Janë më të mirët por jo aq sa duhet

Një shkrim në ekonomiken Monitor tregon sesi administratori i Mrizit të Zanave, restorantit te famshem ne fsshatin Fishtë të Lezhës, ndihet i fyer kur biznesi i tij përmendet si model suksesi por nuk mbështetet me fonde subvencionesh për bashkëinvestime të reja. "Mirënjohja u shkon vetëm klientëve tanë, falë tyre ne do të vazhdojmë ëndrrën tonë bujqësore”, – thotë Prenga për Monitor, duke lënë të kuptojë sesi ndarja e fondeve është sipas tii e padrejtë, derisa një model i mirë nuk ndihmohet të përmirësohet. Mrizi i Zanave ka tjetërsuar ekonominë e zonës përreth duke stimuluar fort bujqësinë dhe blegtorinë e zonës.

Me sa kuptoj une, ky eshte biznes privat. Dmth do 50% subvencionim fondesh per te ngritur vreshta e impjante thertore te cilet do perdoren per biznesin e tij privat. Artikulli/pronari nuk shpjegon per shembull se sa njerez nga zona do te punesoje, apo sa % te fitim do te shkojne kundrejt permiresimit te ambjenteve shkollore ne fshat (apo ambjente te tilla per te permiresuar jeten e banoreve).

Do subvencionim daje?! Boje ushqimin falas per pensionistet e fshatit …ene shko aplikohu edhe i here ke Danezt. Ta japin n’ven.

3 Likes

Ka ka dhe me te mira…

http://www.lapsi.al/lajme/2017/07/07/thethi-20-dit-pa-drita-banor-t-po-na-shkat-rrohen-bizneset

Veshtire si te rritjes .mos harroni se ne vitet e regjimeve antipopullore nuk kishit drita fare .

Pranej e kane prish doren fare atje ke diga keta? Per presion? :stuck_out_tongue:

Si funksionon ky modeli i subvencioneve? Kredi jane keto apo grante qe s’te duhet t’i paguash pas? Edhe cila eshte arsyeja e refuzimit apo kriteret per te perfituar subvencion se artikulli nuk e tregon.

Subvencionet jepen ne baze te projekteve te detajuara, dhe nuk jane kredi.
Ne te shumten e rasteve jepen jo me shume se 50% e totalit te projektit.
Subvencionet jane te ndryshme e ne forma te ndryshme.
Iu jepen edhe atyre qe jane ne proçes prodhimi, sherbimi, kur i sherbejne ambjentit, e ne te shumten e rasteve financohen nga obligacionet e CO2.

BE e shtete te tjera kane dhene per bujqesine shqiptare 1 meleon $$ grant ketu 3 meleon $$ atje e po to mbledhesh behen aq shume sa te kthehej edhe saharaja ne nje parajse si kopeshti i edenit. E panevojshme te sqaroj se jane vjedhur qe te gjitha.

Po cne danezet me obligacionet e CO2? Ato sikur I menaxhon qeveria. Edhe pse duhet te subvencionoje qeveria nje biznes privat? Privati le te marre kredi, te gjeje ndonje ortak, etj. ose qeveria te hyje ortak ne bene biznes, pse i duhen parate e te tjereve ketij per te shtuar biznesin e vet?

Alba, po 1 melon (siç i thua ti) e 3 milion (siç i them une) bejne 4 melon/milion, nderkoh qe Saharaja, qe te behet kopshti i Edenit, do 400 miliard dollare minimumi.
Qe ata vjedhin e abuzojne ne Shqiperi, nuk diskutohet, por shifrat e tua sikur nuk korospondojne.

Po kaq vjet ne Amerike o Kthupi, dhe vazhdon akoma me psikollogjine shqiptare te vjeteruar. Ti thua;

" … Edhe pse duhet te subvencionoje qeveria nje biznes privat? …"
Sepse ai privati paguan siguracionet, rrogen bruto, te cilen e manaxhon shteti, sepse rritet GDP, ruhet stabiliteti, besimi, etj, faktore te rendesishem te ekonomise.

" … pse i duhen parate e te tjereve ketij per te shtuar biznesin e vet?.."

Sepse do te mbaj ne pune punonjesit, sepse do te mbijetoje, dhe nese nuk mbijeton, vdes, eshte sikur nje qelize e trupit te vdesi, keq per ter trupin/ekonomine.

" … Po cne danezet me obligacionet e CO2? Ato sikur I menaxhon qeveria…"

Qeveria nuk menaxhon te tilla, atje as ia kane idene. I ke lexuar tregimet e mia. Pastaj ku e di ti seç forme subvencionimi perdorin danezet ne Shqiperi. Ne Danimarke po, subvencionojne nepermjet obligacioneve te CO2.

jane dhjetera te mos themi qindra grante ne shumat qe permenda me lart qe jane dhene ne keto 25 vjet .saharane e perdora ne menyre figurative per te perforcuar idene se shuma marramendese jane shperdoruar nga qeveri te ndryshme te te dyja partive .

E di qe jane dhene shume, dhe jo 1 + 3 melon saç thua.

dhjetera apo qindra X 1-3 meleone$$ = disa qindra meleone $$

Ti harron qe Pjeri i do me numra te sakte, psh: 2 qofte + 1 birre + 1 buke = 6500 leke = 5.13 euro. Pecogroset nuk flasin teorikisht me shembuj te pergjithsuar por me shifra te sakta. Tani na thuaj dhe emrat e te gjithe banoreve te Antwerpen.

1 Like

Une vazhdoj me psikologjine e vjeter apo ti? C’eshte biznesi privat? Kooperative e tipit te larte qe te mbahet nga shteti? Kjo eshte ekonomia e tregut Pjer, mbijeton me i zoti, jo ai qe merr me shume para nga shteti. N.q.se une kam nje biznes si ky me lart dhe ky merr subvencion nga shteti kur t’i teket ndersa une investoj parate e mia, kjo s’eshte konkurrence e paster. Shteti ka detyrime te tjera ndaj bizneseve, por jo t’i furnizoje me para kur t’i teket pronarit. Si qenka kjo pune keshtu te hap une nje biznes e pas ca kohesh t’i them shtetit hajde me jep para se po mbaj njerezit ne pune? Po c’taksirat ke ti qe taksat e tua te shkojne per t’i mbajtur biznesin Zefit, a c’e ka llagapin ky? Se c’u kuptua pastaj, shkojne te gjithe e kerkojne subvencione. Edhe Amerika beri te njejten gje, qe per mua ishte gabim, ju dha para bankave qe te mos falimentonin, po ajo s’eshte laissez faire. Pse ju dha gjithe te tjerave e s’i dha Lehman Brothers po e la te falimentoje?

N.q.se ka programe ku perdoren keto subvencionet eshte tjeter muhabet, po ai artikulli s’e shpjegon si funksionojne, as tregon kriteret qe duhet te plotesohen dhe as thote per c’arsye eshte refuzuar ustai.

1 Like

Ti s’e kupton sepse ashtu si njerezit e Palloshit s’e keni idene e obligacioneve te CO2 qe do te shpetojne boten. Mos te flasim pastaj per obligacionet e vdekjes se po u futen ato ne loje, shpeton universi!

Si duket prandaj e shperfillin z. Pjer, se vizionet mund t’i kete te qarta per veten e vet, po mendesine e ka te vjetruar

Vertet mbijeton me i zoti, por zotesia eshte edhe kur ti zgjeron prodhimin a sherbimin dhe kerkon ndihme per kete pune. Natyrisht qe subvencioni duhet te jete i barabarte per te gjithe. E persa kohe ka asete te lira, eshte gjyhna te mos i vesh ne perdorim ne formen e subvencionit, dhe kemi win-win.
Pse nuk i dha subvencion Lehman Brothers por iu dha bankave te tjera, ketu kemi nje bat-bat ndaj LB, kuptohet edhe ngaqe djemte e kesaj firme e tepruan me spekullimet qe bojshin, jo se te tjeret nuk bojshin, edhe te tjeret ne ato ujra notojshin, biles djemte e AE, spekullonin me shume por drejtuesit e saj i kishin bolet/lidhjet me Well-Street (Uoll-Stritin) shume me te forta se keta te LB. I kam permen keta tek Intervista e madhe, lexoji.