Irani sulmon Shqipërinë: Mos u shqetësoni për plehrat, por për terroristët që importoni

Irani vijon të akuzojë Shqipërinë për pranimin e muxhahedinëve, të cilët i cilëson si grupim terrorist.

Tirana, bashkë me plehrat po importon edhe terroristë, raporton radio shtetërore e Iranit.

“Cili është shkaku i pranimit të anëtarëve të grupit terrorist MEK?

Cilat janë të ardhurat materiale në shkëmbim të pranimit të këtij grupi terrorist?

Çfarë rreziku përbënë për qytetarët ardhja e këtyre terroristëve në Shqipëri?

Cili është plani dhe programi i këtij grupi terrorist?

Cilat janë aftësitë e një prej vendeve më të varfra të Evropës për të plotësuar nevojat e pjesëtarëve të këtij grupi terrorist?

Megjithëkëtë, opinioni publik i Shqipërisë gjatë tre viteve të fundit nën ndikimin e njohjes jo të drejtë, ka treguar se një çështje siç është importimi i plehrave i jep rëndësi më të madhe se sa një çështje siç është importimi i terrorizmit në territorin shqiptar!

Duke lënë anash çështjen se qeveria Shqiptare a ka respektuar interesat shoqërore në vendimin e saj për të importuar terrorizimin dhe plehrat në Shqipëri apo jo, çështje me rëndësi është e ardhmja e Shqipërisë dhe fakti se rezultatet dhe pasojat e këtyre veprimeve do të jenë afatgjate për qytetarët shqiptarë.

Me fjalë të tjera, pyetja themelore është kjo se në çfarë gjendje do të ndodhet vendi i Shqipërisë pas një ose disa dekadash, do të thotë në kohën kur pema e terrorizmit dhe shumë pemë të tjera si pema e plehrave, do të japin frutat e tyre???!!!”, theksohet në shkrimin redaksional të Radio Iranit.

1 Like

Kalova para pak ditesh serish me makine ne mezez. Trishtim. Tek fusha e futbollit (fushe me permasa reale, per stervitje) keta iranianet ishin shperndare nja 30-40 veta. Te gjithe me mustaqet nga dy pellembe. Luanin futboll, vraponin rrotull fushes ose benin gjimnastike. Tek njeri cep i fushes ishin djemte e vegjel te zones, me bicikletat rrezuar mbi bar, te cilet shihnin iranianet qe luanin aty ku pak muaj me perpara luanin ata.

Rama ka bere nje gafe te madhe ne kete pune, dhe Berisha para tij. Amerika nuk eshte nondaja, as non Tereza, ajo shef interesin e vet. Keta per ca furce ambasadoresh shesin plaken.

2 Likes

Pa dashur të mbroj Ramën dhe Berishen por mendoj se këtu ka njëfarë konspiracioni, fundja si të gjitha qeveritë, nuk mendoj se ndonjë qeveri jona e pas 90-s arrin n’at pikë saqë të dalë hapur kundër interesave kombëtare…Iranianët ashtu si erdhën ashtu edhe mund të ikin. E rëndësishme është që të jemi sinkron me USA-n por pa prekur asnjë çast intereat kombëtare!

1 Like

C’thote Vishua per kete pune? Meqe ka kembyer do fjale me iranianet ne te shkuaren them.

ore, po keta muxhahedinet iraniane: lejohet te aplikojne per vize/ llotariene amerikane ? ç’thote Lu-ja ?

@peshkuikuq mua me duket qe i kane prekur interesat kombetare, dhe rende bile. Nuk eshte puna se jane ca refugjate te shkrete e hajt te fusin koken. Keto jane reparte ushtarake qe po i perzene nga ku jane se u krijojne probleme. Amerika donte t’i gjente nje vrime e na i rrasi ne, tamam si pune e helmeve, bile akoma me keq. Keta Liderat tane per ca perfitime …

2 Likes

Per nje popull qe e quan veten qelbesire keto jane veprime normale.

Muxhahidinët (Ushtarët e Allahut) luftojnë për Allah e për Sheriat, dhe kundra qeverisë së Iranit. Cila nga këto ju pëlqen? Kanë marrë pjesë në vrasjen e shiitëve dhe kurdëve në Irak, kanë përvojë ushtarake e terroriste 30-40 vjeçare dhe tashmë kanë filluar me rekrutimin e rinisë shqiptare në Tiranë, për të përgatitur sulmet e tyre të rradhës. Shqipëria do të jetë fushëbeteja e tyre e rradhës, për të krijuar Kalifatin e tyre. Shihni ça deklaron në Twitterin e tij njëri nga drejtuesit e tyre: https://twitter.com/amirrabiee44/status/776526700008046592

Ardhja e muxhahedineve ne gropen e mutit te Europes qe la perandoria osmane nuk eshte e rastesishme ,por e studjuar mire ne kontekstin demografik dhe historik te popullsise …Me kujtohet nje interiviste televizive e nje kryeplaku ne fshatrat e jugut kur u be censusi ne Shqiperi…Gazetari e pyeti kryeplakun …Cam je ti, po tha ai… Gazetari : musliman te shperngulur nga Greqia …po tha kryeplaku cam jemi po familja ime e ka origjinen nga TURKMENISTANI…kjo eshte Shqiperia etnike …Edhe muxhahedinet do i japim nenshtetsi dhe pasaporte shqiptare sa me shpejt…biles me shpejt se kosovareve … PRANDAJ NUK PATI PROTESTA se jane brenda kalifatit islamik…do ngrejne bythet perpjete sapo te mbaroje xhamija e madhe e pushtit me kater minare ne qender…Na i beri dhurate muxhahedinet Hysein Obama dhe Hillary…me firmen e Saliut dhe Rama-danit…!!! Nuk ka asgje per t `u cuditur Saliu me ““NJE FIRME TE VETME”” e antarsoi Shqiperine ne orgaziaten e pushtave islamik … kurse sot kerkon referendum per plehrat KRIMINELI ME I MADH I SHQIPERISE…!!! ( mos bllokoni komentin tim , nese nuk ju pelqen komenti eshte problemi juaj jo i imi ose duhet te debatoni …ose duhet te me bllokoni mua…sipas rregullores nuk ka asgje personale dhe jane fakte qe kane lidhje me temen… E VERTETA NUK DUHET FSHEHUR )

Tirona-4ever
Ligji shqiptar i dënon këto lloj organizatash paramilitare ose militare, nëse ata do e luajnë b**** duhet ta kenë të qartë që i pret “gijotina”…Ka një ligj në tregëti që është se duhet shtëne 1 pa të marësh 2. unë Ramën dhe qeverisjen e tij e dua deri nesër të rënë, por arrij ta kuptoj një manovër diplomatike, kjo është politika s’e shpikëm ne!

Edivini dhe te tjere te alarmuar,

Se pari muxhahedinet e Iranit nuk propagojne per nje islam politik dhe as per vendosjen e sheriatit; perkundrazi synojne per nje republike laike ne Iran dhe jane kunder islamisteve ne pushtet. Si organizate qe ne fillimet e saj ne pjesemarrjen e revolucionit kane terhequr anetare femra ne planet politike dhe paramilitare, si dhe ne pergjithesi mbron te drejta te barabarta per te dyja gjinite.

Se dyti, muxhahedinet kane per qellim te rrezojne qeverine aktuale, dhe pavaresisht qe jane te shperndare neper bote (fale dhe represionit nga pushteti), nuk operojne ne menyra te ngjashme me organizatat islamiste te cilat synojne te vene Islamin ne rend boteror.

Keto per te thene qe per Shqiperine s’perbejne asnje rrezik. Po te ktheheshin ne Iran keta njerez do t’i vrisnin siç dhe i kane vrare ne te kaluaren. Te pakten per kete qeveria shqiptare e ka bere nje te mire.

2 Likes

Me ça i dënon ti? Me ushtrinë që nuk e ke, apo me policët barkmëdhenj që nuk mund të vrapojnë më shumë se 100 m?

Të paskan paguar dhe ty muxhot? Të paktën mos dil kaq hapur. Ja pra shqiptarë të dashur se pse ata janë të rrezikshëm, se që tani kanë rekrutuar me qindra, dhe po vendosin pushtetin islamik në vend.
Më thuaj ti i tymosur, se ça më thua për qindra a ndoshta mijëra kurdët e shiitët që ata kanë vrarë në Irak? Apo ishin ‘dëme anësore’?
Përgjigju meqë je megafoni ushtarëve të Allahut.

Bëhet llaf për konceptin e shtetit që duhet të jetë. Nuk është faji im që nuk funksionon siç duhet por besoj biem dakort se është faji im, yti dhe i të gjithëve bashkë; katandisja në këtë fare feje…

Megafoni i Allah, unë jam i krishtere more djalë. Nuk jam fondamentalist dhe e urrej fenë që mundohen të përhapin zagarët e sotshëm te çdo lloj qofshin!

keta jane edhe te shemtut mer vlla pa leri te tjerat.

keta muhaxhedinet une s’i kam fort qef,por, sic mund t’a merni me mend,kam besim te KM-ja. Ai din sec ben dhe flini te qete. nen lidershipin e tij,jemi te sigurte.

Andej nga anët tua ka një fjalë për burra si KM; “Partall”

Partall,hardall budall,thuj c’a t’dush,po eshte i vetmi qe ka mbrojt inyeresat e vendit me dinjitet. Greket qe ishin msu me ardh ne Tirane si afendikoi te argati,ju uli hunen dhe u tha ,qe me mu do bisedoni si te barabarte,mundsisht duhet te jeni pak inferior. Serbve u tha mu ke shpia e tyne, ja ku eshte Kosova, aty,e mosvarme,ju e dini mire ni gja te tille,pse banu sikur se shifni?!Hiqni syte e verber te nacionalizmit dhe veni syte e realitetit. Ne kuvenet e rajonit ka zan perhere kryet e sofres.
I love…gjembi. :joy:

S’ke çthua, ky blog është i dizenjuar për bukuri, i lehtë, i manovrueshëm edhe në cel etj etj. Por ka edhe një handikap të madh, i mungon butoni ''Dislike" :point_down::point_down: