Guatemala

Mes Guatemales dhe Kubes do te zgjidhja, pa me te voglin hezitim Guatemalen. Qe tani e imagjinoj veten, tek shfaqem ne nje lagje te varfer, diku ne nje qytet ne qender te Guatemales. Jam krejt i panjohur, nje personazh i ri, qe ecen me panatllona te shkurtra ne rruget gjithe pluhur. Filloj pune ne nje benzinate, shes ciagre, banane dhe kinkalerina. Dy muaj me vone, martohem me nje grua te sapo divorcuar, qe ka nje vajze me emrin Huanita. Muajin e pare te bashkejeteses, padjteter do te me zere nje semundje qe do me mundoje tmerresisht shume dhe une, qe nuk jam mesuar me te tilla vuajte, padyshim qe do mendoj se nuk do ja dal te mbijetoj. Por pas nje kohe te gjate lengimi, do rilindja me nje tjeter emer, me nje tjeter lekure dhe me nje tjeter fat.
Te vetmet gjera qe do me kujtonin te shkuaren do te ishin ora e babait, nje shenje ne vetull dhe kolla e mengjeseve.

Pikerisht keshtu e ben zoti fatin e njerzve, ndersa pi kafe te zeze, ha kulac thekre, dhe degjon nje ritem latin. Teksa rastesisht, na qellon te kalojme perpara dritares se tij qiellore, duke u bere pjese e mengjesit te tij, ai vendos te na degids diku, ne Guatelame a mbase ne Kube. Edhe pse nuk eshte me ne doren time, midis Guatemales dhe Kubes do te kisha zgjedhur perfundimisht Guatemalen.

2 Likes

arianiti seç ka nje stil te veçante , por une do ta mbyllja keshtu tregimin ;

per çudi nje menjgjez, huanita me çoi nga gjumi me britma ;

  • shpejt, shpejt, hec se erdhi dita jone, - duke me kapur per krahu e pashe veten ne mes nje turme qe po hecte drejt veriut.
  • grua, po jam vetem me pizhame,
  • leri llafet se na erdhi shanci ne dere, nuk e sheh, jemi te tere per amerike,
    dhe vertet, pas ca ditesh, karvani biblik arriti ne kufirin meksike-amerike. bizhamet e grisura me tregonin me te varfer seç kisha qene ne shqiperi,

Pier. Shkuarja ne Guatemale nuk ka te beje me te qenit I pasur apo i Varfer. Eshte nje lloj arratisje nga jeta. Gjithsesi versioni yt hap nje prespektive interesante pasi na kthen be piken e fillimit, ku te gjithe Jane me jerkin te dicka ke, dhe Huanita me te emen.

1 Like

tëmen e sëmës, çbehet mor ç’behet, Huanita me te emen i ngjit virusin e skollomentos Personazhit, dhe Autori ne vend qe personazhit te vet t’i çjerre masken qe ja ka dhene falas Qendra Nderkombetare e Higjenes qe i vje gjynof per robt - ta vrase fare Personazhin me nje fjale -, i jep ketij mundesine e ringjalljes, pra mundesine e riaplikimit te Kompleksit te Edipit persembrapi (ngambrapa me nje fjale).

Prandaj thashe ne nje teme te meparshme se Personazhi ne kerkim te Autorit, tha:

-Bëmë Autor që të vetëvras!

Inkuzitor! Ka nje carje mendimi ne komentet e tua!!! Kjo te ben ty personazh shume interesant.

Po vallaj se cka nje krisje midis t modhit dhe inkuizitorit ?

1 Like

duket si krisje, por ne fakt eshte harmoni po te konsiderosh edhe bolen tjeter simetrike, heretikun e Peshkut vjeter.

1 Like