Ja një shëmbëll i të qënurit "mbi", që sjell shëndet, rini të përjetshme dhe humor fantastik, real dhe pragmatik

3 Likes

Bukur plaku.
Jemi zhvilluar teknologjikisht, por kjo ka ndrydhur humanizmin tone. Plus fete na kane vizatuat si mostra mekatare qe ne lindje.
Interrsat te degjosh nje komunist europian te pranoje qe si sistem ka sjelle vetem vdekje e shaterrim kudo qe ka zene rrenje.

Provo te shkosh e te jetish ne alpet shqiptare, nese mbijeton, do te marrin per budalla.

Per te shmangur çdo keqkuptim, nuk eshte se ndaj te njejtin vizion me te, ka ca gjera - shume pak - qe llafin e fundit e thote ne fillim, dmth jo se i ka gabim, por eshte çeshtje tempizmi, kane sira gjerat per tu realizuar.

varik …, ky mund te kete qene çfar te dush, jo vetem komunist, por edhe i Gestapos te kete qene, s’ka pike rendesie perderisa deklarom se: "I vetmi revolucion i mundshem eshte ai i brendshem". Kjo eshte arsyeja kryesore qe e kam sjelle kete interviste, te deshmoj per nje person mbifetar, e cila eshte vlera e vertete. Neqoftese mbahet (ose e mbajne) per antikomunist, antinazist, antiliberal demokrat, e ku di un se çfare tjeter anti dhe pro, keto nuk kane pike vlere perveçse si etiketa.

Me pelqen shume karakteri i tij, gje qe perseri nuk ka lidhje me asnje etikete (nga kjo pikpamje edhe mbifetar rezulton etikete). Edhe fizionomia me pelqen, ka diçka nga Tolstoi + Babbo Natale.

Varik… nuk e di pse e hodhe gjylen e zakonshme te topit te intelektualit t’modh shqiptar:

Plus fete na kane vizatuat si mostra mekatare qe ne lindje.

Ky plaku ka thene krejt te kunderten:

Credo che le religioni siano una cosa importante nella civiltà dell’uomo, perché sono come gli ascensori che portano all’ultimo piano del palazzo della vita.

Ky flete per fete orientale, qe ne te kunderten e feve me prejardhje qifute, nuk e demonizojne njeriun.

Mos me ngaterro mua me intelektualet shqiptare, une jam vecse nje varik interneti

Nuk ka asnje ndryshim midis varikar intelektual interneti qe gjykon fete dhe varikar intelektual realiteti qe ben te njejten gje ne ajer te pastert, edhe kjo pikpamje qe flet ti. Veç nese shtiresh, por edhe nese shtiresh si varikar interneti, aq me teper je varikar me dy fytyra realiteti-interneti.

Lidhur me temen, nese ne interviste plaku flet per fete orientale, kjo nuk do te thote se perbuz fete oksidentale. Ne citimin qe kam sjelle ai lavderon fete ne pergjithsi, po te dush te sjell citime se çfar thote per fete oksidentale.

O varikar interneti dhe realiteti, fete me prejardhje hebraike nuk demonizojne njeriun, perkundrazi deshmojne esencen hyjnore potencjale te tij, e cila, per disa arsye demoniake eshte humbur dhe deformuar dhe njerzit he per he paraqiten realisht ne forma demoniake, sasijorisht dhe cilesisht te ndryshme per çdonjerin.

Dmth ca jane si Hitleri, ca jane si markez de Sade, ca jane si Marloni, dhe ca jane si Shkaba. Varikaret tere ketyre dhe shiko te gjesh ndonje te hajrit.

Elementare, Watson. Nëse njerëzit do të ishin gati për ndryshim, ndryshimi do të ndodhte vetë, s’do të kishte nevojë për revolucion. Por njerëzit nuk janë gati. Janë ca tipa që mendojnë se do ndërruar kjo botë se nuk bën, dhe hop e kthejnë përmbys, derdhet gjaku lumë, ndërtohet një sistem i ri, po meqenëse njerëzia, shumica pra, nuk janë gati, sistemi nuk funksionon dhe ha veten sot a nesër. Pra nëse duam botë më të mirë, ti hedhim një sy vetes URGJENTISHT!

Shumë i lezetshëm ky zotëria. Vërtetë për tu marrë shembull. Ec e ec 30 vjet poshtë e lart dhe tha “pa ta shoh njëherë ça kam brënda!..” Ka që nuk e marrin kurrë atë rrugë…

për më tutje, https://www.amazon.de/Suche-nach-Sinn-Lebens-Bewusstseinswandel/dp/386616355X/ref=pd_sim_14_10?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=JN828JWP2TQVFJ1YWSGC

Ka shume diference mes varik ne emer si une e varik ne zemer e inkuizitor ne emer.
Intelektin jua kemi lene ju, mua me intereson dija. Edhe budalla, me intelekt te limituar, por me synim dijen arrij te jem me pak varik se ty.

Plaku flet indirekt kunder feve QiFute dhe kultures perendimore, pasi ai e braktis perendimin ne kerkim te dickaje me teper. Fillimish lakmon munizmin, e me pas ai e kupton ai ideal eshte inkuizicion per njeriun modern.

Fete kristiane/mutsulmane mundohen ti mbushin mendjen njeriut se eshte mekatar qe ne lindje, feja eshte helmi qe shkaterron shpirtin e perendimit. Eshte nje shtylle ku te mbahet i dobeti, e nje pengese per te fortin. Nje perde per inkizitoret si puna jote qe te gjejne nje klan ujqish ku te mbidhen e ulerijne.
Nese do te dish ca thote fej, lexo biblen e kuranin ne gjuhet origjinale, e mbase gjen gjera qe sti kane shpjeguar mire padronet e tu, e te mendimit tend.

Ne jemi te gjithe nje fragmen i nje koshence te shperbere ne 7 miliard copa. Sado varik qe te dukem une, jam me i ngjashem me ty nga cta merr mendja, e mbase te duhet nje inkuzicion i ri per te luftuar nje ide te tille.

Okej, si gjithnje i dor muhabeti arriti fazen terminale kush jam un e kush je ti!

Nuk eshte se ky lloj muhabeti me pelqe, por nuk kam çbej, meqe vetem ky lloj muhabeti mund te behet me budallejte me intelekt te limituar (por me dije te zgjeruar skajshem deri aty sa te pranojne vete budallallekun e skajshem me intelekt te limituar), kur s’ke pulen, ha sorren, thote populli.

Ti as i ditur nuk je, sepse nje i ditur (e ke perdorur ne kuptimin i urte besoj, sepse budallejte nuk dihet kurre se ç’kane ne koke) e di qe nuk mund te jete kurre i gjitheditur. Dmth ne ne rastin konkret nje budalle i ditur duhet te kete qendrim te perunjur, sepse hapsi i temes, mire a keq, shume a pak, ne parim, ne pergjithsi dhe si pozite, duhet te dije diçka me teper se perdoruesit e tjere.

Ritheksoj ne parim, ne pergjithsi dhe si pozite, sepse nuk eshte e thene qe hapsi i temes te dije me teper se te gjithe, ndonje tjeter mund te dije diçka me teper per temen dhe e thote, keshtu pasurohet me teper tema, me e rendesishmja, dhe vete hapesi i temes, nese eshte i urte dhe per pasoje i pervuajtur.

Kursi ti si budalle qe je, biles dopio budalle qe ben salto mortale qe pranon vete budallaekun per tu shtirur si i zgjuar, fillon te na tregosh se çfar mendon Terzani per fete oksidentale pa sjelle asnje citim a dokument te tij, dhe vazhdon te insistosh edhe mbas verejtjes sime qe e ke gabim, dhe po deshe te sjell citimin e çfar ka thene Terziani.

Megjithse e di mire se me çfare budalli kam te bej, dmth qe te mohon edhe evidencen, te sjell edhe citimin e Terzianit me shprese se ka te urte qe degjojne dhe jane te interesuar te mesojne.

Sono nato in una famiglia metà cattolica e metà comunista. Ho servito messa fino a che avevo dodici anni. Sono diventato “mangiapreti”, non ho battezzato i miei figli, me ne rammarico:cry:. Ho scoperto in India la grande dimensione del divino. Credo che le religioni siano una cosa importante nella civiltà dell’uomo, perché sono come gli ascensori che portano all’ultimo piano del palazzo della vita. Ritengo che una religione valga l’altra, ognuno segua la sua.

Io non sono seguace di nessuno, nonostante il mio orologio buddhista, la mia barba musulmana, il mio vestito buddhista, non sono né buddhista, né induista, né musulmano. Sento la presenza del divino, perché sto dinnanzi ad una montagna, dove dico che Dio abita, è di casa, anche se in Europa ha perso tutti gli indirizzi. Sono uno che crede che chi vuole prendere la via dello spirito la deve cercare nella sua cultura. Cito sempre il Dalai Lama che una volta mi disse: «Ma come sono strani questi occidentali che vengono qui e vogliono diventare buddhisti, ma perché cambiano religione?» Io lo trovo giustissimo, ha ragione… Vadano nella chiesa accanto: dicono che la chiesa è morta, la facciano rivivere.

Qui c’è una tradizione: ogni stanza ha un crocefisso, ogni chiesa ha una pittura, la nostra cultura è quella. Vuoi uno spirito? Cerchi un santone? Ma perché andate da Saibaba che è uno che frega la gente facendogli il trucco della polverina? Vada a ricercarsi Sant’Antonio, San Francesco, che grandezza che abbiamo!

Ne citim permendet edhe Dalaj Lama qe ka te njejten ide, besoj e di, megjithse e pranon qe je budalle, qe Dalaj Lama eshte dikushi, krahasuar me Terzanin dhe nje budalle si ty.

Por budallalleku yt nuk mjaftohet duke na treguar me kopetenca se çfar mendon Terzani pa ditur asgje per te, por duke e perdor si pretekst per te na treguar mendimet dhe besimet e tua idjote per fete ne pergjithsi dhe per fete hebraike/krishtere/myslimane ne veçanti qe na kane vizatuar si mekatare qe ne lindje dhe na kane demonizuar.

Vete ti si handikapat i lindur je shembulli ilustrues qe fete hebraike/krishtere/myslimane kane shume te drejte, midis teje dhe majmunit eshte vije e drejte, vazhdimsi e plote, pa humbje dhe fitime.

Vetem handikapate si pun e juaj - fatkeqsisht je me shoke shume - nuk vere re faktin e eksperimentit komunist ku te pakten 5 breza handikapatesh (duke supozuar 10 vjet nje brez) linden dhe u rriten te lire pa shtypjen e Inkuizicionit Obskurantist Fetar qe mundohet t’ju tregoje se megjithse jeni handikapate qe ne lindje, te lindur prej handikapatesh qe i kane lindur per vete te tille, destini juaj final eshte e kunderta: te jeni inteligjente, te ditur, e mbi te gjitha te urte. Dmth perfundimisht te lumtur.

Rezultati i eksperimentit: vari karet!

ky është rasti tjetër tipik ekstrem ku një “nazist” debaton me një “komunist” në ishullin e shkretë PPU - jo më për artin, por për fenë!

ha ha,
njatjeta xixe!, shiko se ne temen e best muvi 2016 jom un nazisti qe diskutoj kunder komunisteve, dhe per me teper duke lidh artin me fene, me konkretisht duke lidh ikonen me filmin Kinostudjo Shqiperia e Re.

Dimensioni shpirteror eshte shume i manget te shqiptaret per shkak te ateizmit te imponuar. Per fat te keq nuk po arrijme ta rekuperojme ende.
Persa i perket personit ne video, nuk me duket ndonje njeri me merite te vecante. Ndoshta ngaqe kam njohur shume persona qe praktikojne budizmin dhe jam mesuar me kete stil te foluri. Ja keshtu fol e qesh jane gjithe kohes, ndihet energji pozitive kur je me ta, megjithese nuk kane udhetuar kaq sa ky. Nuk jam dakort me te gjitha ato qe thone por per sa kohe njerezit percjellin energji pozitive, dhe arrijne ne nje menyre apo ne tjetren (fe, ideologji, meditim, psikoterapi) te jene te pakompleksuar, te qete dhe optimiste per jeten, jane te vlefshem ne nje shoqeri.

1 Like

Okej, si gjithnje i dor muhabeti arriti fazen terminale kush jam un e kush je ti!

ketu arrite ti, pasi sdoje te arrije ne drejtim tjeter

Nuk eshte se ky lloj muhabeti me pelqe, por nuk kam çbej, meqe vetem ky lloj muhabeti mund te behet me budallejte me intelekt te limituar (por me dije te zgjeruar skajshem deri aty sa te pranojne vete budallallekun e skajshem me intelekt te limituar), kur s’ke pulen, ha sorren, thote populli.

thashe se jam i hapur ndaj dijes, pavaresisht intelektit tim, meqe ti arrite ne konkluzionin qe jam budalla ok, mjafton qe ti te jesh i lumtur

Ti as i ditur nuk je, sepse nje i ditur (e ke perdorur ne kuptimin i urte besoj, sepse budallejte nuk dihet kurre se ç’kane ne koke) e di qe nuk mund te jete kurre i gjitheditur. Dmth ne ne rastin konkret nje budalle i ditur duhet te kete qendrim te perunjur, sepse hapsi i temes, mire a keq, shume a pak, ne parim, ne pergjithsi dhe si pozite, duhet te dije diçka me teper se perdoruesit e tjere.

nuk thashe se jam i ditur apo i gjithe ditur, por qe jam i hapur ndaj dijes, qofte edhe nese ajo vjen nga nje budalla. Te jesh i perulur eshte pjese e karakterit te nje personit, ska te beje as me dijen as me inteligjencen. Ka budallenj sa te dush qe ta plasin grusht, e ka te tjere qe ulen e degjojne. Jam i sigurte qe me zgjuarsine tende supreme e ke kollaj te kuptosh se cilit grup i perket secili prej nesh.

Ritheksoj ne parim, ne pergjithsi dhe si pozite, sepse nuk eshte e thene qe hapsi i temes te dije me teper se te gjithe, ndonje tjeter mund te dije diçka me teper per temen dhe e thote, keshtu pasurohet me teper tema, me e rendesishmja, dhe vete hapesi i temes, nese eshte i urte dhe per pasoje i pervuajtur.

Une nuk mendoj se dija ehste absolute, eshte vetem nje kendveshtim. Hapesi i temes paraqet veshtreimin e tij 2 dimensional mbi nje object 3 dimensional, dhe kerkon te vere ne prove shikimin e tij (nese nuk eshte i gjitheditur si puna jote, e ne ate pike e hap per ti mbushe mendjen vetes se eshte dikushi)

Kursi ti si budalle qe je, biles dopio budalle qe ben salto mortale qe pranon vete budallaekun per tu shtirur si i zgjuar, fillon te na tregosh se çfar mendon Terzani per fete oksidentale pa sjelle asnje citim a dokument te tij, dhe vazhdon te insistosh edhe mbas verejtjes sime qe e ke gabim, dhe po deshe te sjell citimin e çfar ka thene Terziani.

Une si lexoj mendjen ketij tipit, por lexoj zgjedhjet qe ka bere ne jete e pse, nese je i verber e sdo ti shikosh, pune tjeter. Citimin e ke te vidioja qe ke sjelle vete, mjafton qe ta shikosh e degjosh me vemendje. Por si thote zoti yt, ska me te verber se ai qe sdo te shikoje

Ho servito messa fino a che avevo dodici anni. Sono diventato “mangiapreti”, non ho battezzato i miei figli, me ne rammarico:cry:. Ho scoperto in India la grande dimensione del divino.

Po thu qe ska zbulu ne indi qe duhet te kishte beku kalamojt? Po ti qenke me varik se une me duket, lexo mire ca kam shkuar me pare.
Ky tipi flet per kishen e re qe secili duhet te ndertoje mbreda vetes, e ku zoti je ti, jo zoti i abrahamit. Ai e rrezon dhe shkel me dy kembe vete ate zot kur u hapet e pranon fete e tjera.

Meqe te djeg tek feja, lexo se ca shkruhet me te vertete ne bible, meqe taljonqen e merrke vesh:

Ne citim permendet edhe Dalaj Lama qe ka te njejten ide, besoj e di, megjithse e pranon qe je budalle, qe Dalaj Lama eshte dikushi, krahasuar me Terzanin dhe nje budalle si ty.

Skam komplekse e nuk vihem ne rresht nga femije qe ju lajne trurin qe te vegjel (pavaressiht se shume gjera i mendon si une)

Por budallalleku yt nuk mjaftohet duke na treguar me kopetenca se çfar mendon Terzani pa ditur asgje per te, por duke e perdor si pretekst per te na treguar mendimet dhe besimet e tua idjote per fete ne pergjithsi dhe per fete hebraike/krishtere/myslimane ne veçanti qe na kane vizatuar si mekatare qe ne lindje dhe na kane demonizuar.

Une se kaloj jeten duke degjuar cdo budalla italjon qe ka ik ne indi, edhe se personalisht kam njohur nje a dy te tille, keta tipa kane pas probleme me familjen ne pergjithesi e probleme psikologjike, dikush atje ka gjet veten, e dikush eshte djeg krejt. Une sta shava babain e ri shpirteror, ler dhe ti mjekrren, mjafton te ndryshosh mendje mbi komunizmin ashtu sic ka bere ai.

Vete ti si handikapat i lindur je shembulli ilustrues qe fete hebraike/krishtere/myslimane kane shume te drejte, midis teje dhe majmunit eshte vije e drejte, vazhdimsi e plote, pa humbje dhe fitime.

Nje cike me shume respekt per majmunit, dhe handikapatet :slight_smile: Tani ose prano qe feje jane perralla e une vij nga majmuni, ose qe une sjam majmun, por jam si ty, bir i zotit, ndaje mendjen.

Vetem handikapate si pun e juaj - fatkeqsisht je me shoke shume - nuk vere re faktin e eksperimentit komunist ku te pakten 5 breza handikapatesh (duke supozuar 10 vjet nje brez) linden dhe u rriten te lire pa shtypjen e Inkuizicionit Obskurantist Fetar qe mundohet t’ju tregoje se megjithse jeni handikapate qe ne lindje, te lindur prej handikapatesh qe i kane lindur per vete te tille, destini juaj final eshte e kunderta: te jeni inteligjente, te ditur, e mbi te gjitha te urte. Dmth perfundimisht te lumtur.

Aq here po e perdor termin ‘handikapat’ sqe me sikur ti je i tille nga mendja. Jemi te gjtihe sado pak te influencuar nga kanceri i shoqerise i quajtur ‘komunizem’, e nese ti sje ndonje Donald Lu qe ke mesu mire shqipen, edhe ti je si une. Diferenca mes meje dhe teje eshte se ti je prodhim i suksesshem i njeriut te ri komunist, kurse une dola model difektoz, qe ste dhejt ne kavanoz.

Pseudo intelektualet = funderrina si ty, e kane mallkuar shqiperine e lene vendnumro qe nga shekulli i shkuar!

Me handikapatet debatin e ke te humbur gjithmone, fitorja eshte e tyre, ky eshte mesimi i historise. E pamundur te jipet pergjigje me gjithe kete konspekt qe i ke bere komentit tim duke e zberthy fjale per fjale. Nga kjo pikpamje je origjinal si handikapat, sepse blogu nuk vuan per handikapate si sasi, na duhen handikapate cilesore qe te zberthejne komentet germe per germe, te sjellin diagrama te vizatimit teknik qe treojne te verteten, fotografi pedofile te Budes, video qe zberthejne fete dhe i hudhin n’tuç. Mirseerdhe, sepse edhe nje si ty kishim mangut!

fjale fjale behet fjalia, flaji fjali behet ideja, ide ide behet palloshi si puna jote

Bleta, mund ta kishe zgjeru i çik me teper komentin tend, ne menyre qe te mos kishte keqkuptime se per çfare je dakord, se as per çfare nuk je dakord nuk merret vesh.

Megjithate shyqyr qe na begenise temen, thash se mos te kish ngel hatri per komentin tim ne lidhje me personazhin e Franc Kafkes qe zgjohet ne mengjez si insekt.

Mos se tani humbe cilesine si handikapat, u ktheve ne baze si hajdar bukuroshi dhe profili i ketij timit!

Pse te djeg mo inkuizito?

Nuk ka arsye te me ngelet hatri me komentet e blogut. Thjesht nuk me pelqejne diskutimet qe nuk me udheheqin drejt nje vije logjike, dhe akoma me keq ato qe kane vetem tendencen te tregojne kush je ti e kush jam une.
Konkretisht psh, ke thene qe ka pjese qe mund te keqkuptohet ne komentin tim. Mendoj qe keqkuptimi eshte ne mendjen e atij qe lexon dhe jo tendencen e atij qe shkruan. Keshtu qe, ti qe e lexove nese ke gje te paqarte apo per te cilen do te dish me shume, me pyet. Sigurisht qe mund te kete dhe gjera te paqarta, se une nuk po mbroj dizertacion, por ndaj eshte dialog dhe jo monolog.