Holanda refuzon populistin Geert Wilders

Kryeministri holandez Mark Rutte shënoi fitore mbrëmjen e djeshme tek arriti shumicën e vendeve në parlament ku partia e tij e qendrës së djathtë pritet të ketë 32 vende. Zgjedhjet në Holandë kishin shkaktuar ankth në Europë për shkak të pritshmërive të Geert Wilders, polulistit të ekstremit të djathtë i cili garoi me një platformë anti-emigratore dhe anti-BE. Wilders mori 19 vende, ndërsa të majtët e rinj të gjelbërt u ngritën nga 4 në 14 deputetë. Parlamenti hollandez ka 100 vende.

Wilders +5 vende ne keto zgjedhje,partia ne pushtet -5 vende…nuk ka humbur Wilders,thjesht nuk fitoi aq sa mendohej.Wilders ben mire te moderohet pak mese do te mare pushtetin.

aaaaa, pranej nuk komenton me Beluli! E kuptova me ne fund!

Ky ishte si puna e kreshnikut?

S’ka gje se nuk fitoi Wilders. Hollanda eshte qe eshte nje vend super i mbipopulluar (400 banore per meter katror). Vend per emigrante s’ka me.:grin:

WOW vetem 100 deputet. Po ne pse duhet te kemi 40% me shume? Apo ndoshta sepse jemi vend malor dhe Hollanda ne pergjithesi fushore? Pra ngaqe kemi me shume maloke desha me thone. lol

Kemi edhe me shume kriminele gjithashtu.lol.

shikoni shokë internacionalistë! në evropë(hollandë) dy partitë e para janë të djathta! po në shqipëri kur do kemi fatin të kemi një parti të djathtë? se të fitojë edhe zgjedhjet duhet 30vjet vonesë faze.

1 Like

Loja sapo ka nisur…nuk ka rendesi shume fitoi apo jo Geert Wilders kryeminister…edhe partite e tjera si Wilders do sillen…Erdogani j`a ktheu lopet mbrapc Hollandes…zero turizem nga BE kete vere…Gjermania , Austria , Suedia , Hollanda , Danimarka …do bllokojne Erdoganin… Turqia jashte NATO-s http://shqiptarja.com/news.php?id_legami=234160

Ai trapi Wilders, doli edhe kundra EU, duke iu thene hollandezve se, Hollanda do dilte nga EU po te fitonin. Me trap nuk kisha pare.
Ku eshte Beluli jone.

Deklaratat e Wilders per te dal nga BE kane qene para fitores se Trump…kur presioni i brendshem i terrorizmit islamik ne BE ishte ne kulmin e saj…Tani kohet kane ndryshuar EU do tregoje forcen ndaj Turqise dhe islamikeve eshte apo nuk eshte Widers…20 vende ne parlament eshte OK…aty e ke dhe mbas 4 vjetesh nese e gjithe BE nuk reflekton…presioni i Wilders ka qene i sukseshem…Pushtat e Turqise jashte NATO-s …vetem athere do bashkohet EU si kurre me pare…vendet e Ballkanit antarsohen ne BE shume me shpejt…eshte fati me i madh i Shqiperese… nese Turqia del nga NATO… (Turqia mban peng Shqiperine dhe ballkanin )

Po nuk ka si del Truqia nga NATO.
Nuk jam ndonje sipmatizant I Turqise por ka ushtrine me te madhe ne NATO dhe zyrtarisht eshte nderlidhesja e Perendimit me Lindjes.
Turqia nuk do te futet ne BE dhe kjo eshte normale,por jo qe ta nxjerrin nga NATO??!!

Turqia do dali vete nga NATO…se e ka diktatorin islamik ne krye…

Ushtrine me te madhe ne NATO e ka SHBA. Turqit jane te dytet.

1 Like

Turqia eshte e 8-a ne radhe si fuqi ushtarake … ka ushtare mish per top por jo logjistike… http://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

1 Like

Mua sme duket si refuzim. Krahasuar me 2012, PVV ka 5 vende me shume dhe eshte partia e dyte ne parlament. Artikulli dhe media ne pergjithesi e portretizojne Vilders si e djathte extreme kur ne fakt nuk eshte. Perkundrazi,platforma e tij ekonomike eshte shume me e majte se fituesi, pa llogarit qendrimet ndaj homave dhe lezbikeve…ah ku eshte ai Beluli kur duhet.

1 Like

Une nuk e di ku i merrni infot ju, apo me c’veshtrim i shihni gjerat po qe Wilders eshte komplet populist eshte. Nuk di sa info ke ti per programin e Wilders po Wilders ka vetem zgjedhje dhe jo zgjidhje (gjithe-gjithe 1 faqe program) dhe sikur t’ia japin postin e kryeministrit nuk do dinte c’te bente (shkurt nje kokoroc qe do te perfitoje nga situata dhe te mledhe vota nga injoranca e nepermjet gogolizimit te emigranteve e islamit). Keta tipa nuk njohin te majte e te djathte, ata jane sundues te frikerave, sa me shume frike aq me shume vota. Fakti qe Rutte dhe VVD moren me shume vota eshte pikerisht kunder-reagimi ndaj ketyre Wilders-ave. E majta ne Holande eshte per moomentin e coroditur me GroenLinks qe ben me shume sens se sa partite e tjera qe jane far-left. Njerezit per momentin jane shume te frikesuar e te pasigurt per te shkuar far-left dhe kjo i jep pike partive te djathta te qendres (plus qe ekonomia po i pergjigjet mire masave te marra e papunesia eshte shume e ulet ne Holande).
Thene e gjithe kjo, a i jep dot ti pergjigje pse nuk ka nje parti si Wilders, Trump, Le Pen ne Shqiperi? Edhe nje qe ishte AKZ e atij sharlatanit, doli si rruar qethur ne zgjedhje.

Deri dje politikanet po talleshin me njerezit.
Tani ka ardhur koha qe njerezit te tallen me establishmentin.
Trump,Brexit,Wilders jane mjetet qe njerezit po perdorin kunder klases se tyre politike.
Mos fajesoni njerezit per keto fenomene,fajesoni te pazgjedhurit dhe mashtruesit-kurva ne Buksel dhe Washington.

“Something wrong with our country the silent majority” would no longer tolerate immigrants who come and abuse our freedom”.

…Keshtu u shpreh Rutte gjate fushates zgjedhore… Thuhet qe i vodhi nja 4-5 faqe asaj platformes se Wilders qe te mund te fitonte

Thene e gjithe kjo, a i jep dot ti pergjigje pse nuk ka nje parti si Wilders, Trump, Le Pen ne Shqiperi?

nuk kanë identitet të mjaftueshëm kombëtar shqiptarët. ndjenja fisnore,krahinore mbizotëron . kjo është pak a shumë edhe arsyeja e ngeljes prapa në zhvilim ekonomik e qytetar. dmth vendi i vetem në evropë pa të djathte të qëndres,le më te skajit!

1 Like