Historike: Tirana bie nga kategoria

Arben Minga, në vitet e lavdishme të Tiranës (ish 17 Nëntori).

Ekipi i madh i kryeqytetit, ai që mban më shumë trofe e kupa ra sot nga kategoria, e njohur tashmë si kategoria Superiore, për të vegjetuar tash e mbrapa, bashkë me Dinamon, në kategorinë e ashtuquajtur të parë, që në rend numerik vjen e dyta pas Superiores. Tirana kërkonte një fitore në Shkodër ndaj Vllaznisë e cila gjithashtu rrezikonte daljen nga Kategoria Superiore. Përfundimisht 0 - 0 nën arbitrimin korrekt të një italiani, pasi askujt nga arbitrat në vend nuk iu duk vetja në gjendje të merrte përgjegjësinë e ndeshjes.

Me dy ndër tre ekipet e kryeqytetit në bodrum, Kategoria Superiore dominohet nga Kukësi që do luajë edhe në Champions, ndërsa Tirana luan në qyteza pa stadium. E çudishme, sesi ekipet e mëdha të kryeqytetit, të cilat kanë më shumë tifozë e do duhej të ishin edhe më të forta në ekonomi dhe në fushë, kanë humbur rrugën, dhe luajnë tani një kategori më poshtë. Është hera e parë që Tirana luan në kategorinë e dytë, larg nga ditët e lavdisë që ka jetuar kjo fanellë. Tiranës i mbeten kujtimet, të paktën ato nuk ia marrin dot.

Keqardhje. Ekip me histori qe ka dhuruar shume emocione. Ndoshta kthehen me te forte vitin tjeter.
Ps. Futbolli shqiptar eshte bere i pashikueshem. Jo me shume per faj te lojtarve sesa per pazaret e pista qe e kane mbyt ( skenderbeu, kuksi, partizani, tirana etj). Nuk e permenda flamurtarin jo se nuk mund te kete bere pazare te tilla por nuk ka blere deri me sot asnje titull.

M’u be qejfi.
Tifozat e tyre kishin marre kot e po armiqesoheshin me cdo ekip pa perjashtim, po i hynin ekstremeve e po beheshin te neveritshem.
Tani u qetesuan. Ishte ndeshkim i merituar.

Dhe ato fitoret ne fillim-vitet 2000 me te cilat krenohet Tirana, te pakten pas viteve 90 i kane marre me hile e me para. Ne cdo ndeshje qe luante tirana kundershtaret ose dilnin me te kuqe, ose jepeshin penallti pa karar. Tani qe kane para edhe ekipet e tjera, po e peson.

Ti si tirons i vjeter denbabaden nga ndonje fshat i Mallakastres qe s’eshte as ne google maps duhet te ishe me Tiranen apo jo?

Une s’kam thene ndonjehere qe jam tirons i vjeter o gjembi. E ke shume huq te keq kete qe sajon per gjera qe te tjeret nuk i kane thene. Kam vene re qe e perdor shume shpesh shpifjen, mbase prandaj ta permendin te gjithe punen e inteligjences se ulet.

Une njerezit e time eme i kam nga tirana, dhe nuk jane dibrane si keta qe bejne tironsin lart e poshte e rrifen per Tironen, po jane vertet nga fiset e para fare te tiranes. Dhe origjines se tim eti t’i hhush le car edhe ti, sepse kur ka qene Berati qytet tirana as nuk ekzistonte.

1 Like

Po padyshim qe ne kete komunizmin e sotem Tirona do ishte e persekutuar, aq me teper qe ne drejtim te saj Partia vuri vjet nje kuader medioker si Vilajeti Qyrku.

qytetar i hershem nuk eshte per tu mburr se je turk me siguri matematike, ose i shkartisur aq shume qe i bie me i keq se turku, siç jane dhe tironsit e vjeter. qytetaret e vjeter shquhen bile per mediokra. deri sot s’kam pare nje berats, nje krutan apo nje durrsak, apo nje tironc te zgjuar.

Ne kohen e monizmit, Tirana kishte skuader te mire, por ishte me e favorizuara pas Dinamos nga Federata. Ne pergjithesi skuadrat e Tiranes jane fundosur tani qe nuk favorizohen si dikur.

besoj se tiranës i ka rënë tifozllëku dhe kjo është arsyeja e rënies. përpjekjet për tu paraqitur si ekip i tironsave,dmth i atyre nga petrela dhe baldushku,bëri që banoret e tiranës,shumica nga krahina të ndryshme të shqipërisë,ta braktisin. ata që kthyen tiranën në një ekip islamikësh me brekushe dhe hallvë,ti pinë ujin tani.

Ne fakt ndodhi e kunderta.

Tirones iu shtuan tifozet nga te gjitha anet. 18 vjecare me njerin prind te lindur ne tepelene, tjetrin ne kukes, shume prej te cileve i njoh shume mire, te mposhtur nga inferioriteti, betoheshin me gjak per tiranen, vetem sepse vete kishin lindur ne lagje brenda unazes, dhe krijuan nje tifozeri te madhe e te organizuar, te mirefinancuar, por shume agresive, ne perpjekje per te kopjuar tifozerite e dhunshme te serbise e te rusise.

. Nisen te bertasin neper parrulla “jabonxhinjte” kunder partizanit, paguanin parrulla madheshtore per te share maloke ekipet e veriut, apo gjera te ngjashme per ekipet e qyteteve te tjera. Pra shanin banoret ne cdo qytet qe shkonin, nisen te rrihen vend e pa vend, dhe kur bisedoje me ata, e justifikonin dhunen duke thene qe keshtu behet dhe ne Angli, dhe ne Turqi, dhe ne Rusi, dmth tifozet jane per t’u zene. Arriten deri aty sa u futen ne fushe per te rrahur edhe lojtaret e vet.

U bene te padurueshem, te neveritshem. Cdo qytet nisi ta urreje ekipin e tiranes. Cdo qytet pa perjashtim bente tifo me partizanin, vetem per inat te tiranes. Prandaj them qe kjo zbritje vetem mire mund t’i beje. Tani u eshte ulur hunda ketyre “fanatiksave” nuk i sheh gjekundi. Ka rene qyteti qetesi nga idiotizmi.

s’ka mundesi te jesh tifoz i vendit ku jeton kur ke origjine tjeter. tirana s’ka tifoze, prandaj dhe i ka violente sipas te thenave lart. minoritetet jane violente. ekipi qe kam pare te mbushe stadiumin eshte korça. qytetet e tjera nuk kane tifoze hiç.
dhe aq me mire ne fakt. popujt e trishtuar shkojne neper stadiume.

Dhune me elbasanin. Prishen stadiumin e ri te sapondertuar.

Dhune me shkodren

edhe pse me shkodren s’u eci

nuk po i duronte me njeri

Tifozat e Tirones u bone si Tifozet e Crvena Zvezdes e Partizonit te Beogradit…shume plehra…mblidheshin ne fund te ndeshjeve e ulerinin si Ujku Cerrikut parrulla urrejtje nxitese ene raciste… Peshqit bojne mire me i degju i cik vendalinjte e mos me fol nga moja e Ameriqis kot. Kapeni pak festen qe bon morrat e kuq per renien e Tirones…Minjte e Tirones ishin bo shume te shpif… MBYLLUNI MRENA, MOS DILNI NGA SHPIA, TIRONA RA NGA KATEGORIA…:roller_coaster:
https://vid.me/embedded/RcqW?autoplay=1&stats=1

1 Like

Cudi, se tifozet e tiranes e mendrojne ndryshe

Njerezit skane buke te hane e ju mendja top

Artikull i dobet, pa nje kronike, se kush ishin skuadrat e superliges, kush doli kampion, kush jane skuadrat e liges se pare, se dyte. Thjesht budalliqe.

Kamza Kampeone e Kategorise se Pare :v:

Fajin e kane lojtaret qe skane pike lidhje me fanellen qe veshin, as qe mund te krahasohen me lojtaret e viteve 80-90 qe luanin me shpirt per ekipin. Po mbi te gjithe fajin e ka Duka i Klanit te Zemunit qe telekomandonte cdo gje dhe me arbiter kamikaze shkaterroj cdo gare. Ka ardhur koha te lagohet se nuk cte jap me.

Kete punen e tifozerise se tiranes qe shanin kedo dhe pa rezerve e kisha vene re (me aq sa e ndjekim sportin shqp) keto kohet e fundit. Asnjehere nuk e kam kuptuar sharjen morr i kuq. Me eshte dukur me shume fyese per ata qe e thone sesa per ata qe perdoret.

Eshte fare e qarte.
Tirana,ndryshe nga Kuksi,Skenderbeu dhe Partizani nuk ka financuar per ekipin.
Nuk ja ka fajin askush qe ra nga kategoria,vec vetes.

Urime Kuksit per fitoren e titullit te Superliges!