interesat kombëtare

http://www.gazetadita.al/shqiperia-debon-mesuesin-turk-pjese-e-levizjes-gulen/

Te gjitha rruget te çojne ne Roma(përtoma).
(Evlana në Zogun e Zi)

Nuk ka rendesi vendmberritja, ka rendesi rrugtimi.
(Rrugaçja në Semaforin e Kuq)

Nje shkrim interesant qe nuk e di sa e kane parasysh politikanet shqiptare.
Ka shqiperia interesa kombetare??
Po strategji???
Une dyshoj nese ka. Nese shqiperia do te kishte interesa kombetare,kryesori do te ishte bashkimi kombetar. Pastaj do te shihej strategjia dhe taktika se si mund te realizohej ky interes kombetar.
Nuk shikojme asnje hap te organizuar drej ketij interesi kombetar. Perkundrazi,shohim qe kundershtaret e ketij interesi,jo vetem qe aktive,por kane organiziar nje kolone te 5-te te fuqishme ne trojet shqiptare. Mospërmbushja e interesave kombetare shqiptare, ka si parakusht nje fryme te dobet kombetare,nje mbidoze nderkombetarizmi dhe krahinarizem te forte . Te treja keto jane fakt ne trojet shqiptare. Kolona e 5-te mediatike-sorrosiste,ka arritur ti trembe shqiptaret nga bartesi i interesave kombetare,nga kombetarizmi,dhe nga ana tjeter kemi fuqizim te integrim-asimilit si dhe te krahinarizmit te 1500-s. Kjo ua ben te pamundur shqiptareve mbrojtjen e interesave kombetare.
Dhe mosmbrojtja e intetesave do te thote thellim i varferise,dhe varjes nga ata qe duan zhdukjen e shqiptaeve.

delta, meqe nuk kisha takat me lexu gjithe shkrimin, referuar shprehjes se Lizes, tregohet ne shkrim vendmberritja dhe rruga per te mberritur? Apo hiç, sa per te thene qe Lewis Karolli nuk di nga t’ja mbaje?

bukur, me pelqeu ,

ishte vere e mire Pjer? Sa vjeçare?

Pak a shume thuhet qe,pa percaktuar,mbrojtur,dhe vepruar sipas interesave kombetare,perfundon jevg.

kte e di prej teje tanime, kjo eshte rruga hipotetike llap-llap-llap ne fejsbuk duke ngrene qofte e sufllaqe, qe pak me intereson. Ne fakt me intereson vendndodhja reale dhe rruga konkrete per t’u shndrruar nga jevg qe ha sufllaqe, ne race ariane qe pi nektar perendish pellazge ne maje te Baba Tomorrit.

Kjo nuk eshte shume shume e veshtire. Mjafton te duash,mjafton te mos mendosh se jevgjiteria eshte mundesia e vetme.mjafton te dish se i zoti e nxjerr gomarin nga balta.
Te shkrimi me lart ke proceduren dhe pervojen evropiane ne kete drejtim.
Nqs ke lindur karakter i shtypur,eshte veshtire. Eshte si ti kerkosh albes te kete dinjitet,

kush eshte Alba, ministresha e jashtme e Hungarise, apo Polonise, qe kane pregatit proçeduren e strategjise akademike per t’i bo tumin Evropes si ja boni Anglia kurva mut motit?

Shkrimi pohon se jemi te varfer te vegjel , bicim evgjitesh medemek e s’kemi takat te influencojme apo te imponojme vullnetin tone .Mirepo pellazg efendia eshte analfabet funksional e nuk I kupton ato qe lexon prandaj e solli shkrimin ketu. :grin:

tani (me shume) ka interesa rajonal , se sa kombetar,
psh, marrveshja CEFTA, e nenshkruar para disa vjetesh, per levizjen e lire te mallrave dhe njerzeve, pa ngarkesa doganore,
i ka dhene prioritet biznesit dhe konsumatorit, dhe kjo nuk eshte noi gjo e keqe,
sepse edhe marrveshja MSA me EU/BE, parakupton te njejten gje,
ne shqiptaret vetem duhet te mesojme nga vendet me te zhvilluara, te aplikojme te njejtat metoda, si dhe te prodhojme me kualitet dhe kosto me te ulet,

duhet ndjekur shëmbulli i izraelit ,jo i palestinës!
por këtu është edhe vështirësia!
duhet nxjerrë jevgu i vogël llustraxhi dhe daullexhi nga brenda! kombi irriptit të gazës dhe bregut perëndimor!
duhet një elitë kombëtare që ta tërheqë këtë komb drejt përparimit.

Ti je si bicim ajatollahu shpirteror qe e frimezon kombin tene me kombetarizmen tende .Izraeli pellazg efendi merr $3 miliarde ndihme ne vit nga shba ,te cilat e pajisin me teknologjine me te fundit ushtarake ,dhe qe I japin $2 miliarde ne vit egjipitit te mos sulmoje izraelin .Plus izraelitet dine te vetqeverisen ,shqipot jane nje tufe cobenesh hajdute per te cilet kombi fillon e mbaron tek gardhi I avllise .