Gjeniu 5 vjeçar shqiptar që ka lexuar 700 libra

https://blog.urbanus.al/2017/04/07/gjeniu-5-vjecar-shqiptar-qe-ka-lexuar-700-libra/

1 Like

Ja nje lajm i mire nga Albanistani.
Me kujton Lizandrin kur ishte i vogel.
Urime gjeniut!

Prite shkaben me emer te ri kur te thote pak a shume se dhe ai eshte gjeni sepse ka pare te gjithe videot e liveleakut

2 Likes

Nje gje qe nuk dine albaninstanezet e amerikes, eshte se ky fenomen quhet wunderkind, dhe nuk eshte e thene qe wunderkindet te behen gjeniale kur te rriten. Per shumicen e tyre fenomeni i gjenise se parakoheshme ndalet ne adoleshence (dmth kur fillojne problemet e pallimit) dhe behen pothuajse medioker si te tjeret, nje pakice vazhdon me tej udhetimin drej gjenise, njekohesisht dhe pallim, si ne rastin e Moxartit, Norbert Wiener, etj.

2 Likes

Jane shtuar shume shyqyr, per te kompensuar mangesite mendore qe kemi ne moshat e medha :slight_smile:

Gjenialiteti eshte te shpikesh dicka, te besh dicka aktive. Leximi eshte pasiv. Nga lexuesit ska ardh shume ne kete bote.

Cdo femije ne ate moshe duhet te kete lexu 1000 comic books

1 Like
1 Like

Yea yea ka lexu qe 2 vjec thote aty. Eshte gjeni.

Nese shtytja ka ardhe nga prinderit, leximi etj e ben robot.
Gjeniu mund te jete edhe analfabet.

1 Like

Gjeniu mund te jete edhe analfabet.

Mire e ke, por çeshtja qe ne na intereson konkretisht eshte:

A mundet gjeniu te komentoje ne Peshk?

(sepse tanime dihet qe fuksi 5-leksh, makroekonomisti, mikroekonomisti, laissertomberisti kallomisti mund ta beje)

Yes you/we can

Gjithe nivelin medioker e idiot ne e quajme sot gjenial, legjende, i madh, i papare. Futja kot.
Peshku eshte blog i kontaminuar. Me spica ad hominem. Anetare me emer e mbiemer, lepires te politikes, qe diskutojne ketu paanshem dhe objektiv :smiley: …pastaj qe zhduken pa lavdi.
Blog per fuksa krenarë e heronje te fyer e turperuar.

Mire e tha Bleta, qe keta gjenit e vegjel, kompesojne mangesite qe kane te rriturit ne Shqiperi, e sidomos vendim-marrsit :grinning:

Kujtova se mosha me e vogel qe mund te hapje llogari ne Facebook ishte 13 vjec.

i nderuar, kete koment qe bere e zevendson “1 like”. Ndaj dhe 3 mosketieret e peshkut e bene kete versionin e ri qe nuk te pelqen aq shume zotrote

Po ne pleqte, keto versionet e reja mezi i kapim. Shyqyr qe ju kemi juve te rinjt qe ambientoheni shpejt me çdo gje te re, ambjent qe vjen dhe pak era korrupsion.

Pjer, per cfare korrupsioni po akuzon peshkun dhe administratoret?

“Kur ske gje te mire per te thene, sidomos per nje femije, mos ha mut kot”, poplli…

2 Likes

E kshu kujton gjithmone ti po ne fund zhgenjehesh.

http://jetaoshqef.al/artikull/146946.html