sepse duan te shohin pasardhesin e tyre. Do te urojne ne nje dite te vetme, jo ate te ditelindjes, por ate qe ka vendosur historia, pikerisht daten e sotme (8 Mars). Dhe kjo e shtremberuar sepse te urojne dhe nuk te inkurajojne per te luftuar, per gjithcka qe dhe vete ata e dine. Sa lind kjo dite ne mengjes mezi presin te ngryset shpejt qe mos te te shohin sesi ti perpiqesh qe te “gezosh”. Dhe ti gezon sepse e ke pranuar keshtu sic ta kane servirur. Nese do vendosesh te veshesh pantallona dhe te luftosh ndaj asaj qe ti se deshiron, do perbuzesh, do perflitesh, do braktisesh, pse jo edhe do vritesh, do masakrohesh me sopate, apo do fluturosh nga kati i peste apo dhe i pare qofte. Po guxove te ngresh ti sopaten apo dicka tjeter do te quhet krim dhe do denohesh. Do mbyllesh ne qeli te ftohta dhe do meren me ty ata lojtaret e erret e siperpermendur duke zbrazur gjithe vrerin qe kane per ty, por askush s’do meret me pse-te. Po vdiqe ne rrethana qe na i denon “morali”, s’do te vije njeri ne varrim. Edhe ne ate bote do shkosh vetem, do te vene nje gur tek koka ata qe te vendosen emrin…
Keshtu qe luaj lojen si te ta ndjej se ne te gjitha rastet s’ja ka ngene njeri per ty…

1 Like

gezuar!

1 Like

Enveri e boni festen e nones, pasi i qhiu nonen vendit.

https://www.youtube.com/watch?v=PKMqZP6awrE

Ky statusi i dikujt ne FB qenka per ty e jo per ne. Per misogjinistet.

U shpall edhe armikja e dites se sotme nga komuniteti i femrave te cmendura dhe atyre lesbike:
Poshte gruaja e Kryeministrit te Kanadase!

Gezuar oj gra gezuar.

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/03/08/video-edi-rama-dhe-grat-shfaqjet-e-sh-mtuara-n-publik

Pirdh,pirdh,ti me gjithe laps.

Si u bo puna e atij vetingut mor Pjeter :joy:

E shtyme per mandatin e dyte. :grin:

E mora vesh …prape Sali Berishes i mbeti firma fundit als President :v:

Do hy ne histori si protesta me e gjate ne historine e opozites ne shqiperi,
Faleminderit Z Basha per mos nenshtimin ndaj regjimit.
Tashi pirdh ti Pjeter.

Eshte renduar shume kohet e fundit. Me siguri qe nuk kurohet dmth nuk i pi ilacet. Ose pi ilacet qe i jep saliu, dmth ilacet e gabuara.

Blej nje kundra gaz ti ate bej , njehere te falem , ket rradhe ehe…:joy:

Skizofrenia është një formë e përsëritur dhe shpeshherë kronike e sjelljes anormale që i referohet asaj që shumë prej nesh e quajmë “çmenduri”. Psikiatri zviceran, Eugen Bleueler, ka qenë ai që ka përdorur nocionin “skizofreni” për herë të parë, fjalë kjo e cila vjen nga greqishtja dhe do të thotë “shpirt i ndarë”. Psikiatrit e klasifikojnë skizofreninë si psikozë. Me këtë ata nënkuptojnë një person, i cili nuk mund t’i dallojë mendimet, idetë, perceptimet dhe imagjinatat e tyre intensive nga realiteti, perceptimi i ndarë, idetë dhe vlerat që njerëzit e tjerë në atë kulturë i mbajnë si të vërteta.

Kjo dite ne Shqiperi vetem sa na kujton sa shume perdoret “lufta per barazi gjinore” - nga Basha, Rama, shoqeria civile, mediat- secili per te te rritur pushtetin e mireqenien e vete.
Por realiteti eshte se- kemi gra ministre, deputete e drejtoresha - zeri I asnjeres nuk degjohet per te kundershtuar liderin, ne mbrojtje te grave e te ardhmes, - asnje shembull projektligji a iniciative nga keto gra se bashku per ato te tjerat qe nuk kane mundesi as te rriten e jo me te bejne zgjedhje e endrra pertej nje martese ku te pakten do mbajne barkun me buke- asnje proteste ndaj ketyre liderave qe I perdorin per perqindjet e jo per idete, pastaj paguajne gjobat. Vetem mburrje per “arritjet”, perbuzje ndaj grave shtepiake, por e vetmja gje qe kane arritur eshte te kthehen nga zbukuruese te shtepise ne zbukuruese te zyrave e mitingjeve. Kjo me trishton pa fund sot, ne kete dite nuk bej dot nje bilanc pozitiv ku nje grua te kete me te vertete perkrahje per idete e saj inovative duke dhene rezultat te vlefshem per shoqerine.

2 Likes