Heshtje Zgjedhore 2017

E shtunë, 24 Qershor, 2017. Një ditë para zgjedhjeve të përgjithshme, Shqipëria është futur në 24 orët e Heshtjes Zgjedhore. Asnjë subjekt apo parti politike nuk ka të drejtë të bëjë fushatë, sipas Kodit Zgjedhor. Po ju, a jeni bindur për ta çuar votën në ndonjë drejtim, apo nuk do të votoni fare?


Edvin Kristaqi,por edhe une me Edvin Kristaqin, ju pershendesim me kte kangen;

1 Like

Secilu duhet te beje nje bilanc, individal por me se tepermi kolektiv.
Mua me rezulton qe nisur nga alternativat qe kemi perballe, dhenia nje mundesi tjeter partive te vogla nepotike si lsi per pushtet, do ish tejet kunderproduktive dhe do kontribuonte me tej ne korruptimin moral te administrates.
Dy partite e medha kane te vetmen alibi zbatimin e reformes ne drejtesi. Kjo u jep te vetmin avantazh moral.
Por duhet tw reflektojne per sa i perket degjimit te opinionit publik, te mires publike dhe kritikes se shoqerise civile per disa gjera tw bera jo mire ne keto kater vjet, si dhe kujdesit ne privatizimin e cdo sektori publik, pmvsh se partneritetet publik privat jane nje forme hibride.
Prandaj them se tepsia nuk duhet ndare ne shume pjese.
Per te tjerat nuk kam ndonje iluzion se Rama do beje cudira, por duket aktori me flexibel ne tregun e politikave sot, pmvsh se nje pjese te mire te angazhimeve te meparshme nuk ka arritur ti mbaje.
Dhd mjaft e terrorizuan adninistratat por ti lene npunonjesit jashte partive per te punuar te qete.
Dhe stop privatizimeve, for christ sake. Duhet nje program social demokrat, njerzit po braktisen cdo dite.

1 Like

Ja po kthej pergjigje pyetjes se bere 4 vjet me pare, a do te me zhgenjente Rama? Jo, Rama nuk me ka zhgenjyer! Ka bere me shume se cfare prisja ! Personalisht fitorja me e madhe e tij eshte se ka filluar ti bej njerez me zor kellirat antikomuniste e pertacet oriental qe shkateruan ADN e atij vendi ! Per te tjerat i ka kapitalizmi keto…njeh edhe zhgenjime,mosrealizime,probleme,paaftesi etj etj ! :fist:

Une votoj LIBRA!

Kam pershtypjen se Likja do dale me i forte se c’mendojne Palloshi dhe Lulushja dhe vendi do qeveriset nga ai qe e meriton te qeveriset:nga koalicioni i natyrshem i ndyresirave PD+LSI.

A eshte kjo e sotmja nje shoqeri me e perçare apo me e perbashkuar drejt vlerave te mira? A ndihemi me mire si individe ne raport me pjesen tjeter te shoqerise apo dallimet dhe trajtimet jane bere me te theksuara? A eshte nxitur te menduarit kritik apo eshte rritur doza e militantizmit? A perkon e thena me te beren apo eshte perdorur ‘spin’ per te dale me cdo kusht mire ne syte e njerezve nepermjet gjithfare justifikimesh dhe marifetesh? A e ka kryer opozita rolin e saj per te mbrojtur publikun nga doza e abuzivizmit qe ta jep thuajse natyrshem pushteti apo ka menduar ne funksion te kapjes se copes se tortes dhe kompromiseve per te mbuluar pasigurine e saj? A mund te stimuloj apo ndeshkoj me vote nje vizion te qarte apo me duhet te matem disa here pasi vizioni mund te kete disa skenare te mundshme, te papritura, surprizuese … qe mund ta devijojne sipas oreksit zgjedhjen time?

1 Like

E pse duhet te heshtim .
PS - 63 mandate
PD - 57 mandate
LSI - 16 mandate
LIBRA- 1 mandat
Dulja-1 mandat
Camet -2 mandate

PD - LSI - BLUSH - Dulja ,koalicion paszgjedhor me 75 Deputete .
Qe te mos ju rrej menja kot dmth , osht kry !

1 Like

Ajo qe kuptoj une, eshte qe asnje nuk do fitoj me shume se 70 mandate, por ne kete mes me e disfavorizuara eshte ps, sepse asnje nga partite e vogla pervec idrizit, nuk ka prirje per koalicion pas zgjedhor me ta. Nga ana tjeter Edi Rama vjen perseri pa program, perseri me asnje premtim te mbajtur dhe absolutisht pa asnje ide per te ardhmen, por kjo nuk do i ndaloje fanatiket e ppsh-se,qe jane shume, te votojne per te. Pervec kesaj, ai dhe likja, kane hedhur shume shume shume para per blerje vote. Cmimi aktualisht shkon deri me 140 € dhe sekseri vete merr 20 €.

Nuk ka nevoje fare per shtrengim-parashikime. Mjafton te shofesh mitingun final te PD-se, partise qe pretendon se perfaqson zemerimin popullor… Jo sheshin e ri qe nuk behej llaf ta mbushnin, por as distancen midis KM dhe Zyrave te Kuvendit nuk i mbushen dot.***
LSI-ja pastaj, me autobuza gjer nga Shkodra nuk kish mund te mbushte ate sheshin e ri fringo qe ndertoi PS-ja ne Fier.
Une kam nigju optimizem per PS-ne gjer ke 73, po per mu 69-70. LSI pastaj dhe me te blere, si edhe po i kapin rrugeve, ke 10-11 ket rradh. Kam pershtypjen qe Toma, Blushi e Idrizi e kane hudh nga nje qin dollarshe ne kisha e xhami qe PS-ja te marre vetem 70. Te shohim pastaj kush do e kete pazarin me te ulet.

***Sikur te kishim arrit ate dite qe njerzit mos te kishin nevoje per te dale shesheve per te kerkuar permbushjen e nevojave baze.

Harrova, PD-ne as mundohen ta llogarisin ket rradhe. E kane mor vesh te gjith qe Luli beri c’beri, e beri vetem qe te qendronte kryetar partie pas zgjedhjeve. Fitoi dmth, kundra armikut te brendshem.

Nuk jam optimist sa ti,po ja te presim jo nje dite,po nje jave,se aq duhet per te dale rezultati atje.Po tregohem une optimist tani,se mund te duhet edhe nje muaj.

Ky duket se i ka thene pothuaj të gjitha :

1 Like

Burime për ‘BalkanWeb’ bëjnë me dije se janë referuar materialet në Prokurori për kreun e PSD në Shkodër, Përparim Raboshta dhe Saimir Gjonpalaj, pasi në lagjen ‘Liria’ tek zyra e Partisë Social Demokrate, po shpërndanin ushqime në këmbim të votës.

‘BalkanWeb’ mëson se ata po shpërndanin 70 pako në qese plasmasi, me vaj, sheqer, miell, sapunë e detergjente.

Ka ca të verteta absolute aty si psh:

Por nuk ka asnjë reformë tjetër përveç asaj në drejtësi që të japë efekt në reaksionin zinxhir lokal → rajonal → kontinental → global.

Basha në krye të një Partie Demokratike të dobët është interlokutori ideal për kryeministrin Rama. Ngjan ironike ta mendosh, por sot, kryetarin e PD-së, e vendos Kryeministri! Në këto kushte, Basha pret t’i vijë radha. Atij i duket se e njeh të ardhmen e vet dhe nuk ka nevojë të rrethohet sot nga bashkëpunëtorë të fortë për ta ndërtuar atë. Basha ka zënë radhën dhe shpreson te konstantja historike, pra dy mandate rresht, 8 vjet në total për PS-në, konsum nga pushteti dhe rotacion në fund.

Kur e pranoka ene MAPO mo…

editorial

1 Like

Para 12 vjetësh votova për LSI dhe mbas 6 muajsh u bëra pishman. Kësaj radhe do votoj prapë për një parti të re ,SFIDA ,dhe kam një përshtypje të fortë që nuk do bëhem pishman !

Henri Cili eshte bere pro Rame qe kur u miratua reforma e arsimit te larte qe i garanton atij vazhdimesine e universitetit privat, por edhe pasi kuptoi se nje politike ultraliberale, pra me teper Bashe se sa Rame, si ajo qe ai predikon, behet terren pakenaqsish popullore dhe nuk i garonton pushtet politik dhe vazhdimesi sistemit dhe kesisoj vete atij…
Por nuj jam shume i sigurt nese ka dore dhe ish pedagogia ne uet, gjerat ne albanie jane shume me te thjeshta ndonjehere; me njef, te njof…

Mitingjet nuk tregojne gje.
I mbushi sheshet PD ne 2013 dhe smori gje.
Kohet kane ndryshuar dhe njerezit votojne dhe nuk shkojne me ne mitingje.
Plus qe vete fushate e Bashes nuk mbeshtetet ne mitingjet e medha.

Ne 2013 Pd i mbushi me administrate te marre me zorr, daku

Prandaj po them qe mitingjet nuk tregojne gje.
Di njerez qe kane shkuar ne mitingun e Rames dhe nuk do te votojne per te…
Megjithate do te behet koalicion i madh PS-PD sipas shenjave…do te kemi pak a shume qeverine e sotme.