ISIS godet Barcelonën - 13 të vdekur

Barcelona Terror Attack

Skenari i Londrës-Nice-Berlin-Stockholm përsëritet edhe në Las Ramblas,Barcelonë.

Incidenti ndodhi vetëm pak caste më parë ,kur një furgoni i marrë me qera nga i dyshuari kryesor Driss Oukabir vërshoi drejtë këmbësorëve në një ndër zonat turistike më të populluara të Barcelonës,duke vrarë 13 njerëz e plagosur 80 të tjerë,sipas raportimeve numri i viktimave pritet të rritet.

Terro Van

Policia ka arrestuar dy orë pas sulmit Driss Oukabir, emigrant maroken i cili jetonte legalisht në Spanjë
ndërsa një i dyshuar i dytë ka mbetur i vrarë gjatë përleshjes me forcat e policisë në një qytet vetëm 7 milje larg Barcelonës.

Në sulmin terrorist besohet se janë përdorur dy furgonë të ndryshëm një për të kryer sulmin dhe i dyti për tu larguar nga vendngjarja.

I menjëhershëm ka qënë dhe prononcimi i autoriteve spanjolle , Joaquim Forn ministër i brendshëm dënoi ashpër sulmin terrorist për të cilin përgjegjësinë tashmë e ka marrë shteti islamik - ISIS.

Gjithashtu edhe presidenti amerikan Donald Trump dënoi sulmin terrorist dhe deklaroi mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës drejtë autoriteteve dhe kombit spanjoll, krahas liderëve të tjerë si Angela Merkel , Theresa May , Emmanuel Macron.

E gjitha bota në solidaritet për Las Ramblas !

Tmerr. S’me kane neveritur ndonjehere videot me ngjarje makabre neper internet, por kete s’e cova dot ne fund sepse dergjej dhe trupi i nje femije te videoja qe kishte bere njeri mes kufomave. . Me siguri qe dhe prindi do t’i ishte vrare sepse trupi i femijes ishte vetem fare, asnjeri siper kokes. Vertet tmerr

Tani sigurisht qe do te vazhdojne te ushqehen te djathtet kunder emigranteve. Cdo koment eshte per emigrantet neper faqe, nuk eshte per ISIS. Ka nisur keq kjo puna e emigranteve. Po fryhet gjithnje e me shume e nje zot e di si do te shkoje.

Barcelona, me 7 milion turiste ne vit, nje nga qytetet me te vizituara nga turistet.

1 Like

Presim tna e spjegoje Kolberi

Mendoja që Spanja kishte shpëtuar por fatkeqsisht jo,
ky është cmimi që paguan kur ke pranë shtete si Franca dhe Maroku.

Ja pse Z. Trump ua mbylli deren ketyne,
thank you Z. Trump.

Trump nuk ia mbylli deren marokut. Ia mbylli deren shtate vendeve te tjera. Nga ato shtate vende nuk eshte bere asnje sulm terorrist deri me sot. Nga vendet prej ku kane dale terroriste, Trump nuk bllokoi asnje. AS EDHE NJE!
Keto bllokoi Trump.

Sipas burimeve zyrtare , policia dhe sherbimet e inteligjences spanjolle vitet e fundit kishin kryer shume arrestime te militanteve islamike , qe ishin trajnuar prane DAESH dhe te rikthyer ne Spanje dhe ja perseri i shpetuan keta mostrat e Barcelones.

Do i bllokoje ne te ardhmen edhe keta, me keq do behet per ty shkabe per vize ketej.

Eshte Irani sa per te gjithe boten. Kush i indoktrinon,financon grupet terroriste ? Irani , nepermjet mekanizmave lavazhiere te biznesmeneve e organizatave joqeveritare qe operojne ne keto shtete , dhe nga Katari e Arabia Saudite.

Top Channel eshte qesharak fare , mire qe e publikon lajmin 1 ore e ca me vonese , por ende nuk dihet autori dhe motivi sipas tyre, rendesi ka qe shqiptarja filmon :dizzy_face::face_vomiting:

Murtaja ka rene kembekryq ne Evrope kryesisht por edhe ne kontinente te tjera… Duhen marre masa ekstreme per te parandaluar perhapjen e metejshme. Keto monstra kur hedhin veten ne ere cfare tjeter presim te bejne… Zoti i bekofte shpirtrat e te vrareve dhe ndihmofte te lenduarit :pray:

Ajo ka rendesi gjithmone, si te permendim lidhjen e shqiptareve dhe Shqiperise me evenimentet ne bote, nga njera ane shqiptari me i urryer, nga kjo ane shqiptarja qe filmon, diku tjeter milarderi shqiptar qe s’ka shkel ndonjehere ne Shqiperi, por stergjyshin e kishte nga Domosdova. Shqiptaret kudo.

Si puna e miut ne sumen e elefantit :smile:
Kur je i vockel ku e ku te besh pershtypje ne sy te botes per mire apo per keq… ska rendesi vetem te kapardisesh maje plehut… :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Ke te drejte por rasti Shkrelit fliste mbi ate si person , dhe etiketimet jane preferenciale ne nje blog kolektiv si peshku.

Ndersa Top Channel mbahet si nder mediat kryesore te pavarura ne Shqiperi , tani bej krahasimin ti ne shpejtesine,kredibilitetin dhe interpretimin e informacionit , midis nje qytetari qe shkruan ne blog si une dhe industrise gazetareske me miliona leke buxhet vjetor , qindra gazetare , studio , regji , analiste , burime zyrtare.

Shkrelin nuk je vetem ti qe e quajte shqiptar madje ti kishe nje qellim, ndoshta per te ngjallur debat. Po faqet e gazetave qe nuk kane se c’nxjerrin duke e quajtur ashtu? Sidoqofte une po flas ne parim, jo vetem per ate rast. E ka gjithe Ballkani ate huq, perfshi dhe Greqine, a thua se po shton krenarine kombetare duke gjetur lidhje vk me njerez te rendesishem apo evenimente ne bote. Tani do na dali ndonje polic spanjoll me origjine shqiptare, ose shoferi i ambulances. Mbase dhe ajo goca qe ja dha makinen me qera marokenit eshte shqiptare dhe duhet te shkruajme edhe per ate.

2 Likes

kane tjeter lajm, ate kryesorin, me informacionet e tjera.

Tani e pashe por orarin nuk e jep, ne facebook kane postuar kete para gjysme ore dhe 1 tjeter para 1 ore ku thote qe Isis merr persiper sulmin , ku serish jane ne perplasje me veten se tek ky thote qe e merr ISIS persiper te pasardhesi thote qe nuk dihen autoret dhe motivet. Hajde merre vesh.

Jane 13 te vdekur dhe 100 te plagosur.

Ska mundesi nuk i bejne muslimanet keto gjera se jane te integruar plotesisht ne BE,bile jane me europiane se europianet.
Do ta kene bere KKK apo Trumpi vete.
Ja te vije shoqja @gjembi me ca te tjere dhe te fillojne justifikimet.

1 Like

Ironia é fatit: pothuaj te gjithe viktimat janë turiste. Në nje qytet të mbushur me parrulla të tilla:
image

Filluan justifikimet dhe teorite konspirative,vetem e vetem qe te shfaqesohen islamiket.