“Interneti është një dramë e vërtetë sepse promovon budallain e fshatit si mbajtës të së vërtetës”

Il conferimento laurea honoris causa in “Comunicazione e Culture dei Media” a Umberto Eco.

“Mediat sociale u kanë dhënë të drejtën e fjalës budallenjve”. Janë fjalët e Umberto Eco që sulmon në këtë mënyrë internetin në ceremoninë e dhënies së diplomës së tij honoris causa në Universitetin e Torinos për merita në çështje të komunikimit, kulturës dhe medias.

“Më përpara ata flisnin vetëm në bare pas një gote me verë, pa e dëmtuar komunitetin. Ua mbyllnin menjëherë gojën, ndërsa tani kanë të njëjtën të drejtë fjale me një fitues të çmimit Nobel. Është pushtim nga budallenjtë”.

Për Eco, interneti është një dramë e vërtetë sepse promovon “budallain e fshatit si mbajtës të së vërtetës”. Struktura e internetit sipas Eco favorizon përhapjen e atyre që propagandojnë budallallëqe. Në këtë pikë sipas tij, roli i gazetave është shumë i rëndësishëm sepse “duhet të filtrojë me ekipe specialistësh informacionet që vijnë nga interneti sepse askush nga ne nuk është i aftë të kuptojë sot nëse një informacion është i besueshëm apo jo”. Për të bërë këtë sipas tij “gazetat duhet tu dedikojnë të paktën 2 faqe analizave dhe kritikave mbi faqet online, njëlloj si mësuesve u duhet tu mësojnë nxënesve si të përdorin të dhënat për të ndërtuar një çështje”.

Para studentëve ai tha se ishte hera e dytë që vinte në këtë universitet, pasi në vitin 1954 ishte laureuar në filozofi. “Do të doja të isha laureuar në fizikën bërthamore ose në matematikë”, tha me shaka Umberto Eco

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Po jo me jo ! Cfare lesh interneti, promovon budallain e fshatit , ku ka media ne bote qe te promovoje budallenje me idiote , dhe te behen me te te pasuit e Shqiperise r !
http://www.gazetatema.net/web/2017/01/03/sociologia-kosovare-shperthen-ndaj-ermal-mamaqit-loje-e-ndyre-me-injorancen-duke-e-promovuar-si-vlere/

ne internet ngeli me barre edhe ajo gruaja e kryetarit te bashkise se kavajes para nja 4 vjetesh, po aty ia shqyen foshnjen nga barku, dhe e moren vesh edhe ambasadat e huaja. solidaritet kryetaresh mbase.

kesaj i thone me humb te loja qe ke shpikur vete edhe me e bo lotin kokerr.

A kishte rrene me te madhe se “nuk fito Trumpi gjalle ne bote”? Ja qe e hongren te gjithe budallenjte dhe i benin jehone.

Ore mos u beni budallej te diskutoni ne kete teme, sepse Umberto Eko e ka fjalen per ne.

Budallejte e katunit jemi ne.

Fiks
Edhe ora e prishur ka te drejte dy here ne dite

ti ha buke veç, handikapati eshte gje tjeter, aq me teper qe ti je handikapat cilesor, je handikapat i ditur.

Gjithe bota genjen pervec rames e socialisteve :grinning:

1 Like

Trump ka mbaruar Universitet dhe eshte biznesmen i suksesshem.
Berisha ka marre titullin Prof.Dr pasi ka mbaruar Universitetin me 10-ta.Me pas ka qene nje nga kardiologet me te mire ne Shqiperi.

Ndoshta pasardhesit e analfabeteve kriminele qe zbarkuan ne 1944 ne Tirane kane menyrat e tyre per te ndare njerezit ne te mencur e budallenj.
Psh sipas tyre I mencur eshte dikush qe mezi ka mbaruar nje shkolle artesh dhe ska shitur nje pikture…ose ndonje drogaxhi Kavaje.
Prandaj jemi ne kete derexhe.

Ti je rrenqebulli i peshkut :wink:

Po ta mirrte vesh Alanis Moriset se kush e ka sjelle kete artikull ne peshk (apo disa nder komentuesit me avide dhe ne kete postim), medoemos qe do pyeste “Isn’t this ironic?”.
Sa per temen, edhe Abraham Linkolni eshte shprehur per kete ceshtje qysh prej kohes kur ishte gjalle e president.

…ne shqiperi tashme dihet se edhe budallenjt kane blere me pare diploma me shumice dhe nuk si e dallon dot te shkolluarin nga budallaj…kurse ketej, qe te maresh nje diplome inxhinkerie nuk duhet te kesh asnje budalla dhe komunist ne tere fisin dhe per tre breza rrjesht.
Keshtu qe sipas teorise se policit ti e kupton vete se ku futesh.

Rrespekte!!! Lum ata andej per ty.

Ne fakt eshte çudi se si Eco ka hedhur pa kontroll nje teze te tille budalle, qe jo se nuk eshte e vertete ne konteste te caktuara, por habitem qe nje enciklopedist si ai nuk di se e njejta gje eshte thene ne fillimet e gazetave. Edgar Poe e ka theksuar vazhdimisht ne shkrimet e tij kete lloj teze ne lidhje me gazetat.

E njejta logjike mund te hidhet per çeshtjen e votimit ne demokraci (dhe ne fakt eshte hedhur dhe sterhedhur si teze antivote, edhe prej demokratit t’modh Stalker), qe fjala vjen vota e profesorit t’modh laurea honoris causa vlen njesoj sa e te lengezuarit Shkabe ose te kundeshtarit te tij politik, handikapatit cilesor te blogut qe ka shpik llampen para Edisonit. Dhe çeshtja e votes eshte shum me rendesishme se nje koment interneti, per me teper qe liria per ta bere komentin varet prej votimit demokratik, i cili eshte baza e demokracise.

Apo jepi thuaj, se Salloni i Sinjora Bertinit ka nevoje per material!

1 Like

Meqe permende votimin demokratik, greket e lashte e ndanin kete pune me leternjoftim etj. Po sot cfare kushti mund te vihej?

këta që qahen janë ata që rrjeti u heq momopolin e gënjeshtres. edhe në jeten e përditshme ka mashtrues,trutharë,loqe,jeniçerë,gomerë,e çfarë të duash! heqja e momopolit nga duart e 55-ve,është më e rëndësishme se gomarllëqet e gomerëve!

1 Like

Si mezi e paska maru shkollen e arteve?!! Ai ka qan petagog ne at shkolle.

Rama & Berisha:smiley:

Ke te drejte Pjetro,
Rama eshte intelektual i madh.