Ish-kryeprokurori i Enverit rrëfehet për hërë të parë: Çfarë ndodhte me dosjet e të pandehurve VIP

http://www.panorama.com.al/ekskluzive-ish-kryeprokurori-i-enverit-rrefehet-per-here-te-pare-cfare-ndodhte-me-dosjet-e-te-pandehurve-vip-hynin-me-kobure-ne-brez-ne-kq-dhe-dilnin/

Fakti qe ky tip eshte akoma gjalle e jo i varur per koqesh, tregon pse albanistani do ngelet albanistan

per here te pare ?? panorama riboton ato qe ka botu vete vjet

http://www.panorama.com.al/ekskluzive-rrefimi-i-ish-kryeprokurorit-te-enverit-kafet-ne-mesnate-te-fiqirete-shehut-pse-gjyqi-i-grupit-te-hazbiut-u-be-ne-burgun-313/

http://www.panorama.com.al/ekskluziverrefimi-i-ish-kryeprokurorit-te-enverit-si-tentuan-kadri-hazbiu-dhe-fecor-shehu-te-shmangnin-skuadren-e-pushkatimit/

etj
etj

ambasada amerikone don te vare prej koqesh, por nuk e le ambasada ruse.

Pse ka ambasade ruse?

ne boten ngambrapamoderne, duke filluar nga Pirandellua ne letersi dhe ambasada sovjetike ne Tirane ne periudhen 45 - 60, mungesa eshte me e pranishme se prania - i Modhi :smiley:

Bast nese ti dhe amerikoni sica me dy cica qe eshte si shpirt kuptoni kete shprehje te vjedhur nga interneti. Stalkeri e kupto se osht hajdut interneti per vete.

Ky qe e ka intervistuar qenka druvar fare. Edhe nuk ka njohuri edhe ben supozime te gabuara ne vend te beje thjesht pyetje. Ngeli Rapi duke i thene “Jo”.

A e di Rapi se ka thyer ligjin duke denuar robt pa prova?

e di, e di, po ky ka realizuar endrren demokratike te popullates (sigurisht edhe te peshqeve), te fusi ne burg dhe t’i pushkatoje pa fakte politikanet si race maskarejsh.

nga kjo interviste ketu, mesojme se, derbederet vipa e ripa te arrestuar pa dijenine e prokurorise, tani duhet te demshperblehen 100% per burgosjen e paligjeshme te tyre.

Pjer, menjen tek paret e ke, me tamom demokrat je!

per ne ekonomistet, i modho, çdo gje kthehet ne vlere monetare :laughing:

jo vetem per ju ekonomistet, tani eshte per te gjithe njesoj, menjen tek paret: Rama ka vjedh, Sala ka vjedh, un s’po vjedh dot.

Psh me gjej njerin ne Peshk qe nuk eshte “ekonom” i pares. Menjeane gollobordasin sica me 725 dollare cica, edhe filmajkeri Stalker, qe e mban veten idealist, e ka deklaruar disa here si mbyllje te muhabetit qe llafin e fundit do e thote ekonomia. Duket absurde, por Marksi ka fituar pikerisht ne momentin qe u duk sikur humbi.

marksi, me shprehjen e famshme se; - çdo gje ne bote, çdo mardhenie, çdo ngjarje, ka prapaskene ekonomike, qe te tjeret nuk e shohin,- ka fituar pike dhe hedhur poshte teorite e pallimit te frojdit e te seksologeve e psikollogeve te tjere.

marksistet thone keshtu, ose me mire te gjithe marksistet shqiptare (qe jane katunare fare si dhe çdo tjeter -ist shqiptar, dmth çdo intelektual shqiptar), sepse ka ca marksiste te jashtem qe nuk shofin konflikt midis Marksit dhe Frojdit, perkundrazi kane tentuar sintezen midis tyre, si psh Markuze qe ka qene nje prej frymezueve kryesore te 68-tes. Ne fakt thelbi i revulucionit te 68-tes ishte marksistofrojdist, dmth Markuze ka qene ideologu i 68-tes, dhe 68-ta ka qene revolucioni i fundit i Perendimit, i cili tashme ka cof e nuk mund te beje revolucion tjeter, vetem riciklon vazhdimisht marksizemfrojdizmin, pra formula ha buke e pallo, ose mush zorren si marksist e mshoja noçkes si frojdist. Perendimi nuk ben gje tjeter, e nuk mund te beje gje tjeter.

Marksizmi nuk ka hedhur poshte frojdizmin, e as teorira te tjera katunaresh intelektuale te llojit qe Frojdi eshte vetem nje letrar qe ka shkrojte vepra letrare (teori edhe e katunarit letrar gjirokastrit Kadare). Zbulimin e Frojdit qe njeriu eshte i kushtezuar nga seksualiteti nuk e luan as topi, si nuk e luan as topi zbulimin e Marksit qe njeriu eshte i kushtezuar nga ekonomiçiteti, i cili ka nje pozicion me te larte se seksualiteti, pra ndryshimi midis tyre eshte ndryshim pozicionesh, jo qe njeri e ka gabim e tjetri te drejte. Nuk e luan as topi qe Frojdi dhe Marks ishin gjeni absolute si persone te providences, vetem se fatkeqsisht te providences negative, te jashtme, materiale, fizike.

Per ta kuptuar tamam kete me duhet te shpjegoj se kush ishin respektivisht personat e providences pozitive, te brendeshme, shpirterore, kunderfigure e Marksit dhe Frojdit, por fatkeqsisht kete nuk mund ta bej dot me intelektuale katunare qe e kan mendjen vetem me pallu e me fitu pare (qofte edhe ne menyre te pavetedijshme, siç ka thene Frojdi). Eshte fryme e harxhuar kot, provuar me mijra here qe proçesi i te kuptuarit lidhet ngushte me proçesin e te berit, vepruarit.

Kupton vetem çfar ben - i Modhi :smiley:

2 Likes

Gjenia e vertete perendimore dhe e fundit (me sakte e ngambrapafundit), megjithse pak i njohur ne publik, eshte Marloni; intelektuali ngambrapamodern fatkeqsisht nuk kupton dot pertej marlonizmit, sepse ate praktikon - i Modhi :smiley:

If women didn’t exist, all the money in the world would have no meaning.

[Aristotle Onassis]

ka lon ca trashegimtare Aristoteli i Greqise se Lashte.

ha dynjone Markuze dhe i Modhi :smiley: t’i shpjegoje njerzimit konceptin e sintezes Marks-Frojd, dmth si lidhen paret me noçken e grave, ndersa Onasis e shpjegon vetem me nje shprehje sepse e ka vene ne praktike konceptin ne fjale duke blere me milionat e tij noçken e gruas se ish-Presidentit te Amerikes qe eshte si shpirt.

Nese hunda e kleopatres s’do ishte aq e bukur historia e botes do te ishte ndryshe :blush: