Goran Bregoviç(Горан Бреговић) në Korçë

Shumë personazhe të njohur publike kanë bojkotur festivalin e Korçës, në të cilin do të jetë i ftuar edhe këngëtari serb, Goran Bregoviç. Këngëtari serb, që dikur iu këndonte ushtarëve vrasës serbë për masakrat që bënin kundër shqiptarëve të Kosovës, është i ftuari special në festivalin që mbahet çdo vit në qytetin e Korçës në vendin tonë.dy kurvat

Ndërkoh që nga ana tjetër, nënkryetarjae Bashkisë së Korçës është shprehur se ky festival do të vazhdojë sipas planit dhe Bregoviç do të jetë i pranoshëm në festë.

Ne nuk e tërheqim pjesëmarrjen e Bregoviç nga Festa e Birrës sepse refuzojmë të pozicionohemi politikisht në këtë debat. Nuk ka asnjë qasje politike pjesëmarrja e një këngëtari lindur në Sarajevë dhe që në njohurinë tonë para se ta kontaktonim për ta pastur pjesë dhe e kemi të saktë nuk ka pasur asnjë lloj pozicionimi as kundër shqiptarëve as kundër kosovarëve”, ka thënë ajo.

Ndërkohë reagimi i radhës vjen nga Drejtori i Transporteve blendi Gonxhe në një koment në gazetën Shqip

"Qëkur të jesh sllav është krim?! Po 1 milion turistët sllavë përse po i mirëpresim? Po Hitlerin përse e dënojmë? A na lejohet kjo histeri dhe a duhet të heshtim? JO! Stuhia nacional-provinciale kundër Goran Bregoviç, selitur portaleve, nuk ka asnjë lidhje me artin e as me krenarinë, aq më pak me qytetërimin. Me gjasë, mos vallë vjen prej pezmatimit “re-vv-olucionar” nga suksesi i nismës “Open Balkans”, makroprojekti politiko-ekonomik i mendjeve të hapura të Ballkanit?

Nëse një personazh i një autori thotë një marrëzi, nuk është e thënë që kjo marrëzi është detyrimisht kredoja e autorit, ndryshe nuk do të bridhnin Gjashtë personazhe në kërkim të autorit, dmth në kërkim të krijuesit ose atit të tyre për ta vrarë në përputhje me Kompleksin e Edipit. Fakti që herë pas here futen në vallle edhe 600 mijë lexues ose spektatorë që kërkojnë atin, tregon që autori krijon jo vetëm personazhet, por edhe lexuesit ose spektatorët.

Tani të gjithë antikomunistët internacionalistë,rreshtohuni me serbin . Të gjithë pozdravo- jevgit inferiorë,ndërkombëtaristë,shumkulturalistë,përbotistë,krahinariste,antikombëtaristë,të shkojnë te ky tipi dhe të paraqesin nënshtrimin qytetërimor,kombëtar dhe njerëzor.
Janë të mirëpritura argumentet sorrosiste të tipit " ç’lidhje ka të qënit këngëtar me politikën", “Pse, ça kanë serbët”, " ta lëmë të kaluarën pas", etj,etj.

Ne fillim i thonim njeri tjetrit “ne Shqiperi nuk paskan mbetur shqiptarë”, por kjo paska qene gjysma e se keqes.
Ne Shqiperi nuk kane mbetur as njerëz.

FB_IMG_1628519208137

po pres me padurim realizimin e profecise time se ciles po i afrohemi dita dites:

Shqiperia e Madhe do te behet kur Shqiperia e Vogel do t’i shpalle lufte Kosoves.

(ose anasjelltas, ndoshta, varet nga konjuktura me serbin dhe trokellima e boleve te Marlonit)

Nese I lejojme vetes fobi serbe apo I paragjykojme te tjeret per shkak te kombesise behemi po aq te keqinj sa persekutuesit tane .deri tani degjoj se paska frymezuar ushtaret serbe per masakra po askush nuk po jep fakte .Bile dhe ballist morina i cili desh futi Shqiperine dhe serbine ne lufte deklaroi se ky nuk ka frymezuar urrejtje .

Nuk eshte personale, ama ne Shqiperi kerkojne fakte pse te mos shkerdhehen me çetnikë.
Keto fakte i kerkoni nga nëna e motra qe ju grine femijet ne thika para syve.
Nejse, edhe ashtu farë e humbur jeni. As Zoti nuk mundet me ju shpetu.

Po ky kengetari ne fjale a eshte perlyer ne krime?a jane te gjithe serbet cetnike?greket na kane shfarosur ne te njejten menyre dhe jo vetem qe s’kane kerkuar falje po na konsiderojne ende kriminele lufte e megjithate kemi marredhenie te mira .bile nje nga patriotet me te medhenj te kombit tone ,delta pellazgu ka vite qe kredh sufllaqe atje .

Serb të mire edhe duhan te keq, nuk ka.
Edhe po, per mua, te gjithe serbët jane çetnike. Nuk e kam vetem emocion kete, por e kam edhe bindje.

Alba, kam pershtypjen se te mungon Arbani.

Screenshot_20210809-202405

1 Like

Në fakt,boro-ramizi,po të kishte bole,do i thoshte albës jevgë. Por ai inatin e ka me shqiptarët dhe jo me serbofilët që janë kryesisht të grupi " antikomunist". Jo më kot shkon me " ujrat" e serbofilëve.
Ai flet nga pozita halilmatoshiste. Serbokosovar. Kërkon shkaqe për tu kapur me shqiptarët dhe është në të njëjtën linjë me " goranët" e salës.
Armiqësimi me shqiptarët nacionalistë,dhe mirëkuptimi me serbofilët,është hap i i parë drejt rikthimit në jugosllavi.
Kosovarizmi është fitorja e bregoviçit,dhe atij i shërbejnë të gjithë ata që më pretekste fëminore janë kundër shqipërisë së madhe.

vetem Lymi i Tutit nuk e ka thene te veten per çeshtjen Kosove-Shqiperi. Me siguri ai do ta kete çelsin per ta zgjidh kete çeshtje te koklavitur intelektuale.

Autori:Anonim nga Shqiperia e huazuar nga Enver Robeli

Gjithmonë e kam patur mendimin që brezi i Ramës është brezi më i degraduar që mund të ketë qenë në Shqipëri. I formuar në periudhën kineze, i rritur në varfërinë e tollonave të viteve ‘80 dhe ‘90 se ka patur mundësinë të zhvillohej kulturalisht, sidomos në drejtimin muzikor. Duhet të dimë që muzika është elementi i parë kulturor që merr njeriu që kur lind, dhe ky brez deri 20 vjeç është rritur me idenë që Vaçe Zela dhe Luan Zhegu janë këngëtarët më të mirë në botë. Jam i sigurt që këtë e ka patur dhe Rama sepse familjarisht nuk ka origjinë muzikore (Vunoi s’ka këngë qytetare).

Ka patur një pakicë (ku përfshihet Rama), që për arsye se ishin fëmijët e udheheqjes komuniste dhe shpures së vet, kishin magnetofon në shtëpi dhe mund të dëgjonin muzike të huaj. Prevalonte muzika italiane dhe jugosllave, por jo rocku shqiptar i Kosovës (grupe si Minatori, Gjurmet, apo këngëtarët Muharrem Qena, Violeta Rexhepagiqi, etj etj). Kjo sepse nuk mund të lejohej që në gjuhën shqipe të kishte muzikë rock. Ndaj ky brez u rrit me perceptimin që në Kosovë ka injorancë në muzikë. Edhe në ato pak raste kur TVSH jepte këngët e Nexhmije Pagarushës apo Esat Bicurrit këto me shumë pëlqeheshin nga qytetet e veriut të Shqipërisë por jo nga jugu ushtarak.

Kjo gjë solli një problem shumë të madh tek ky brez. Nuk kanë kënaqësi të këndojnë këngë të kohës (moderne) në gjuhën e tyre, por vetëm muzikë folklorike. Modernizmin e shohin vetëm duke kënduar këngë në gjuhë të huaj.

Ironia është që shqipot në Shqipëri kujtonin se ishin superiorë ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe akoma s’e kanë kuptuar që janë populli me injorant në Europe përsa i përket kulturës moderne.

Të gjithë e kujtojnë se çfarë ndryshimesh sollën në muzikën shqiptare këngëtarët kosovarë që në Festivalin e RTSH-së deri në koncertet në Tiranë dhe në rrethe. Jo vetëm ne muzikë por dhe në shprehi teksti dhe fonetike, duke dhënë një kënaqësi të veçantë të dëgjimit të gjuhës shqipe e kombinuar me tingujt mahnitës.

Më poshtë po rendis disa arritje, të cilat i krahasoj me muzikën në Shqipëri:

-Aktualisht i gjithë tregu muzikor shqiptar në Shqipëri është i pushtuar nga Kosova. Konkretisht filmat e prodhuar në Kosovë janë fitues çmimesh ndërkombëtare dhe marrin pjesë në festivale prestigjoze si i Cannes apo Sarajevës. Në Shqipëri po bëjnë film nga romani ordiner i Dritëro Agollit.

-Aktorët e Kosovës dhe trupat teatrale kanë bërë shfaqje në të gjithë Europën dhe SHBA. Tek ne shkojnë vetëm në Kinë ndonjëherë.

-Në Kosovë bëhen 3 festivale filmi ku vijnë si pjesmarrës regjisorë dhe artistë ndërkombëtare. Tek ne mezi mblidhen 50 persona.

-Në Kosovë vitin tjetër bëhet eventi i madh kulturor i artit vizual ” MAnifesta”. Tek ne Galeria e Arteve mbahet akoma tek pikturat e komunizmit.

-Në Kosovë fitojnë medalje ari në olimpiadë. Tek ne kjo s’ndodh.

-2 ndër kitaristët më të mirë botërorë të kitarës klasike; Petrit Çeku dhe Agron Peni janë nga Kosova. Ne s’kemi fare.

-Kosova është një ndër qendrat e animacionit 3D ne Ballkan. Tek ne vuan të gjesh një grafist të mirë “Photoshop”-i.

-Shto këtu dhe Rita Orën, Dua Lipën, Era Istrefin etj etj.

Çfarë ndodh në Shqipëri?

Gjithmonë mendoj që nga kosovarët ne na dallon fakti që ne s’kemi ndërgjegje. Mungesa e ndërgjegjes bën që të justifikohen të gjitha krimet dhe vjedhjet. Rama e ka kuptuar këtë gjë sepse e ka vetë dhe e përdor më së miri duke viktimizuar dhe qytete të tëra si Korça në rastin e koncertit të Bregoviçit.

Korça fatkeqësisht ka pësuar në kohën e Rilindjes Socialiste një degradim kulturor të frikshëm. Të gjithë aktorët e Teatrit të Korçës ishin pro prishjes së Teatrit Kombëtar dhe ndërkohë dilnin protestonin kundër UEFA-s për rastin e Skënderbeut. Për ironi të fatit muzeumet në Korçe më shumë i vizitojnë shqiptarët e Kosovës dhe pothuaj aspak të Shqipërisë që e kanë mendjen vetem të ushqehen.

Rama duke dashur të ketë nën kontroll çdo gjë, po investohet të risjellë kulturën e komunizmit në formë të stilizuar. Jo më kot u financua Bunkart, jo më kot bëhen këngë me këngëtare surrogato të komunizmit nga bashkitë. Jo më kot u be stil alla “James Bond” shtëpia famkeqe e Gjetheve, jo më kot tema e pjesëmarrjes në Bienalen e Arkitekturës në Venezia ishte fqinjësia e mirë në komunizëm (ku spiunonte gruaja burrin) dhe jo më kot Blendi Gonxhe shëtit me makinë Gaz në retrot e tij të shëmtuara ish-shefin e Sigurimit në Pogradec.

Nga teatri dhe opera janë përzënë prej kohësh regjisorët e huaj dhe janë shkëputur marrdhëniet me Kosovën.

Ka një bojkotim masiv të institucioneve kulturore te Kosovës nga institucione shqiptare.

Kjo vihet re dhe në popullsinë e gjerë. Shqiptarët e Kosovës si në dimer dhe në verë organizohen me dhjetra autobusë dhe vizitojnë të gjithë qytetet e Shqipërisë. Nga Shqipëria nuk e bëjnë këtë. Në lokalet në Kosovë gjithmonë dëgjon këngë qytetare korçare, çame, shkodrane, etj. dhe vetëm në Shkodër dëgjon muzikë qytetare të Kosovës.

Mungesa e solidaritetit

Një fenomen shumë shqetesues që ekziston në Shqipëri është mungesa e solidaritetit mes vedit. Ne behemi solidarë dhe kur një kamion shtyp një francez në Paris por jo mes nesh dhe kosovarëve.

Kjo vjen sepse në komunizëm baballarët dhe mamatë tona dilnin në turma duke u gëzuar për dënimet me pushkatim në komunizëm. Dhe kur s’do komshiun s’ke si të duash Kosovën.

Ne rastin e atyre maskarenjve që janë pro Bregoviçit kjo reflekton më shumë, sepse tregon jo vetëm mungesë humanizmi por dhe jam i sigurt që janë injorantë jo vetëm ndaj muzikës aq të bukur të Kosovës por dhe ndaj artit në përgjithësi.

Rama është përfaqësuesi politik i këtyre njerëzve. Duke mos patur moral dhe ndërgjegje (rastet kanë treguar se piktorët s’e kanë për gjë që mbasi të mbarojnë pikturën të shkojne me prostituta) ai me shijen e tij kriminale kënaqet kur provokon njerëzit dhe i fut ne konflikt duke realizuar shijet e tij perverse.

Për të arritur qëllimin e tij të deleguar për të armiqësuar shqiptarët e Kosovës me shqiptarët e Shqipërisë.

Por kosovarët janë shumë më të zgjuar se ne dhe nuk e kapin atë grep.

1 Like

mos ishe duke pritur kete reagim Inkuzicion ?

p.s.
e verteta eshte qe une jam rritur me goranin e zhelkon por para se ti degjoj ata belbezoja qe ne femiri gjethet e Dafines te Avni Mules , me goranin e tifen se lere me me alenin kam gdhire studimet nen ritmin e tyre , e megjithate jam kunder hapsires dhe nderit qe ju beri i krisuri … qy ai dha vatanin per ata, lere hapsiren e podiumit …

un nuk pres asgje nga ferri, e asgje pozitive nuk mund te pritet nga ferri, perveç vetendergjegjsimit qe je ne ferr, qe eshte fillimi i mire e gjysma e punes. Kam nje jete qe degjoj vetem maskaralleqe per kete çeshtje qe eshte shembulli me i mire i absurdit te politikes, nuk besoj te kete me absurde dhe nuk di te kete. Ndoshta ka me absurde ne Afrike ose ne Nagorni - Karabak, por un nuk di, nuk kam shume kulture politike.

qenke per keq dhe ti fare ne kete drejtim por nuk ma kalon mua …
p.s. a i mbledhim sikurse sofrabezin katerceperisht dhe i hudhim ne kant te berllogut…?

ai ishte Vizhgus ne zgjedhjet e kalume edhe si ka dal akoma entuziazmi

qe te bejme gare bashke, kush eshte me mire e kush eshte me keq, un di vetem ku jam une me pak a shume, ndersa nuk di ku je ti sepse - siç kam thene edhe here tjeter - nuk kuptoj komplet komentet e tua. Por mos u shqeteso, moskuptueshmeria ben pjese ne klimen e absurdit politik(a ne plan te pare), e nga kjo pikpamje je me mire se une, je me kohen, je tu bo qef t’modh me moden e sotme te sharjes se Rames si spijun serb.

e verteta eshte qe une Inkuzicion shkruaj per vehten time ,qjefin tim , jo qe te me kuptojne tjeret . ( faleminderit prejt jush te gjitheve, qe me leshoni rrugen e me kurseni sepse dijqe kaloj kufinje shume here)
diferecohemi une e ju ne amplituda variable sepse une politiken e dominoj por ate gjeo ( provicnializmat me zene frymen me asociojne ne keneta ) ju shkencat …( ti e dine , hahah)
p.s. te lutem per pak respekt te asaj qe une shkruj . sado pak do te duhet te kem shprehur nje intelekt ne te thenen time dhe ju do te duhej deri me tash te krijoni nje imazh ne vlersim per mendimin tim , ndjehem e ofenduar nese ju perceptoni qe intelekti im ramen tuaj e nominon shpiun . Ramen tuaj e akuzoj vetem per 2 gjera dhe ndjej pergjegjesi penale ne ate qe them . 1 . vjedhje te vleres monumentale kombetare per perfitime personale dhe 2 … shizofreni …
por e keqja eshte qe sherrin ja shofin 7 kojshi , thote nje shprehje e vjeter , shizofrenise se tij …