Greqia del nga kriza

Komb i zhvilluar?

Kemi pas disa experts ketu qe benin prognoza gjeniale se si me vithisjen e greqise do ngrihej shqiperia si fuqi rajonale me ed ramen yll karvani .me c’shikoj greqia eshte hala aty e shqiperia hala miza ne bithen e kalit Europe .

1 Like

Ne faket keto lloj strategjish behen kudo, ne fund te fundit kapitalizmi keto ka, kur te shohin poshte te japin edhe nje shkelm tjeter. Kur ndodhi Brexit, bankieret franceze e gjermane po ferkonin duart se do behej bordello e do t’ja fusnin Britanise sa krahu. Problemi thelbesor eshte qe pulitika eshte sport i veshtire dhe shqiptaret s’dine ta luajne se po te dinin, mund ta shfrytezonin kete situate dhe te benin me shume progres keta 10 vjet.

Nje greqi e pasur eshte ne favor Te shqiperise dhe anasjelltas .shiqo USA -Canada vs USA -Mexico.

Fqinjesia eshte shume e rendesishme per nje vend, jo vetem nga ana ekonomike. Shiko sa shume kane perfituar ceket dhe polaket nga gjermanet, pavarsisht gjullurdirave te Luftes se Dyte. Qytetet me arkitekture me te bukur ne Poloni jane ato, ku ka ka jetuar nje shumice gjermane (kush ka qene ne Breslau e di se per cfare flas). Sec ishte nje komentues ketu, qe solli shembullin e Estonise, nje vend me pushtime te gjata nga te huajt, po qe po ben progres ekonomik. Nuk eshte cudi kur ke patur suedezet dhe nje elite aristokrate gjermane ne vend. Greket nuk jane fqinj i mire per ne shqipot, as turqit dhe as serbet.

greket nuk jane ne rangun e gjermane ve por nga prosperity I tyre I madh ne krahasim me shqiperine dicka perfituam dhe ne .figura Te cquara pellazge si delta pa dhembe ushtrojne talentin e tyre sufllaqe beres :blush: seriozisht nuk di si do Te kishte vajtur filloi I shqiperise nese 600 mije shqiptare nuk do ishin ngulur atje .

Na vjen mire per vendin ku ka lindur demokracia.

o jehovaicë,po greqia shqipëri është! të tjerat janë të ndërlikuara përb trurin tënd iliatolist!

po kur ta kam thene une te njejten gje - ne kuptimin qe ti nuk ndjehesh tradhetar i atdheut sepse te duket se vetem je spostuar ne atdhe njesoj si me u spostu nga Kombinati ne Vaqarr -, me ke baterdisur me te shara.

E shqiperi eshte greqia nuk diskutohet fare .dil ne omonia e thuaja grekeve .evgjitet e mutit na kane vjedhur kombin e historine :blush:

jo,përkundrazi, e kam thënë vetë disa herë! shtetit të shqiptarëve ortodoksë ju bë një trushplarje e fortë,e dhunshme dhe e gjatë. u bë martesa e detyruar me greqinë e lashtë dhe gjuha e feniksave libanezë ju imponua shqiptarëve naivë. pak a shumë si përpjekja për ‘‘kombin’’ kosovar sot. lufta qytetare midis shqiptarëve ortodoksë e myslimanë u paraqit si kryengritje greke kundër turqve e plot përralla të tjera! suksesi i priftërinjve bizantinë ka të bëjë kryesisht me % e lartë të albrave nder shqiptarë.

Kontradikta jote qe te ben nje qenie absurde, e jo vetem e jotja, eshte se per Greqine propogandon me furi historine alternative, ndersa per Shqiperine mbron me furi historine zyrtare klasike, e prandaj shan vazhdimisht jevge Alben qe propogandon historine alternative per Shqiprine.

E ke kot mbrojtjen qe je kontradiktor duke thene se rasti Shqiperi-Greqi eshte i veçante. Ti ose nuk i ke idene historise kombetare alternative qe e nxjerr historine te çdo kombi pa perjashtim si rrene jevgjish dhe manipulim mafiozesh masone, ose ben sikur nuk di, meqe nuk te leverdis.

permbledhje e mire per Greqine
po shqiperia kete dekade?

ngritja e te semurit ne kembe me inxheksione, nuk eshte noi gjo e re,
puna eshte se kush ngrihet ne kom vete, pa inxheksione