"Harvey" bashkon Amerikën ?!

Në Texas situata mbetet kritike,pas një fundjave tmerri po dalin në sipërfaqe
dëmet e stuhisë tropikale “Harvey” që goditi Houston ditën e premte.

Stuhia tropikale "Harvey"e kategorisë 4 është stuhi tropikale me reshje shiu të pandalshme
që po kalojnë nivelet rekord lokale të reshjeve me përmbytje masive dhe dëme materiale katastrofike.

“Harvey” me epiqendër në Houston,Texas deri më tani ka shkaktuar 10 viktima të konfirmuara nga autoritetet,
teksa evakuimi vazhdon ende dhe vlerësimi i dëmeve pritet të dalë në dritë ditët në vijim.
.
Rreth 450.000 banorë pritet të bëhen pjesë e programeve federale të ndihmave.

Presidenti amerikan Donald Trump firmosi deklarimin e gjëndjes së jashtëzakonshme për të lehtësuar burimet dhe financimet drejtë shtetit të Texasit nga qeveria federale megjithëse guvernatori i Texas
deklaroi se rimëkëmbja do të jetë e vështirë për zonat e prekura.

Situata e jashtëzakonshme duket se ka sjellë dhe unifikimin e të gjithë amerikanëve në kohë kur përcarja midis njerëzve ka arritur majat historike.

Disa yje të Hollywood, artistë lokal , sportistë kanë ndërmarrë fushata sensibilizimi në rrjetet sociale duke i ftuar të gjithë të kontribojnë për ti ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga stuhia në koordinim me organizata joqeveritare si dhe qeverine federale.

Updated

para dy javesh isha ne huston, e dukej ne ajer qe dicka nuk eshte ok

2 Likes

https://www.yahoo.com/news/houston-drowning-freedom-regulations-193813435.html?.tsrc=fauxdal

Kush tha qe bashkoi Ameriken?
E majta amerikane mezi po pret te varroset gjithe Teksasi me kete rast fiton 38 vota elektorale.

‘I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ.’

How christian of him … !

1 Like

ky lloj mallkimi mbi Ameriken eshte per faj te qafkuqeve, apo per faj te pederasteve?

2 Likes

Sido qe te jete , perseri per Trump mund te rezultoje pozitive edhe pse eshte fatkeqesi natyrore

Si mund te hapet porta kurcdo gje eshte nen uje?
Lexojeni shkrimin deri ne fund dhe mos u merrni vetem me titullin qe vene gazetat qe te krijojne sensation.

…However, the 54-year-old’s 17,000-seat Lakewood Church in Houston isn’t opening its doors because floodwaters won’t allow it, according to the televangelist.

He posted an official statement on Facebook that it was ‘inaccessible due to severe flooding.’…

Si gjithmone gjysmak. Lexoje te gjithen sidomos pjesen e fundit "according to the televangelist " nderkohe qe njerezit qe banojne afer stadiumit/kishes i kane bere fotografi vendit dhe vetem nje parkim nenujor eshte permbytur, kisha vete eshte ne rregull. I dergove leter presidentit qe te leshoje fondet? E pyete pse ja hoqi fondet dhe stafin FEMA-s ne mars?

1 Like

Bre bre c’ben mema natyre .kujt is merrte mendja se ato autostrada me 6 korsi plot me makina me 70 mile ne ore bithe me bithe te mbuloheshin me uje sa te mbytet kali .

Me presidentin skeni goje ta shani per kete stuhi.
Ai ka bere detyren e vet ne rregull dhe sot eshte ne Texas.
Tani merruni me kristianet evangjeliste se katoliket i poshteruat.
Sa te keni Antifa dhe myslimanet me vete jeni ne rregull.

E lexova smartass. Ti e lexove qe ky qe po citon ti eshte the Church spokesman ? Car do thote ky qe arsyeja qe nuk e hapem eshte se nuk na rruhet shume per ju ? He’s going to spin it, just like you … Te kane shpetu ato paragrafet ku thuhet qe Kisha e Osteen ( qe ka qene pallat sporti ) eshte ne te thate. Si dhe shumica e kishave qe nuk kane pastor nji multimilioner, i kane hap dyert. So, shove it.

Harvey bashkon Ameriken ndersa Amerika vazhdon te kete ndarje te thella. Pastori Osteen i gjykon keto ngjarje si pune te zotit dhe ndante deri dje Haitjanet e varfer si te zhytur ne Mekat ndersa New yorkezet si te zhytur ne Makuteri financiare dhe Mekate.
Permbytja e Teksasit provon jo vetem faktin qe jane Mekatare por edhe Makuter ndonese shume te pasur.
Nje nga Digat po shperthen keto ore sepse nuk eshte investuar prej vitesh ne infrastrukture si te djathte ekstreme…por kjo sme duket pune zoti por dore Robi.

Nuk me rruhet shume as per Osteen as per evangjelistet,Por nese kjo eshte e vertete mendoj qe ka bere gabim.
Megjithate fare kollaj mund te merrej nje foto dhe te ilustronte qe kisha ishte ne te thate.
Faqja e tij ne FB nuk thote asgje per kete gjest dhe ajo nuk ofron foto gje qe me ve ne dyshim per fjalet e pastorit.

Megjithate te gjithe e dime qe ne situata kaotike qarkullojne lajme te rreme.
Kush e mban mend “perdhunimet masivene stadium” gjate hurraganit Katrina? Ato perdhunime nuk ndodhen kurre…

Cudi qe kryetarja e bashkise se Huston vjen nga rradhet e demokrateve dhe LGBT…
Do te bej si do te beje media te fajesoje te djathten.

Edhe aty duhet te veje sic vajti Obama ne Nju Xhersi. Prape i bere bisht asaj qe te thashe qe ato jane mashtrimet e Ostenit dhe fute myslimanet dhe Antifa komplet pa lidhje. Ore vertet je kaq i shperndare ne koke ti apo ben vete? Vete e hape llogarine te peshku?

1 Like

Mund te jene edhe mashtrimet e Osteen.
Por sic e thashe ne situata kaotike krijohen shume lajme te rreme.
Ndoshta nga qe kryetarja e bashkise se Huston per 6 vjet ishte majtiste e thekur nga rradhet e LGBT,duhet te gjetur nje person qe te fajesohet dhe ky eshte Osteen.

Me kete rast nuk fajesohet fare kryetarja e bashkise se sic e thashe eshte majtiste e thekur aq me shume nje nga rradhet e LGBT nuk mund te beje gabime…aq me pak nje afrikano-amerikan demokrat qe ka disa muaj qe eshte kryetar bashkie i Huston.
Fajin e ka Osteen ndonese ky ka pasur celsat e kashtes ne drejtimin e Huston-it qe eshte bastion demokrat.

Sido qe te jete historia e pastorit , e atyre qe gezojne me fatkeqesine e Texas, kujtoni qe siper ka nje Zot e secili merr hakun qe i takon ne jete , ne mos sot neser :wink: Cfare vlen te diskutohet eshte koprraceria e Yjeve dhe Celebrities , qe fitojne me qindra milione dollare ne vit , por per Texas te gjithe kane dhene nga 25.000 dollare , pervec disave.

1 Like

Done tekst i trashë

Shiko se keto lloj perpjekjesh marrin kohe. Mos prit mrekullira qe diten e dyte. Jam i sigurt qe do mblidhen. Per uraganin Sandy koncerti dhe telethons u bene pas pilafit.

Skuadra e New England Patriots do dhuroje $1 milion.

1 Like