Jetë të rëndomta në VK. Kapitulli i dytë-Një cep i vakët dhe interesant i skëterrës

https://llafe.wordpress.com/2017/12/29/jete-te-rendomta-ne-vk-kapitulli-i-dyte-nje-cep-i-vaket-dhe-interesant-i-sketerres/

1 Like

Bukur por jep pak me shume.

‘’…dhe Xhevati ishte i vetmi që vinte nga proletariati pushtetmbajtës. Je i vetmi përfaqësues i ferrit, në bordellon e parajsës, i kishte thënë Xhoni. Duhet të jesh i denjë. Dhe Xhevati dinte të ishte i denjë.’’

-Raqi,e vura re edhe te pjesa qe postove para ca diteve; ‘‘Lemsh para protave te qiellit’’, Xhevat evgjitin e trajton me dashamiresi . i qarte kontrasti mes Xhevat jevgut (presupozohet ‘‘llumi’’ i shoqerise) por principal dhe me karakter, kundrejt amoraleve te kastes se stresuar te pushtetareve komuniste; intrigante e te pabese,. dhe keta perbenin aristokracine apo ‘‘eliten’’ e shoqerise, aso kohe.

Sikur Te kishte patur aq shume seks sa pershkruhet ne kete novele komunizma nuk do Te kishte rene .edison ypi eshte me I sakte ne pershkrimin e asaj kohe muti .

2 Likes

Ne baze te ligjit te pare te seksodinamikes (ruajtjes se energjise libidinoze), ne Tirani krimi (thanatos) eshte i dukshem, kurse seksi (eros) eshte i fshehur (mbas krimit). Ne Tirani “njerzit e thjeshte” brohorasin publikisht krimin, dhe demaskojne seksin.

Ne Demokraci permbyset situata, seksi del sheshit, vershojne lengjet e seksit ne jeten publike, dhe krimi fshihet (mbas seksit). Ne Demokraci “njerzit e thjeshte” brohorasin seksin dhe demaskojne krimin, si ne fakt ndodh edhe ne kete pellg ku peshqit notojne neper lengje seksi duke demaskuar me linqe kriminelet politikane.

Ne thelb nuk ka ndryshu asgje, e s’ka se si te ndryshoje sepse energjia libidinoze kozmike ruhet e njejte ne kohe (ligji i ruajtje te energjise), u knoqet tu pallu dhe duke u pallu, para e ngambrapa. Kjo eshte evidenca e qenies ne Demokraci: udhetimi i Diellit ne shenjen zodiakale te yllsise se Ak(u)arit.

Shijoni kohen derisa sa dielli fatalisht oroskopisht te hyje ne shenjen e ardhme zodiakale te Apidhit, vlo druni perseri me brohori.:slightly_smiling_face:

Ne komunizem raportohet qe njerezit kane gezuar jete seksuale me aktive; nuk di per Shqiperi por ne vendet e tjera te Evropes Lindore, po. Pastaj, njerezit do te rrinin ne ate sistem se benin seks? Ok.

Tiku, ngjan sikur ke lexuar shume fletushka te deshmitareve te Jehovait. Gjithnje i njejti paralajmerim per apokalipsin.

Nuk po paralajmëron apokalipsin por thjeshtë fazën e ardhëshme të një cikli natyror.

-tiku, po ngjan si inxhinjeri depresiv Sergej Ivanoviç.:stuck_out_tongue: qe asgje sja mbushte syrin. e tmerroi te shkreten Jelena Mihajllovna…
-"po ju cbeni ketu ?! a nuk e shikoni se ketu do te behet qameti ??! ikni… ikniii sa me pare… o Zot, tragjedine e keni nen kembet tuaja… po si nuk e shikoni valle ??..:joy::joy:

1 Like

Apokalispsi eshte tjeter gje zhardin, un nuk parashikoj, un konstatoj nje ligj psikologjik (eros-thanatos) dhe ligj historik fatal, i cili ka ndodhur psh ne Gjermani kur kurvat dhe kurvaret e Republikes se Weimarit u shndrruan ne kriminele dhe kriminalesha nacional-socialiste. (nderkohe Deshmitaret e Jehovait shperndanin fletushka).

Njesoj si prita dhe ja arita dites te shoh kriminelet dhe kriminaleshat zhardinleshat u kthyen ne vitin 89-te ne kurva dhe kurvarlesha, tani po pres te kunderten: kthimin e kurvave dhe kurvjareve ne kriminele dhe kriminalesha.

Eternel retur pidhikari eros-thanatos zhardin!

kush e ke thene kete, mor aman ?! - e pra, ka pas shume me teper seks ne vendet komuniste te Evropes lindore si Cekosllovakia, Hungaria , Polonia Rusia etj sesa ne vendet Perendimore… edhe sot e kesaj dite u leshojne syte xixa ish-studentve shqiptare qe shkuan me studime ne keto vende , kur kujtojne ate kohe… dhe jo ata me te hedhurit, por edhe me te humburit kishin nga 2 , 3 dashnore…:smiley:

megjithate autori ne kere novele ,apo roman, e ka fjalen per seksin ne sferat e larta te pushtetareve apo udheheqsve (lokal ne kete rast) por qe natyrisht e trajton me humor dhe fantazi…

te sugjeroj te shohesh nje film gjerman te viteve 2000 , “das leben der anderen”… film i bazuar ne ngjarje te verteta ne kohen e Stazit te DDR . subjekti nuk i kushtohet seksit ne DDR vecanerisht, por ka aty disa ngjarje e skena sinjifikative, qe te kuptosh se cfare i ndodhte nje femre , sado njohur te ishte ajo, nese ja vinte syrin ndonje shok i larte , udheheqs i pushtetshem… https://youtu.be/n3_iLOp6IhM

1 Like

e kam pa kete film,belul. film shume i mire. aty pra shifet se jo cdo gja duhet gjyky bardhe e zi,se edhe ne strukturat e sigurimit mund te kishte njerez te mire. kshu ka qene edhe ktu,besoj.ambjenti ishte i tille sa zor se do shpetoje pa e njollos shpirtin me mekate,por kishte edhe nga ata qe rezistonin dhe toleronin duke shpetu jete njerezish. kishte te tjere qe benin detyren me perpikmeri. kishte edhe nga ata qe te qinin nanen edhe kur s’ua kerkonte njeri. ket sojin e funit te kem t’i var per gjuhe,po e ke te sigutrte se keta ja kane dal te jene ne maja edhe sot.

Ngjashmeria eshte fatalizmi, jo paralajmerimi per se per apokalipsin.

po e drejte , ka pas edhe njerez te mire e me shpirt… sidoqofte te keto organet e dhunes, edhe njerzit e mire veshtire te mos kompromentoheshin se ua kerkonte detyra, ndryshe e pesonin vete .
e meqe ra fjala, ja te citoj dicka bukur nga shqetesimi i heroit te ketij tregimi, evgjitit Xhevat.:smiley:

“Neuronet e fundit që ende nuk ishin trashur nga alkooli dhe hashashi, po mendonin për Albanin. Nuk dinte ta klasifikonte këtë njeri. Evgjitët e lagjes klasifikoheshin në burra të mirë dhe legena. Femrat në të mira dhe kurva, kushërira dhe gjitone i quante. Bimët që kishin pak më shumë ndërlikim në klasifikim, sidoqoftë klasifikoheshin dhe ato. Albani po i dilte vështirë i klasifikueshëm. Kishte aftësinë të tregonte fisnikëri dhe poshtërsi në të njëjtën kohë. Shartimi, mendoi, shartimi i zonjës Makbule dhe i Qani bq-it. Vetëm një kombinim kaq ekstrem i të kundërtave mund të nxirrnin një Alban që i dhembte zemra se shikonte fëmijë të zbathur paradite, dhe u arrestonte të atin në darkë.”

Cekia polonia etj jane hane shane hane Baghdad me shqiperine e viteve 45-90.

Apokalipsin ti e di vetem si fjale, as ja ke haberin se çeshte ne te vertete, ke haberin vetem te filmave apokaliptike me te zgjebosur dhe lebroze te rekomanduar nga Stalkeri.

Un nuk besoj tek fatalizmi, e asnje liber fetar i çdo lloji (as libri i fundit te Librit, dmth Apokalipsi) nuk jep vizion fatal, por te lirise se zgjedhjes. Ndryshe nga si propogandojne pederastet, thelbi i fese eshte liria.

I vetmi fatalit eshte, pikerish çfar kam thene ne komentin me siper, qe nese ben nje zgjedhje, fatale eshte konseguenca. Me konkretisht, nese zgjedh te behesh kurve ose kurvar ne Republiken e Weimarit, atehere fatale eshte konseguenca qe me pas ne vitin 33 te behesh nacional-socialist/e qe fut pederastet ne burg.

une e di ku eshte Polonia dhe Cekia… por po thosha qe nuk ka dhe aq shume lidhje; ngritja apo renia e komunizmes me seksin , se po te ishte ashtu do ishin akoma vende kamuniste keto . meqe kriterin e seksit e kane pasur dhe e kane optimal.

Ne ate kohe njerezit punonin me orare me te shkurta dhe detyrimisht lidhjet njerezore ishin me te mira.

ahahaaa ahahaaaa :laughing: çfar arsyetimi i modh shkak pasoje, nderlidhje midis orarit te pune dhe bashkengjitjes njerzore. ahahahaha

or Belul je tu ja fut qytetit (Vlores), mos nxirr perfundime vetem nga faktet qe nuk ekzistojne :grinning:, ekziston interpretimi i tyre. Fenomenet duhen analizuar si parim, pastaj vene ne kontestin historik dhe gjeografik.

Ne kontestin Polonise tejet katolike edhe si komuniste, pornografia ishte drejtuar kunder katolicizmit qe ndalonte seksin e lire, behej per te shkaterruar Kishen dhe shpirtin katolik te popullit polak.

Shiko historine e komunizmit me fillese marksizmin si liberator nga tirania e familjes, konspekt Stalker, literatura: Mark Engels, Vepra te plota, vellimi II, faqe 111-152. Pastaj shif historine e Rusise Sovjetike, ne fillim fare vendi i pare qe liberoi seksin. Pastaj erdhi Stalini qe e shternoi se e pa qe vendi u kthue ne nje bordello anarkike qe nuk do ta kishte te gjate me stilin marksirt-leninist. E ndrroi situaten, te cilen e kopjoi shok Enver dhe vlonjatet.