INSTAT: 30% e të rinjve as në punë dhe as në shkollë

Papunësia tek të rinjtë në Shqipëri mbetet një problem shumë i madh ekonomik dhe social. Monitor shpjegon bazuar në shifrat e INSTAT.

dmth eshte e vertete ajo qe perseriste pa u lodhur nje anetar i nderuar, dishepull i VQ se pavdekshme se nje perqindje e madhe te rinjsh kane hapur bizneset e tyre fitimprurese, pra nuk punojne per te tjeret e nuk kane kohe per shkolle

Aplikoni per ne Kanada.

e vertete, berber. Kanadaja i kerkon shume keta pa shkolle. Mundesisht te mos dine as te shkruajne emrin por te ngjyejne gishtin me boje sa here t’u kerkohet firma.

E kisha llafin per ata/ato qe kane mbaruar shkolle si puna jote. Kur te pranoj ty Kanadaja, me regull treshi i bie, qe te pranoje edhe te tjeret.

une kam shume shkolla, berber. Per ke prej tyre e ke fjalen?

Me durim Te gjitha nuk behen menjehere .PS ka nje program madheshtor per Te krijuar 220 mije vende pune :smile:

nese 70% kane pune/shkolle, me taksat e tyre do jetojne 30%, te till aprazita ka cdo shoqeri

Kur Albania, doli e fundit ne Europe persa i perket standartit te jeteses, eshte e kote te diskutojme per % e papunesise tek te rinjte.

ne qoftese shteti i paguan si te papune, ata punojne ne te zeze. pastaj kur ka vende europiane me gati 20 % papunesi, pse mos beje dhe shqiperia pjese. sot ka superprodhim (ne shqiperi psh banesat) kjo e shkakton papunesine.

ti si ekonomist duhet ta dish qe standartet bazohen ne shifrat zyrtare. ekonomia shqiptare eshte shumica e padeklaruar. keshtuqe qe ne do te jemi te fundit deri sa europa te beje klasifikim standardesh. i bi mnjf deri ne fund te ekzistences se saj.
ne shqiperi jetohet shume me mire se shumica e vendeve europiane.

kurreshtar ; " … ne shqiperi jetohet shume me mire se shumica e vendeve europiane …"

Kurreshtar, sapo e piva nje shishe vere te bardhe, nderkoh qe ti qenke dehur vetem nga aroma.

1 Like

Turp! Skandal! :frowning:

ti ke interes t’i mbushesh mendjen vetes qe shqiperia eshte keq, sepse atje nuk ta var njeri sot. dmth, ti nuk je ne pozicion asnjanes, per te gjykuar drejt mbi çeshtjen.

Morpo lere gjykimin tim dhe tendin, per kete pune ka organizata e agjensi prestigjioze qe vendosin mbi bazen e shum te dhenave.
Une nuk kam pse ti mbush menien as vetes e as ty, e sa per ate qe thua, se nuk ma var njeri ketu, une jam bere me i njohur (tashme) ketu ne Belgjike se ne Shqiperi, jo vetem fale intervistave qe jap, njohjeve me shum njerez, dhe te kuptohemi qe jam shume i terhequr ne kete pike, nuk interesohem une si ne Shqiperi, vijne vete e me intervistojne, nuk kam hapur fejsbuk apo faqe te timen qe te behem i njohur, pra jam shum-shum i terhequr, modest, dhe kjo eshte me e forta. Imagjino te kisha faqen time, fejsbuk apo twiter :blush:

ik nashti kthej dhe nje te bardhe tjeter. naten plak.

Rrepublika alegorike:

1 Like