Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitive

thuthpanse,
sidoqofte kane per ta vene nga nje bisht.

Hapja e negociatave do jete nje lajme i shumepritur per ti gjithe vendi. Gjithesesi eshte dicka qe mund dhe duhej te merrej shume kohe me pare. Marrja e statusit gjithesesi me shume eshte vullnet politik i Europes se me kete klase potike dhe korrupsion qe kemi ne zor se e mernim.

Cfare fiton Europa nga shqiperia pervecse mendjeve te ndritura te shqipove ?

good question.
sa kohe europa kishte per te humbur me ne, nuk na qasi.
tashti qe duket se pranon duket se sheh dicka pozitive ne shqipot.
c’te jete valle

ajo ideja e hedhur para ca do kohesh per futjen bllok ne EU te Shqiperise, Serbise, Kosoves, Malit te Zi, Bosnjes, me duket jo keq, sepse favorizimi njeres dhe nenvlersimi i tjetres, mund te sjelli ç’rregullim.

Ariu rus mendoj una .persa kohe putini u kall daten do na fusin ne be ashtu si na futen ne nato me ate ushtri inekzistente.

Behet fjale per bisedime per hapjen e negociatave. Ne kete hap si per cdo tjeter BE ka percaktuar prerequisites.
Nuk rekomandon kalim klase Komisioni i BE nese nuk ke bere detyrat e shtepise, nese je per te mbetur.
Njejte dhe me NATOn.

Me ata qe kemi patur ne drejtim detyrat i hante ose dhia ose qeni i shtepise