Guerrilje urbane ne Paris

france%20giletat%20e%20verdha%20-%20france%20gurrilie%20urbane%20per%20ngritjen%20e%20%C3%A7mimit

Te drejtat e fituara eshte e veshtire qe ti humbasesh, e ndodh qe ne Paris per here te dyte brenda nje jave me mijera manifestues (te ashtuquajturit “jelek verdhe”) kane pushtuar bulevardin Champ-elysees per te protestuar kunder rritjes se çmimit te naftes nga qeveria. Ata kerkojne te flasin me presidentin francez Makron.
Kryeqyteti eshte ne kaos te plote pasi protestuesit kudo ku po kalojne po demtojne dyqane dhe ambjente publike. Disa protestues i jane afruar sot mbasdite, pa mundur te hyne, pallatit presidencial. Eshte interesante ngjyrimi qe qeveria e presidentit Makron po tenton ti jape kesaj proteste: po behet çmos qe protesta per rritjen e çmimit te naftes mos te kaloje si nje proteste qytetaresh te irrituar por si nje proteste e organizuar nga te djathat ekstreme siç eshte Front National ("Balli Kombetar) i Marin Le Pen.

Jua them un, mos e diskuto, e majta franceze po pregatitet te riabilitoje Petain.:stuck_out_tongue:

Jo po thone se I sajon shkaba :blush:
Po pse rritet nafta kur ne burse cmimi I saj ka rene ?

nje nga faktoret kryesore te ndotjes ne perendim, perveç fabrikave, jane makinat diesel(me nafte). Shume vende, midis te cileve dhe franca, po tentojne te ndjekin rrugen e rritjes se çmimit te naftes per te shkurajuar personat te blene makinat me nafte. Problemi eshte se ndersa po ndiqet politika e rritjes se çmimit te naftes dhe benzines (dhe natyrish qe kjo çon ne rritjen edhe te lendeve te tjera, midis te cileve dhe ushqimet…) politika franceze dhe ajo evropjane gjeresisht nuk kane arritur qe te krijojne nje ekuiliber ku nga nje ane rritet çmimi i naftes dhe benzines po ama nga ana tjeter ulet çmimi i automjeteve alternative qe perdorin lende te tjera, si ato me energji elektrike, me gaz etj. Keto automjete, kushtojne akoma shume per xhepat e puntoreve te thjeshte. Mesatarisht nje makine hibride Toyota kushton e re tek 40 mije euro ndersa nje makine e re me nafte a benzin mund ta blesh te re nga 12 mije euro e lart… Nafta ne france nuk kish kapur kurre çmimin e 1.5 Euro dhe frika tani nuk eshte vetem rritja e çmimit te naftes por rritja e gjithçkaje qe ka te beje ne menyre indirekte me çmimin e naftes.
120750842-a070e8b6-6fa6-44a7-a24d-ef088332764a

ja çmimi i naftes ne disa vende te Evropes me 19/11

Nje tjeter manifestim kunder seksizmit ne Paris mblodhi shume me teper njerez se ky manifestim i drejtuar kryesisht nga ekstremi i djathte + populistet (nje farsoj i 5 stele italiane).
Por mediat vdesin te shesin zallamahine vetem e vetem te ngrene audiencen. Pak a shume si Astiri dhe lenia ne heshtje e manifestimit te studenteve ne Tirane kunder rritjes se tarifave

2 Likes

Vertet te qan zemra per protestuesit ne Paris apo eshte spond per protestat ne Tirane?

Manifestimi per seksin nuk eshte merite e asnje lloj rreshtimi politik. Grumbullimi i madh i njerzeve per te manifestuar seksualisht eshte merite e vete seksit ne vetvete, i cili terheq njerzine si magnet sepse njerzit e kane vazhdimisht mendjen tek seksi. Njerzve aty ju punon mendja, tek noçka, pastaj ndoshta i rref edhe per politiken e ekstremit te boles se majte apo boles se djathte.

Njerzit me pare se te merren me politike duhet te nGopin deshirat e tyre seksuale - i Modhi :smiley: (duke perifrazuar Marksin, dhe duke u talle me Markuzen)

Krahasime midis ketyre dy manifestimeve, njeri per seksin qe grumbullon me teper njerez, dhe tjetri per paret e benxines qe grumbullon me pak njerez, tregon se Frojdi qendron me lart se Marksi, se fundi barkut qe do noçke, qendron me lart se barku qe do llaço.

Gjithe lufta ne bote behet per ducin e sekretares.

E ka thene stergjyshja ime para teje ate: “Te gjitha luftrat more bir, per di gisht gje behen.”

Me sa me kujtohet shtypi ne anen e qeverise dhe qeveria i quanin komuniste, histerike, te dhunshem dhe studente medioker studentet qe protestonin. Shtypi i djathte fliste per liri e demokraci si gjithmone dhe ne kete menyre kontribuan te dy palet, e djathta dhe e majta, ne reduktimin e protestes studentore.

Jo vetem e kane thene stergjysherit tane, por edhe e kane bere ne praktike, duke filluar nga lufta e pare mitike e Trojes qe u be per dy gisht gje te Helenes “porca troia”.

Ka rendesi qe bolet te trokellijne sa majtas djathtas ne politike, atehere edhe bolet e studenteve do te knoqen tu be qef si perher me lirine ne barrikata me cica jasht viv le frons.

lufta per naften dhe ujin, distopi e paraqitur te mad max fury road

1 Like

Prei se eshte edhe element primordiali tjeter, eshte edhe distopia e luftes per ajrin qe eshte bere qe ne vitin 1929:

ne te gjitha vendet pothuajse, dizeli eshte rritur, per te favorizuar dhe stimuluar shitjen e makinave me benzine,

Liria ne imagjinaten e perlindjes kaure eshte nje femer e bukur .kur Te kem nge do te bej studim me themeli mbi natyren diskriminuese te bartesve te supozuar te idealeve me larta te njerezise ndaj shemtaraqeve te cilet perbejne 99.9% te banoreve te globit :blush:

Nje tjeter veper shum e famshme, me titull Republika, tregon se si thithin biberonin revolucionaret e mdhej:

Te njejtin frymzim ka pas nje kenge jevge:

Haxhireja ne karrike,

me kapele Republike,

nuk do burr,

po do dashnor.