Hymni i Ushtrise

E degjove kete keng diku ne jutub dhe kerkova gjithandej por nuk e gjeta. linkun ishte i pa vlevshem sepse kishte bllokuar jutubja. a ka mundesi dikush te me jape ndonje link ku mund ta degjoj ose shkarkoj kete keng. tekstin e ka keshtu :

Po ndrihet flamuri i clirimit
Me gjak deshmoresh i vaditur;
Po ngrihet dhe hov i kushtrimit
Te gjith’ armiqte i ka tronditur.
Sulmo, armiq e tradhetare
Asnje pengese nuk te ndal
Aermbys fashistat gjakatare
Lufto, me zjarr per ideal.
Ushtria jone heroike
Godit fashizmin me terbim,
Dhe dermo prangat tiranike
Ti japesh popullit clirim!
Nga zverku zgjedhja duhet flakur
Me gjak ne flamur tend ke shkruar
Drithmohet pisha e pergjakur
Dhe tradhetaret e tmerruar.
Marsho perpara si gjithmone,
Ushtria jone plot lavdi;
C’faros armiqte e vendit tone
Sulmo kudo me trimeri.

1 Like

keto kenge epike heroike jane pershtatje nga avazet sovietike e jugosllave .

“keto kenge epike heroike jane pershtatje nga avazet sovietike e jugosllave”, te cilat jane per vete pershtatje nga avazet e koreve kishtare bizantine, nga te cilat kane rrjedhur tere avazet e muzikes perendimore, perfshire ketu edhe avazet e hymneve kombetare te çdo kombi (perveç hymneve te kombeve moderne Katalonje, Dropull, Golloborde, qe do jene metal-muzik).

2 Likes

Teper interesant observimi yt .po polifonia labe mendon se mund Te jete njeversion popullor I Gregorian chants ?

jo jo, nga polifonia labe pellazge dhe fela tjeter pellazge “maje krahun” kane rrjedhur tere avazet e gregorian chants.

ka Bum bullgare…, Bum shqiptare (kopjo e bullgares)… -ka dhe bum bum bum bum…

@Alba2265, per te zhduk çdo keqkuptim, menjeane ironine per pellazget e blogut, ne te vertete burim origjinal eshte muzika popullore primitive, dmth kenget gregoriane, si çdo novitet tjeter, i japin nje kuptim me te larte tabanit te meparshem.

Qe ky taban i hershem mund te kete qene polifonia labe, ose labja si nje derivat shume prane origjines, un nuk e di dhe s’kam si ta di se nuk jam specialist.

Mund te them se keto lloj kengesh epike heroike, dhe te gjithe hymnet kombetare me prekin shume, edhe pa lidhje me tekstin qe mund te jete kriminal dhe gjithe baterdira hamhumesh kercenuese, me karikojne shpirterish kur jam poshte si nivel. Ne fakt ky eshte edhe funksioni per te cilen jane krijuar, te mobilitojne forcat.

2 Likes

Kenga ime preferuar nga ato të luftes.
Me orkestren e madhe :+1:

nuk te besoj, ty te pelqejne vetem prej tekstit, kunder fashisteve qe ja qifsha nonen :stuck_out_tongue:

shumica e teksteve te himneve te botes jane paka shume variante te sofistikuara te kenges labe “me thike t’ua grisim melcine” apo “armiku na hengert mune”:grinning: Italianet kane himnin me te bukur per mua .na duhet qe pas 100 vjetesh me nje kopje te nje kenge rumune te kompozojme himnin tone.
korriku, meqe ti je demokrate e modhe si puna Qemal Stafes ne filmat e ngaparaKinostudjos, kape edhe felen tjeter per te kompletuar peizazhin. Kjo eshte kenga me e dashur naziste, te cileve Stalker i ka qi nonen me analiza filmi!

Ka qene ne fakt hymni i ushtrise gjermane, dhe e meriton, sepse ka brenda eros dhe thanatos, degjoje bum bum te daulles te kesaj kenge sentimentale shum te bukur (e ke tekstin ne anglisht me titra). Eshte tamom Bum Bum safi i tingullit primordial origjinal, qe e ka kap edhe Belul nacionalisti: bum bum me topa altilerie te rende qe kane formen arketip te penisit te ngrefur ne pozicion pallimi gjuji me sperme turinit rusit dhe francezit, bum bum mshoja vajzes te virgjer Erika te lubrifikuar ngapara e ngambrapa me graso topash ne bjeshke, bum bum Brukseli i Muç Nanos mshoja Belul nacionalistit ekologjik qe pi vere nga qilari i Pjerit ne Hollande.

bum bum edhe Lili Marlen duke pushtuar ishullin e Lesbos pa bere fare bum bum, ferkoju Marlene Dietrich, ferkoju sa ne felen Hollivud e sa ne felen Wermaht, se mund te besh bum bum pa bere zhurme fare siç ben altileria e penisit te ngrefur mashkullor qe gjithnje synon vetem nje fele nepermjet dy bolesh qe trokellijne me zhurme:

Hymni i Inkuizicionit i ve kapakun ketij i dor muhabeti per hymnet bam bam bam e bum bum bum daper dum:

ku osht ai kurreshtar rrotalia qe thote se ne Mesjete nuk ka pas art t’modh!

Autorja e shumices derrmuese te kengeve partizane zonja Dhora Leka,u burgos dhe u internua per 40 e kusur vjet nga rregjimi I kuq.

rofshi tgjith

Rrofsh edhe ti.

Rrofte edhe ushtria popullore me trimerite e saj imagjinare .

i modh Majakovskij, ka bo hymnin e atyre qe i bijne me dore, hymnin e masturbatoreve:

------------------------------------------------------------------------------------------------------

L’INNO DEGLI ONANISTI

Noi,

onanisti

ragazzi

dalle larghe spalle!

Non

ci attirerai

con la tetta carnosa!

Non

ci sedurrai

con una fica da niente!

Hai finito con la destra?

Lavora con la sinistra!!! :grinning:


Trombare ci è necessario

come ai cinesi

il riso.

Non si stuferà di drizzarsi il cazzo

come un pilone radio trasmittente!

In entrambi i buchini

sbircia.

Non prendere la sifilide

Altrimenti

davanti ai dottori

ti dovrai contorcere!


Ehi, onanisti,

gridate “urrah”!

La macchina del fottere

è sistemata,

ai vostri servigi

qualsiasi buchino

perfino

il buco

della serratura!!! :laughing:


Giaccio

sulla donna

di un altro.

Il soffitto

si incolla

alla pelle.

Ma noi non ci lagniamo –

facciamo i comunisti

in barba

alla borghese

Europa!

Che il mio cazzo

come un pilone si innalzi!

Per me fa lo stesso

chi mi sta sotto –

la moglie di un ministro

o un inserviente!


Voi amate le rose?

Ed io ci caco sopra!

Il paese ha bisogno di locomotive,

abbiamo bisogno di metallo!

Compagno!

Non fare “oh”!

Non fare “ah”! :grinning:

Non tirare le redini!

Ora che hai completato il piano

mandali tutti

a fare in culo

non l’hai completato –

da solo

vattene

a fare

in culo.