Hipokrizia Kasandres

Une nuk Kam vdekur akoma
Vecse ruleta inflacionit tim Ka ndryshuar shigjeta
Dhe ngjyrat qe perbenin lojen Ka ndryshuar.

Une nuk vdes kurre
Brenda meje Ka mbire nje trung I perjetshem
Dhe uje pi mbi majat e atyre maleve gri.

Mbeshtes koken dhe habitem si kam vdekur njehere I ri.
Cuditeni ? Ju falem o njerez te mire !
E mbani mend si kini jetuar me pare ?
Si keni vdekur e ringjalluf serish ?
Hesht. Pusho. Mos fol. Jezit.
Gjykata e supremit shteteror me tha ;
Akuzohesh per zhgenjim dhe trill
Si dhe nje fjalor-mbajtes pa leje perfshi ketu liri t pa kufij.
Dhe ja megjith kete une nuk di te vdes.
Porsa Kam filluar te dua nje shpirt , qe ndez dhe ngroh pambarimisht te vetmen lutje te pergjakshme , te perjetshme qe s’fle.

Nenshtrohem para teje Zoti im
Tretem dhe shkrihem te jem , te pakten njehere nje lule bli , qellimi I se ciles eshte aroma qe do jepja per njerzit e kesaj bote pa liri.

Syte e mi jane te lire kur kullotin e blegerijne be dheun e kombit tim.
Prognoza e qiellit eshte ajri im qe ti pi
Te gjithe ne , Zoti , jemi ne gadishmeri per fundin qe ka nisur te behet I pafund.

Une nuk vdes kurre
Kur zemra e ndarw ne dysh
Eshte emblems e flamurit Tim
Dhe ju te gjithe te ndare ne katerqind fish
Jeni copeza , trup , tragjedish…

( Xha Tani ) Mars 1999

1 Like

bukur, brilante,

Faleminderit Pjer , sidomos per inkurajimin ! Poezia kumton me se shumti filmin shqiptar , Une Ti dhe Kasandra. Ironia , qe lidh poezine dhe fabulen e filmit eshte se Kasandra ( personazhi kryesor nuk e shpeton dot nga kthetrat e Herohines te njejtin Personazh Kryesor. Ndaj be shenj " homazhi " e titulliva kwsisoj kte poezi.

Duroni moj te uruara , tha Pandi ,Rraidhi tek filmi shqiptar “Perballimi” . Duroni se do t ju kerkojne , e do t ju perkundin sa tju merren mend. Eh Platon Bubuqi. . .