Histori pushteti dhe bravash ne Universitetin e Tiranes

Universiteti i Tiranës në një mbledhje me Edi Ramën në mjediset e kryeministrisë u bë objekt i disa qortimeve shumë të forta.

Universiteti ka nje sere problemesh, por kryeministri nuk u kursye, çfarë për disa u perceptua si shenje arrogance.

  1. UT ka probleme me nepotizmin,sipas nje studimi te disa studenteve.

  1. UT ka probleme me korrupsionin

Studentët kanë dhënë përgjigjet e tyre dhe për format se si shfaqet korrupsioni dhe shkaqet e tij. Nga kjo anketë, 45.3% e studentëve janë shprehur se korrupsioni shfaqet më së shumti për të paguar provimet, e pasuar 30.2% për favorizim dhe më pak për sigurimin e shërbimeve te sekretaria dhe sigurimin e konvikteve (secila nga 1.9%). Duke e renditur pagesën për provimet si shkakun më të përhapur të korrupsionit, 63.5% e studentëve janë shprehur se arsyeja e pagesës është për të marrë klasën, 30.8% për të përmirësuar notën dhe 5.8% për të pasur shanse për të vazhduar studimet. Ndërsa si shkak kryesor i korrupsionit nëpër fakultete, 41.5% e studentëve kanë shprehur moszbatimin e rregullores, 20.8% mentalitetin, 9.4% rezultatet e ulëta të studentëve dhe me nga 7.5% nivelin e pagave dhe infrastrukturën e dobët.

  1. Por UT ka me shume problem me integritetin akademik dhe personal te pedagogeve te saj.

Rama si i pashkolle ka problme me universitetet. Nje cop pseudo piktor, ndihet inferior ndaj intelektualëve.

Thene kjo, si gjithcka tjeter edhe universitetet kane probleme.

KryeM hi duhet te merrer me probleme me te medha

osht kush osht si intelektual Rama e dini ju qe merreni dite e nate me politike llapa-llapa-llapa, un di me thon vetem qe intelktualisht Rama qendron shum me lart se psh kolegu i tij i Apenineve, kryeministri jone Rensi.

Atij vetja i duket edhe me i zgjuar se Trump. Po anglishten e flet me mire se renci?

po, e flet shum me mire se Rrenci. Ja prit te gjej nje video per kete çeshtje.

qe ku e ke:

Edhe me mire se baca?

Thiz iz a mirakëll of fridëm :grinning:

Gjithsesi rama pa shkolle, nuk ja heq dot komplekset

shko o rrote, gjej ndonje rrote te majte te knoqesh felen tende te djathte me i dor muhabet politik vetem sa per tu krujt kot.

Po ty per kyt pune te kemi. (edhe per google image search nga faqet ruse)

nuk kam asnje paragjykim per asnje vend te botes, aq me teper per Rusine qe i ka dhene botes kulture moderne po aq sa USA, e shum me teper po te konsiderosh tere historine. Kur Rusia kishte elite kulturore ne nivelin e Frances dhe Gjermanise, dhe me teper, amerikont kullosnin lopet dhe demat si lopçare.

Dhe nuk eshte e vertete qe kerkoj ne faqet ruse, perveçse rastesisht.

2 Likes

“Nje cop pseudo-piktor, ndihet inferior ndaj intelektualeve.”

Jo per te mbrojtur Ramen (se nuk e honeps dot) po ndaj intelektualeve nuk mund te ndihesh inferior. Intelektualet nuk po e nxjerrin nga balta Shqiperine, intelektualet nuk dine te shtrojne rruge, nuk dine te ndertojne paisje teknologjike, nuk dine te prodhojne ushqim e te mbajne ferma, nuk dine te ndertojne trena elektrike etj. Perjashtim bejne ketu vetem mjeket.
Persa i perket UT-se, nuk ia vlen fare te studiosh atje. Vetem 3 vite kam studiuar dhe jam bere pishman.

e njeta gje vlen per piktoret e deshtuar

Pse ka intelektuhale me ne Shqiperi? Nuk mbin fara e grurit ne shkretetire o Inge, dhe faren e intelektualit keta e kane helmuar me histori bravash. I bejne per te nderruar brava duke i percare poliikisht (nuk ka zgjedhje UT qe nuk ka nderhyre politika), duke i varferuar materialisht, dhe duke i joshur moralisht dhe shkojne tallin nallanet, medemek: E kuptoni ku jeni baterdisur! Hyyttt, rrace e keqe! (e fundit, per badillat e bandilleshat politikhajne).